Adam Bodnar: trzeba dyskutować o możliwości wprowadzenia stanu nadzwyczajnego

Bodnar: "Jesteśmy cały czas w trakcie prawnego polexitu, który odbywa się krok po kroku"

Pod koniec września RPO Adam Bodnar poinformował o pozytywnym wyniku testu na Covid-19. Szczęśliwie choroba miała u niego łagodny przebieg. „Czułem, że wszystko będzie dobrze i jakoś dam radę” – powiedział. Przyznał, że większym wyzwaniem była reorganizacja życia rodzinnego. Ocenił, że w jego przypadku państwowy system zadziałał sprawnie i profesjonalnie.

 

W trakcie rozmowy rzecznik nawiązał jednak do aktualnych danych Ministerstwa Zdrowia. Bodnar uznał zagrożenie za bardzo poważne i potępił lekceważenie noszenia maseczek w publicznym miejscu. Kłopot polega jednak na tym, że „w naszych przepisach ustawowych nie ma twardego wymogu noszenia maseczek”. Mamy jedynie zapis mówiący, że w razie podejrzenia choroby należy zakrywać twarz. Zwracał już uwagę premierowi o konieczności doprecyzowania przepisu.

Jesteśmy na bardzo szczególnym etapie ze względu na niską jakoś regulacji …musimy na poważnie wrócić do dyskusji na temat możliwości wprowadzenia w Polsce stanu nadzwyczajnego” powiedział. Dodał, że od wiosny spełnione są wszelkie przesłanki do obwołania takiego stanu. A sytuacja jest znacznie poważniejsza, niż w marcu tego roku. Oczekuje, że  rząd zamiast zwoływać kolejne konferencje ministra zdrowia i alarmy epidemiologów, przygotuje kompleksową analizę takiej opcji.

 

Tymczasem rząd zajmuje się sam sobą, licząc na cudowne i błyskawiczne wyzdrowienie społeczeństwa,  jak to nastąpiło w przypadku byłego ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

/ep/

Źródło:

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments