CHRIS NIEDENTHAL: Wybory 1989

CHRIS NIEDENTHAL: Wybory 1989

 

Czwartego czerwca 1989 fotografowałem na wsi, pod Kozienicami. Wolałem uciec od sytuacji wielkomiejskich.

Są tu zdjęcia punktu wyborczego, przed którym widać słupy i samochody oblepione plakatami Solidarności. W środku młoda komunikantka wrzuca do urny kartkę z głosem matki.

Na podwórku małego gospodarstwa rolnego sfotografowałem mężczyznę w trakcie strzyżenia włosów: powiedział mi, że skoro są to pierwsze wolne wybory od czasu wojny – to on musi dobrze wyglądać.

Para młoda uciekająca przed deszczem z kościoła wiejskiego tuż po ceremonii, została przeze mnie uchwycona na filmie prawdopodobnie kilka dni przed dniem wyborów.

Inne fotografie pokazują kampanię wyborczą w Warszawie, głównie przy sztabie wyborczym Solidarności, który mieścił się w kawiarni “Niespodzianka” na Placu Konstytucji. W środku widać nowoczesne jak na tamte czasy komputery, ale też wyczerpanego pracownika biura, śpiącego na podłodze przy biurku.

Była tam sprzedawana nowopowstała gazeta, “Wyborcza”, jak i pierwszy od czasu zamknięcia na początku stanu wojennego w grudniu 1981 numer “Tygodnika Solidarność”. Na pierwszej stronie gazety widać, że jest to numer 1., ale właściwie 38., bo do stanu wojennego było aż 37 wydań.

Kandydaci Solidarności byli rozreklamowani na miejskich tramwajach i autobusach, i widać też stanowisko tego ruchu na warszawskim Żoliborzu.

Ostatnie fotografie pokazują tłum wesołych i rozgadanych ludzi na Placu Konstytucji w Warszawie pod tablicami z wynikami wyborów.

(Fot. Chris Niedenthal / FORUM)


Chris NiedenthalChris Niedenthal

Jeden z najwybitniejszych europejskich fotoreporterów, laureat World Press Photo w 1986 roku, pracował dla Newsweeka, Time, Der Spiegel, Forbes.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wykonywał z ukrycia zdjęcia. Najbardziej kultowe przedstawia transporter opancerzony, stojący na tle billboardu reklamującego film „Czas Apokalipsy” na ścianie kina „Moskwa”.

Urodził się w 1950 roku w rodzinie polskich emigrantów wojennych, do Polski po raz pierwszy przyjechał w 1973 roku, a od 1998 roku ma obywatelstwo polskie.


 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Wiesiekmarguyu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marguyu
marguyu

Dziekuje za ten fotoreportaz. Wyjechalam z kraju w 1985 roku nie znam wiec atmosfery panujacej podczas wyborow.

Wiesiek
Wiesiek

Wtedy to była Solidarność, a teraz jest KOD Super foty