Co dalej, Polsko?

Co dalej, Polsko?

Wierzę, że ludzie przyzwoici muszą w końcu pokonać politycznych troglodytów.

Sytuacja w kraju zmienia się z godziny na godzinę. Komentowanie bieżących wydarzeń jest dziś przedsięwzięciem równie sensownym, jak opisywanie aktualnego wyglądu wciąż toczącej się lawiny. Zresztą i tak to, co się dzieje w Polsce, widzi każdy, kto nie zamyka oczu, nie wkłada do uszu zatyczek i nie wysiaduje na kanapie z kotem na kolanach, oglądając wyłącznie brazylijskie seriale. Ale nie każdy zadaje sobie pytanie: co będzie dalej?

W prognozowaniu nigdy nie byliśmy mistrzami świata. Historia wybiła nam z głowy ambicje futurologiczne. Niejednokrotnie Absolutnie Niemożliwe stawało się znienacka banalnie realne i niejeden raz zdarzało się, że łatwo osiągalny cel zniknął nagle na zakręcie zaskakującego zwrotu wydarzeń. Więc chociaż nieźle nam idzie definiowanie oczekiwań, to niezbyt chętnie dociekamy, czy to, czego chcemy, jest w ogóle możliwe do osiągnięcia.

Posłowie opozycji oświadczyli, że nie opuszczą sali obrad Sejmu do czasu, aż marszałek przywróci prawo głosu posłowi Szczerbie, wycofa przepis kneblujący akredytowane media, a koalicja rządząca zbierze się tam w celu dokończenia sesji i reasumpcji nielegalnego głosowania w Sali Kolumnowej. Z prowizorycznej trybuny przed gmachem Sejmu przemawiający domagali się cofnięcia ustaw paraliżujących Trybunał Konstytucyjny i demolujących system oświaty. Jeden z liderów opozycji żąda natychmiastowej dymisji rządu. Inny lider postuluje niezwłoczne rozpisanie przedterminowych wyborów. Manifestanci każdego dnia domagają się, by Jarosław – Polskę zostawił, a opuszczających Sejm posłów Kamińskiego i Pawłowicz żegnano zapewnieniami „Będziesz siedzieć!” .

Wymienione, a także liczne niewymienione postulaty, mogą sobie być w pełni zrozumiałe, oczywiście oczywiste, najbardziej słuszne i w pełni usprawiedliwione. Ale na ile realne? Ile prawdy jest w popularnej sentencji „Chcieć – to móc”? Nie mam wystarczającej wiedzy, by snuć prognozy, czy konstruować wiarygodne scenariusze rozwoju wydarzeń. Nie mam też wystarczającej odwagi, żeby oceniać sensowność i efektywność dotychczasowych form społecznych protestów. Mam jednak nikłe doświadczenie własnego udziału w minionych polskich wojenkach o demokratyczne prawa i wystarczającą desperację, by publicznie postawić pytania o realność naszych obecnych oczekiwań.

Nie zamierzam pytać o sens apeli do prezydenta o wetowanie decyzji Kaczyńskiego, artykułowanych w sejmowych ustawach. Nie pytam też o skuteczność kierowanych do pani premier listów protestacyjnych, żądających sabotowania poleceń, które Jarosław Wszechmogący przekazuje swojemu „eksperymentowi” – jak nazwał Beatę Szydło. Nawiasem mówiąc, ubawiłem się, kiedy w sobotnim wystąpieniu pani premier pouczyła, że sednem polityki jest „służba drugiemu człowiekowi”, ganiąc opozycję, że tego nie czyni – jakby licząc, że opozycja służyć będzie temu samemu „drugiemu” człowiekowi, co ona…

Pytań o sens i skuteczność naszych działań jest wiele, ale myślę, że warto uczciwie odpowiedzieć choćby na te trzy:

1. Czy Jarosław Kaczyński jest w stanie zrezygnować z któregokolwiek kierunku swojego ataku na demokrację? Czy potrafi odpuścić sobie jakiś cel, który w chorym projekcie zbudowania nowej Polski na gruzach poprzedniej uznał za niezbędny dla zawłaszczenia pełni władzy? Nie chodzi o to, czy ten człowiek potrafi zwolnić tempo, zatrzymać się na chwilę albo nawet cofnąć o pół kroku. Owszem, w sobotę zaoferował dziennikarzom spotkanie z marszałkiem Senatu, by „uzgodnić” nowe reguły obsługi medialnej Sejmu, a wcześniej jakby ugiął się przed „rewoltą parasolek”. Pytam jednak – skąd pewność, że po przegrupowaniu sił i w bardziej sprzyjających okolicznościach nie wznowi ataku na te same cele? Pytam: czy potrafimy go tak przestraszyć, że ograniczy swoje ambicje, zadowalając się jakimś połowicznym dyktatem?

2. Czy naprawdę, jak pocieszają się niektórzy komentatorzy, PiS bliski jest rozpadu? Wiemy o pierwszych objawach „oświecenia” w szeregach tej partii. Wiadomo, że w PiS ubywa ludzi ideowych, że coraz mniej jest wierzących w partyjną misję zbawienia kraju i we wszechmoc Zbawcy Kaczyńskiego, a przybywa tych, którzy w Jarosławie Wszechmogącym dostrzegają wybitne talenty do piętrzenia niepotrzebnych problemów. Ale widzieliśmy ich plemienne rytuały podczas nielegalnego zebrania w Sali Kolumnowej, słyszeliśmy butne groźby i obelgi, znamy oświadczenie pani rzecznik, że opozycja to przestępcy, byliśmy świadkami setek kłamstw powielanych bez zmrużenia oka… To prawda, że widzieliśmy także strach na ich twarzach, gdy bezradnie szukali dróg ewakuacji z oblężonego gmachu Sejmu. Ale czy był to ten rodzaj strachu, który zmusza do panicznej rezygnacji z dotychczasowej tożsamości, który skłania do złamania mafijnej solidarności grupowej, a przede wszystkim do rezygnacji z konfitur należnych z racji przynależności do klanu wybranych? Czy może jednak był to ten gatunek strachu, który jednoczy zagrożonych i powoduje eskalację ich agresji?

3. Czy obrońcom demokracji starczy determinacji, by mimo świąt i planów rodzinnych nie odpuścić i wytrwać w proteście? Nie chodzi o zwycięstwo całkowite, tu i natychmiast. Chodzi o to, czy mamy dzisiaj wystarczające siły, by chore ambicje Kaczyńskiego obudować trwale zaporą nie do przebycia? I czy mamy dość odwagi, by przeciwstawić się brutalności i przemocy, której pierwsze objawy widzieliśmy, gdy policja „oczyszczała” z demonstrantów trasę ucieczki naszych władców. I jeszcze – czy dysponujemy wystarczającą odpornością, by bezczelny, knajacki uśmiech Kaczyńskiego na widok poniewieranych ludzi nie prowokował nas do nieodpowiedzialnych reakcji?

Ten tekst nie jest wyrazem zwątpienia czy rezygnacji. Wierzę w zwycięstwo rozumu nad brutalną siłą. Wierzę, że ludzie przyzwoici muszą w końcu pokonać politycznych troglodytów. Martwię się tylko – kiedy i jakim kosztem.

Andrzej Karmiński
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

77
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
66 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
gniewko_syn_rybaWiesławgregorZgredzinkaMiranda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
adama
adama

1 – Kaczyński sie nie zatrzyma bo wierzy tylko w siebie i gardzi także swoimi ludźmi. Wydaje mu sie że każdego zastąpi innym. Żałosny gość, który zostanie sam. 2- PiS to domek z kart i jak tylko powieje to sie rozpadnie. Zostaną mohery tak jak były wcześniej. eraz opozycja przejęła kontrole nad wydarzeniami i juz jej nie odda. 3 – obrońcom demokracji starczy sił i przede wszystkim wyobraźni. Rozpad państwa PiS juz sie zaczął, paraliż instytucji jak TK, co wydawało sie zwycięstwem Pis działa właśnie na jego zgubę, robią nielegalne obrazy sejmu jak nie uchwala prawomocnie budżetu to będa mieli… Czytaj więcej »

Pozdro
Pozdro

Jedno malutkie pytanko: dlaczego nie lataliście po ulicach i nie darliście mord przez ostatnie 8 lat?
Mało afer i przekrętów było?

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Jedna malutka odpowiedź.: Wówczas nikt nie łamał konstytucji, nikt nie zabraniał mówić posłom opozycji poza małymi, powtarzam, małymi wyjątkami, nikt nie bronił wstępu prasie do sejmu, itp. itd. Wystarczy?

Zwinka
Zwinka

No co Pan, Panie Zwykły Kowalski. Przepraszam, ale przytoczę dosłownie dobre , ludowe przysłowie, które doskonale obrazuje, jak poseł K. wyobraza sobie relacje ON – Reszta świata. „Kiedy wół pierdzi obora milczy.”
I to by było na tyle.

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Ja to przysłowie zmodyfikuję:
Gdy wół się tak zachowuje
i własnego smrodu nie czuje,
niech czym prędzej z obory wyskakuje.
Jego relacja natomiast wynika z faktu, że:
„dzięki długoletniej wprawie
sam siebie trawię.” gdyż:
„po długich latach ćwiczenia
sumienie w echo się zmienia!

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

„Wówczas nikt nie łamał konstytucji, nikt nie zabraniał mówić posłom opozycji poza małymi, powtarzam, małymi wyjątkami,”

Doprawdy ???… :-0

Zgredzinka
Zgredzinka

Mało, bo te afery nam nie przeszkadzały. Nikt nas, zwykłych obywateli, nie wyzywał od złodziei.
Każda władza ma swoje afery, ta też.
Hasło Misiewicze i Piotrowicze, nie wzięło się z niczego.
Ten rząd ma większość parlamentarną i mógłby po cichutku przenicować ten kraj na drugą stronę. Wprowadzić każdą swoją ideę.
Ale nie, woli walczyć z całym narodem.
Wiedz jedno … kto sieje wiatr, ten zbiera burzę.

gregor
gregor

A kto mieczem wojuje od miecza ginie.Nic nikomu nie dadzą te protesty i krzyki.Tylko ośmieszamy się.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

„Mało, bo te afery nam nie przeszkadzały”

Zgredzinko, jesteś boska !!! Przepiękne credo… ;))) Znaczy się, można z ludźmi robić wszystko – okradać, gwałcić, zabijać ale póki to nie dotyka bezpośrednio ciebie i masz ciepłą wodę oraz spokój, to wszystko jest w porządku ?… ;))))))))

Zgredzinka
Zgredzinka

Czy ty się urodziłeś wczoraj?

Gdzie ty widziałeś na świecie „porządną” władzę?
Przecież na tam górze ściera się tyle sprzecznych interesów, że nawet sam Pan Bóg miałby z tym problem.
Nie będę odkrywcza mówiąc, że jeszcze się taki nie narodził, coby wszystkim dogodził.

gregor
gregor

Brawo…..! Dokładnie tak.
Jest ich tam wszystkich po prostu za dużo. W takiej liczbie nie dogadają się nigdy. Ile głów tyle pomysłów:)
Choć w zasadzie to inny temat ilość rządzących.
PS.kaczor wyciąga rękę…..co Wy na to…? Zawsze to jakiś gest.

Zgredzinka
Zgredzinka

To tak jak ci kibole, którzy pomogli napadniętemu, bo przestali go kopać.

Mariola
Mariola

Sprawy afer i przekrętów rozwiązywały funkcjonujące instytucje PAŃSTWA PRAWA, a nagłaśniane były przez WSZYSTKIE media. W darciu buzi doskonale dawaliście sobie sami radę. Każda czkawka toruńskiego papy smerfa kończyła się nie tylko w Polsce ale za Oceanem, no i w znienawidzonej „Europie” Tacy to krzykacze z was? A może donosiciele i konfidenci?

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Przykład AMBER GOLD pokazuje jak skutecznie „sprawy afer i przekrętów rozwiązywały funkcjonujące instytucje PAŃSTWA PRAWA”… ;))) Przy okazji wyszło na jaw, że w gdańskiej prokuraturze zapanowała epidemia amnezji i kretynizmu (tak, jest taka jednostka chorobowa) bo nawet prokuratorzy oddelegowani do tej sprawy nigdy o niej nie słyszeli… ;)))

gregor
gregor

Racja…..! Podpisuje się pod tym pytaniem.I miałbym kilka innych.

gregor
gregor

Racja…..! Podpisuje się pod tym pytaniem.I miałbym kilka innych.

Maciek123454321
Maciek123454321

Z uporem maniaka powtarzam – BĘDZIE MAJDAN!

Sławomir
Sławomir

Czy w PiS są jacyś przyzwoici ludzie?
Pytanie retoryczne.

Sławomir
Sławomir

Przepraszam, jest jeden Ujazdowski.

Zgredzinka
Zgredzinka

Fakt.
I pewnie niedługo opuści szeregi tej partii.

Mariola
Mariola

Bez ugruntowanej pewności jak z dr Ujazdowskim, za to z wielką nieśmiałością dodałabym Łapińskiego i Szafernakera. Przynajmniej w rozmowie z dziennikarzami widać, że czują się z tym demontażem Polski nieswojo.

Zgredzinka
Zgredzinka

No i może jeszcze Gowin?
Mam cichą nadzieję, że zaczyna się już kruszyć ten pisowski beton i ci co bardziej przyzwoici i myślący ludzie, złożą czym prędzej hańbiące ich legitymacje członkowskie i przejdą na stronę światła.
A może sami zostaną wykluczeni za niesubordynację ?

gregor
gregor

Opozycja już się dawno pokruszyła:)
Ludzie ale nie o to chodzi ażeby się przekomarzać bo każdy z Naszych polityków ma cos za uszami.Swieci nie sa.Ale jak udało im się Nad tak podzielić…..?!?!? Pozdrawiam.

Zgredzinka
Zgredzinka

To proste ….. wystarczy poszczuć, jak psy …. bierz go !!!
To zawsze działa.
Nazywa się to psychologia tłumu.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Dokładnie – wystarczy pokazać zdjęcie Kaczyńskiego, a tutejsze psy już szczerzą kły, warczą i ślinią się…

Zgredzinka
Zgredzinka

Nie tyle wizja co fonia wywołuje agresję.

gregor
gregor

Pani Premier.Dobrze wykonuje swoją prace.

Zgredzinka
Zgredzinka

Porąbało cię.
Taka ona premier, jak pan Andrzej Duda prezydent wszystkich Polaków.

Zgredzinka
Zgredzinka

Najlepuej szybko i przy użyciu demokratycznych metod.
Proponuję uważne wsłuchnie się w ostatnią wypowiedź Wałęsy.
To prosty człowiek, który często nie potrafi ubrać w słowa swych niesfornych myśli, ale jak się dołoży należytej staranności, to można dostrzec, że „w tym szaleństwie jest metoda”.
Jakimś dziwnym sposobem, ten człowiek widzi właściwe wyjście z trudnej sytuacji.
Taki urodzony strateg.
A więc ….. referendum i przedterminowe wybory.
Już raz społeczeństwo pokazało w swojej mądrości Jarozbawowi palca.
Czas na powtórkę z 2007 roku.

