Abp Głódź chciał trząść Gdańskiem. Były rzecznik prezydenta Adamowicza opowiada o jego relacjach z hierarchami

Papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia

Były rzecznik zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – Antoni Pawlak w wywiadzie udzielonym „Gazecie Prawnej” opowiedział o relacjach polityka z miejscowymi hierarchami i odsłonił ich ciemne strony.

 

Relacje samorządowca z abp. Sławojem Leszkiem Głodziem były trudne – określił.  Co prawda Adamowicz trzymał Głodzia na dystans, ale duchowny od momentu, w którym przyjechał do Gdańska stawiał od razu warunki i niemal szantażował władze miasta.

Na jednym z pierwszych wystąpień publicznych duchowny powiedział, że ma prezent dla pana prezydenta. Otóż, jego przyjaciel, włoski architekt, zaprojektował kościół, wszystko tu jest rozrysowane i ten kościół musi stanąć na terenach postyczniowych” – wspominał rzecznik. Ostatecznie, celu Głódź nie osiągnął, a to nie było jedyne starcie z hierarchą, który ponoć nie raz próbował wpływać na decyzje urzędników.

 

Były współpracownik prezydenta opowiadał również o imprezach organizowanych przez duchownego, na które – choć bez entuzjazmu – chodzili wszyscy samorządowi politycy. Dodał, że „alkohol był na każdej imprezie Głódzia”, bez różnicy czy były to jego urodziny, czy rocznica ingresu.

Wcale nie łatwiej było – zdaniem Pawlaka – na linii Adamowicz ks. Henryk Jankowski. Ocenił, że były prezydent Gdańska nie reagował na doniesienia o pedofilskich zachowaniach ks. Henryka Jankowskiego, bo „trzeba pamiętać, że był u niego ministrantem”. Przyznał, że kiedyś wprost zapytał prezydenta, czy był przez Jankowskiego wykorzystywany. „Zakładam, że powiedział prawdę, że nie. Że Jankowski go nie molestował” – powiedział.

Podkreślił, że polityk dobrze wiedział, iż Jankowski to „prężny biznesmen i kolosalny idiota, intelektualny kretyn, w dodatku antysemita”, jednak nie miał pojęcia o jego skłonnościach.

Wspominając Pawła Adamowicza Pawlak ocenił, że przez lata wokół polityka była budowana atmosfera, która miała wpływ na to, co się stało. Ocenił, że wielokrotnie przekroczone zostały granice, a „drastycznym przykładem była „działalność” Łukasza Sitka, dziennikarza TVP.

Rozmówca „Gazety Prawnej” nawiązał również do błędów w oświadczeniu majątkowym Adamowicza. Stwierdził, że może mieć pretensje do prezydenta, iż sam nie dopilnował swoich oświadczeń, tylko najprawdopodobniej wypełnianie ich komuś zlecał.

Paweł nie zachowywał się nieetycznie” – zapewnił. „Był wizjonerem. A wizjonerzy nie kombinują” – zaznaczył bliski współpracownik Pawła Adamowicza.

/jp/

Źródło: gazetaprawna.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Jacek DolińskismętekAndyjurekJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janek
Janek

Pytanie retoryczne: co robi mafia z ludźmi, którzy próbują przeciwstawić się jej przestępstwom

smętek
smętek

Poddaje dekapitacji bądź w delikatniejszy sposób wyprawia w zaświaty.

Lehoo
Lehoo

Jedną wątrobę Flaszka Głódź już przepił z kretesem. Czy równie intensywnie pracuje nad drugą ?

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Zwykłym pacjentom – alkoholikom z marskością wątroby nie przeszczepiają tego narządu, jeżeli pacjent nie przejdzie z wynikiem pozytywnym kuracji odwykowej.

Jantar
Jantar

A ja polecam kolejny tekst prof. Hartmana na temat religii w szkołach i kościoła. Rewelacja!!! Przeczytałam jednym tchem 🙂

jurek
jurek

A w 1999 roku: „Gmach Sądu Najwyższego znajduje się przy pl. Krasińskich. […] Budynek powstał w 1999 roku, a jego projekt przygotowali Marek Budzyński i Zbigniew Badowski. Nie każdy wie, że z tyłu budynku jest dużo ciekawiej, niż z przodu. Znajdują się tam piękne, smukłe rzeźby przedstawiające trzy kariatydy, symbolizujące trzy ludzkie cnoty: wiarę nadzieję i miłość. Część budynku opiera się na głowach tych rzeźb. Trzy kariatydy stoją na wodzie i pięknie komponują się z całością. Pewnie zastanawia Was, dlaczego tak okazałe, pięknie wykonane rzeźby nie znajdują się z przodu budynku, lecz zostały dokładnie ukryte?* Otóż kariatydy i orzeł znajdujący… Czytaj więcej »

Andy
Andy

„W piekle diabeł jest postacią pozytywną.”
– Stanisław Jerzy Lec
Więc dopiero po śmierci ten głodziowy opój będzie miał dobrą opinię.