Artyści masowo zawieszają współpracę z ocenzurowaną radiową Trójką

„Kinga, taki ładny apel miałaś” – śpiewa Podsiadło do Kingi Dudy

Po unieważnieniu przez kierownictwo radiowej Trójki wyników 1998 LP3, w którym pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” i odejściu z radia Marka Niedźwieckiego, artyści masowo zawieszają współpracę ze stacją.

 

Są pewne granice, których przekroczenie przynosi tylko wstyd” – napisała na swoim facebookowym profilu Katarzyna Nosowska. Jej zdanie podzielili m.in.: Daria Zawiałow, Artur Rojek, Kayah, Dawid Podsiadło.

Trójka była naszym domem od samego początku istnienia zespołu, dzięki niej mogliśmy przeżyć wiele wzruszeń i radości. Niegdyś gwarant jakości i wolności artystycznej, dziś, na naszych oczach staje się symbolem dewastacyjnej polityki obecnych władz Polskiego Radia. Bezpośrednim powodem naszej decyzji jest usunięcie piosenki „Twój ból jest lepszy niż mój” Kazika z ostatniego notowania LP3. Zwalnianie niezależnie myślących dziennikarzy, polityczna ingerencja w ramówkę, atmosfera nagonki i zastraszenia oraz cenzura, to standardy mediów reżimowych z krajów niedemokratycznych” – napisał w oficjalnym oświadczeniu Organek.

 

Ale nie tylko utwory polskich muzyków znikną z anteny kultowej rozgłośni. W niedzielę wytwórnia Mystic Production również odniosła się do zaistniałej sytuacji i poinformowała o zawieszeniu współpracy „do czasu przywrócenia w radiu podstawowych standardów.”

Wytwórnia zapowiedziała, że przekaże kierownictwu stacji pełną listę artystów ze swojego katalogu. Już dzisiaj wiadomo, że w Trójce nie będzie można usłyszeć m.in.: Nicka Cave, Marillion czy Deep Purple. „W ostatnich latach ze stacji została zwolniona lub odeszła elita dziennikarstwa, najlepsi z najlepszych. Ludzie, którzy stanowili dla nas gwarancję niezależności i dzięki którym Trójka była radiem mądrym, otwartym na świat. Radiem, które uczyło i bawiło, dla którego najwyższymi wartościami były mądrość i wolność – w tym gwarantowana nam przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej wolność wyrażania swoich poglądów oraz wolność twórczości artystycznej” – czytamy w oświadczeniu wytwórni.

Decyzję kierownictwa stacji o unieważnieniu głosowania słuchaczy można potraktować jako oficjalny powrót cenzury, choć prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska uważa, że „oskarżenia takie są kłamliwe i niesprawiedliwe, gdyż to właśnie redakcja podjęła natychmiastowe działania, by odkryć prawdę i podać ją do publicznej wiadomości.”

wb

Źródło: natemat.pl; wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mariola
Mariola
17 maja 2020 16:09

Ogromnie mi przykro. Trójka towarzyszyła mi odkąd pamiętam. Tak naprawdę, to już swoje przepłakałam, gdy odchodzili moi ulubieni redaktorzy. Jak odszedł pan Nogaś, to przestałam zupełnie słuchać, chociaż trudno mi było tak zupełnie zmienić swoje przyzwyczajenia, to mam swoje zasady.. To co się teraz dzieje to już zupełne dno. Głupota tej bandy doprowadziła do upadku wielu naszych perełek. Mam nadzieję, że to ich doszczętnie pogrąży…

HerodAntypis
HerodAntypis
17 maja 2020 17:09

Po wycofaniu się artystów w Trujce gwiazdą będzie Król Remiz i Rekin Kin – Zenek eM.

daroo
daroo
18 maja 2020 11:35
Reply to  HerodAntypis

O Świerzyńskim nie zapominaj 😉

Zbyszek
Zbyszek
17 maja 2020 18:41

SÓWEREN ŻONDA ZENKA!

Mirek
Mirek
18 maja 2020 05:21

Zbyt grubymi nićmi to szyte. Coś czuję, że męczennicy z trójki lada dzień ogłoszą przejście do nowego internetowego radia, powstałego dzięki zbiórce w sieci. A że odejść tak sobie nie wypadało wobec słuchaczy, to wyreżyserował ktoś piękną aferę.

Bart
Bart
18 maja 2020 06:46

Uważam, że wszyscy obudzli się bardzo późno – draństwa w trujce trwają od lat. No ale dobrze, że wreszcie się to stało. Przypuszczam, że niedługo jedyną muzyką w pisowskim radiu będzie śpieewana przez duet Morawiecki-Duda Squad i Tercet Egzotyczny Szydło-Kempa-Jaki.