Marcin
Marcin

Niestety,póki suweren czuje tylko pozytywny wpływ 500 + przyspieszone wybory nie mają sensu.Jest duże prawdopodobieństwo zę PiS wygrą je znowu z wiekszą jeszcze przewagą.Wolne media i TK nie obchodzą przeciętnego zjadacza chleba gdy ma wiecej w portfelu,niestety.Dopiero gdy ów przecietny Polak odczuje na własnej skórze że 500 + to w istocie 700-,zechce mu sie zainteresowac ,dlaczego tak jest.Tak więc,niestety,to jeszcze potrwa,choć,sądząc z przyjęcia futurystycznego 3,5 % wzrostu PKB w 2017 r. w załozeniach budżetowych,krócej niż do końca kadencji.

Zgredzinka
Zgredzinka

Choć niechętnie, ale skłonna jestem przyznać ci rację.
Szkoda, że musimy poczekać aż ziszczą się czyjeś słowa, mówiące o tym, że dopiero musimy zbiednieć by móc zmądrzeć.
To przerażające, że mamy tak durne społeczeństwo.
A co to dopiero będzie po tej nieszczęsnej reformie?

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Dokładnie też tak uważam Zgredzinko. Już poprzednie wypowiedzi Lecha Wałęsy to sugerowały. To nie tylko doskonały strateg, to ktoś kto ma fenomenalnego nosa do polityki, więc warto brać pod uwagę jego roztropność i przewidywalność rozwijających się obecnych zdarzeń. Wystarczy się wsłuchać i rozumieć jego słowa, ale i samemu wyciągać wnioski z tego co już przeszliśmy i przechodzimy obecnie. Dlatego jestem niepoprawnym optymistą i wierzę w ludzką mądrość, która pokona bezmyślność i pis-owski dwujajeczny fanatyzm religijno-partyjny.

Zgredzinka
Zgredzinka

Oby, oby !!!
Choć oczywiście chciałabym, żeby ta niszcząca siła zniknęła jak najszybciej z naszego życia społecznego.

magdalena
magdalena

Widzę, że pisiory opanowały koduj24, możecie mi dać -1000 a i tak ludzie was nienawidzą, chodzi wam tylko o to, aby jak najwięcej kasy wyrwać dla swoich, aby starczyło do końca życia. O to samo chodzi PO, PSL i kukizowcom. Ten kraj zmierza ku upadkowi. Co mi po demokracji, jak nie starcza na życie, a ci sobie dają premie po 33 tysiące złotych. Udkławcie się tą kasą.

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Droga koleżanko,
A jak nie będzie demokracji to Ci wystarczy na życie?
To nie chodzi o to, ile sobie dają premii. Raczej na ile uda im się zdewastować to co zrobiono do tej pory w całym kraju i dlatego uważam, że warto bronić demokracji.

gregor
gregor

Demokracja jest nie zagrożona…..nie przesadzaj.Polska jest zagrożona bo przez 8lat została rozsprzedana.Praktycznie nic znaczącego nie mamy Polskiego….!
I wiecznie przez 8lat nie było na nic pieniędzy.Nie udawajcie,ze nie pamiętacie wypowiedzi prezydenta,premierów….wieczny brak pieniędzy.Władza się bogaciła a My biednielsmy.Nie oszukujmy się PO to jest dla bogatych ale o szarym Kowalskim zapomnieli.
Wesołych Świąt:)

Wiesław
Wiesław

o taaak, nawet umiejętność pisania przymiotników jakaś w narodzie niepolska: „nic znaczącego nie mamy – polskiego..!” Po kropce i przecinku pisz spację, bo tekst nieczytelny na starogrecką modłę
I Tobie Wesołych Świąt

gregor
gregor

Racja trafna uwaga:) Podoba mi sie. „Na staroświecką modłę” może jestem po prostu staroświecki:) a może piszę z tel.w czasie pracy…wiec i szybko:) Co by nie było przepraszam za niedoskonałości. Ale ważne jest to, że nikt jeszcze do tej pory nie zmieszał mnie Tu z błotem za odmienne nieco zdanie.To nawet miłe:) I jakoś tak właśnie, powoli powinni usiąść do rozmowy Nasi „ulubieńcy”
Cóż pożyjemy zobaczymy.

