Cała Polska upamiętnia pana Prezesa

Cała Polska upamiętnia pana Prezesa

Marek Suski przetarł metalową płytkę i cofnął się, by z oddali spojrzeć na końcowy efekt swej pracy. Pokiwał głową, poprawił grzywkę, która w trakcie tego nieco się obsunęła, i cmoknął z zadowoleniem. Mosiężna tabliczka przymocowana do drabinki pod wezwaniem Niepokalanego Kolana prezentowała się elegancko i szlachetnie. Napis wyryty w błyszczącym metalu głosił: „Na tej drabince pan Prezes przebywał w chwili ogłaszania wyniku wyborów 2015 roku”.

Zapoczątkowany przez Karola Guzikiewicza rytuał oznaczania miejsc, które w przeszłości pan Prezes zaszczycił swą obecnością, zaowocował licznymi upamiętnieniami w całym kraju. Po sali nr 26 w Stoczni Gdańskiej tabliczki zawisły na ulicach, mostach i ławkach, a także na strzelistych turniach Beskidu Sądeckiego. „20 sierpnia 2017 r. tę górę zdobył pan Prezes w patriotycznej pelerynie z orłem” –  głosiła informacja przymocowana do drewnianej wieży widokowej na szczycie Koziarza (947 m nad poziomem morza).

Nikt nie dotarł tak wysoko jak pan Prezes. Było przed nim trochę śmiałków, którzy zdobyli szczyt tej niebotycznej góry, ale tylko garstka z nich wspięła się jeszcze po trzeszczących stopniach na podest strzelistej wieży, ze świstem wciągając do płuc rozrzedzone powietrze i zgarniając z twarzy kryształki lodu niesione przez porywisty wiatr. W tej garstce najodważniejszych z odważnych był i Pan Prezes. Jednak nie poprzestał na tym. Stojąc na drewnianym tarasie, zgarnął szron z czoła, rozstawił drabinkę i wspiął się na nią. Na pamiątkę tego wydarzenia do wieży przykręcono mosiężną tabliczkę, a minister Anna Zalewska wpisała na listę obowiązkowych lektur szkolnych w klasach maturalnych twitterowy wpis Joachima Brudzińskiego z 20 sierpnia 2017 r. o treści: „Wielu nas poznało dziś ‘smak’ górskiego deszczu i wiatru ale na Koziarza dotarli tylko najtwardsi”.

Pamiątkowymi tabliczkami oznaczono też inne miejsca związane z panem Prezesem. „W tej celi komuniści zamierzali umieścić pana Prezesa po internowaniu go 13 grudnia 1981 r.” – głosił napis na ścianie warszawskiego więzienia na Białołęce, a w gmachu w Alejach Ujazdowskich można było przeczytać: „W tym gabinecie miał urzędować pan Prezes jako premier pierwszego niekomunistycznego rządu Polski po upadku PRL” (jak wiadomo, nie doszło do tego w wyniku spisku, który wyniósł do władzy komunistycznego agenta Mazowieckiego). Na jednym ze skrzyżowań w Koszalinie umieszczono tabliczkę: „Tu stał kiosk, w którym 14 1ipca 1991 r. czytelnik kupił ‘Tygodnik Solidarność’ redagowany przez pana Prezesa”.

Moda na upamiętnienia ogarnęła też poszczególne osoby w drużynie Dobrej Zmiany. Mężczyźni nosili na ramionach i plecach naszywki „Tu poklepał mnie pan Prezes”, zaś kobiety tatuowały sobie na wierzchach dłoni wizerunek warg i datę. Tylko tyle. Każdy i tak wiedział, że za tym romantycznym symbolem kryje się komunikat: „Tę dłoń dnia takiego a takiego ucałowały usta pana Prezesa”.

Kłopot miała tylko Krystyna Pawłowicz. Bezradnie stała przy oknie trzymając w dłoni nieduże plastikowe pudełko i znacznie większą od niego tabliczkę. Na wszelkie sposoby próbowała dopasować oba przedmioty do siebie, ale jej wysiłki za każdym razem kończyły się niepowodzeniem. Była już bliska płaczu, gdy wreszcie zlitował się nad nią i pospieszył jej z pomocą niezwykle koleżeński i uczynny Mariusz Błaszczak.

Co koleżanka chce zrobić? – zapytał.

Staram się przymocować tabliczkę do tego pudełka, ale mi nie wychodzi – poskarżyła się płaczliwym tonem i pokazała mu plastikowe pudełko oraz mosiężną płytkę, na której wyryto napis: „Z tego pudełka 17 lutego 2018 r. Krystyna Pawłowicz jadła sałatkę w Sejmie, gdzie przebywał pan Prezes”.

Ćwiczenia

  1. Porozmawiaj z przedstawicielami starszego pokolenia i na podstawie ich opowieści wskaż w swojej miejscowości miejsca związane z panem Prezesem, które zasługują na upamiętnienie.
  2. Oznacz w swoim mieszkaniu przedmioty związane z panem Prezesem (np. „W tym telewizorze mama wysłuchała konferencji prasowej pana Prezesa” albo „Na tym nocniku siada Piotruś, który dostał 500 plus od pana Prezesa”).
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Andrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Andrzej

Kulawym może stać się każdy nominant na prezesa.