Biskupa Paetza nie pochowano w katedrze. Ceremonia odbyła się na cmentarzu na poznańskiej Starołęce

Biskupa Paetza nie pochowano w katedrze. Ceremonia odbyła się na cmentarzu na poznańskiej Starołęce

Z ochroniarzami za to bez udziału mediów – pogrzeb abp. Juliusza Paetza w Poznaniu.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” trzech ochroniarzy pilnowało wejścia do katedry na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, gdy w poniedziałek rano rozpoczynały się uroczystości pogrzebowe abp. Juliusza Paetza. Na uroczystość wstępu nie miały media, a na prośbę rodziny, udział w nich był możliwy tylko po okazaniu karty wstępu.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom kurii o pochówku w katedrze duchowny pochowany został na cmentarzu parafialnym św. Antoniego Padewskiego na Starołęce, gdzie spoczywa jego brat – poinformował nieoficjalnie „Głos Wielkopolski”. 

 

Zamiar pochówku Paetza w katedrze wywołała wiele głosów sprzeciwu. Pod petycją w tej sprawie podpisało się kilkadziesiąt osób – w tym duchownych. Uznali oni, że decyzja taka byłaby „w odczuciu wiernych profanacją pamięci spoczywających tam mężów Kościoła, jak i samej katedry chrztu Polski” oraz „sprzeciwieniem się narodowej świadomości historycznej”. „Miejsce spoczynku w katedrze odbieramy jako rehabilitację i uniewinnienie arcybiskupa” – czytamy.

W 2002 roku wszczęto śledztwo w sprawie abp. Juliusza Paetza, po tym jak oskarżono go o molestowanie seksualne kleryków i księży. Duchowny zaprzeczał oskarżeniom, ale ustąpił z funkcji metropolity poznańskiego. Watykan zakazał mu wówczas udzielania święceń i bierzmowania, a także konsekrowania kościołów, głoszenia kazań oraz przewodniczenia publicznym uroczystościom.

/p/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o