Zgredzinka
Zgredzinka

Brakuje ci merytorycznej rozmowy? Bardzo proszę. Po zapoznaniu się z treścią twojego wpisu, nasunęło mi sìę jedno zasadnicze pytanie, a mianowicie, jakież to dobra narodowe powyprzedawaliśmy, by móc jako naród za uzyskane dewizy zmienić pozycję z leżącej na klęczącą. Gdy sięgam pamięcią do zgrzebnych lat młodości, to dziwię sìę, że w ogóle było coś wartościowego do sprzedania. Przecież ta gospodarka była strasznie archaiczna oraz materiało i energochłonna. Wynalazki lądowały najczęściej w szufladach i nic się nie dało. To tylko dzięki mądrym i roztropnym posunięciom poprzedniej ekipy, obecna ma środki na radosne rozdawnictwo i realizację najdzikszych pomysłów. Zobaczymy na jak długo… Czytaj więcej »

gregor
gregor

To może nie tak…..co mamy tak naprawdę Naszego….? Co jest Polskie….? Dlaczego wiecznie nic się u Nas nie opłaca, pozamykane stocznie itp.zakłady które swego czasu były dochodowe.Ja sobie nie wymyślam ja dobrze pamiętam słowa poprzedniego Prezydenta czy Premiera jak to wiecznie na nic nie ma pieniędzy. Nawet w cholerna tv.jest już nie Nasza…! Nie wspomnę o gazetach.Wszędzie kapitał zachodni.Tak zapewne jestem tym zwykłym,szarym kowalskim któremu poniekąd obojętne kto rządzi oby tylko był w miarę ład i spokój. I ciepla woda w kranie:) Teraz robi się burdel.Wybaczcie słownictwo. Nie nadaje się do górnolotnych rozmów o polityce bo za cienki jestem no… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Wiele jest racji w twojej wypowiedzi. Faktycznie w trudnych czasach transformacji i wczesnego, najbardziej drapieżnego kapitalizmu, nie było łatwo zwykłym ludziom. Szczególnie tym gorzej wykształconym, którym trudniej było znaleźć pracę na zdemolowanym rynku pracy. Dzięki zainteresowaniu zagranicznego kapitału naszym rynkiem i coraz liczniejszym inwestycjom, powoli gospodarka zaczęła odbijać się od dna. Jednak postępująca modernizacja powodowała, że pracodawcy poszukiwali wysoko wykwalifikiwanej siły roboczej, a z tym było licho. Trzeba było czasu, by ludzie poprzez podnoszenie kwalifikacji, byli w stanie sprostać tym wymaganiom. Powoli kraj podnosił się z ruiny, a więc faktycznie na wiele rzeczy nie starczało. Ale ogólnie wskaźniki gospodarcze podnosiły… Czytaj więcej »

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Zastanawiam się teraz czy, by zauważyć niszczenie demokracji należy być głupim, głuchym czy ślepym? Pewnie wszystkim naraz.
A znaczącego w Polsce to ci mamy oj mamy! Np.: ONR, OTK, a ostatnio podobno nowe ZOMO na czele którego stoi Piotr Duda. Jak widać od roku dzieją się same cuda, gdy działają panowie P. i A.DUDA.
Teraz na wszystko nas stać. Brawo! Nieee no, z dziećmi nie można rozmawiać o sprawach poważnych. Sorry…Wszystkiego najlepszego w te święta. Życzę bogatych suwenirów pod choinkę. – byle nie czołgów.

Maciek123454321
Maciek123454321

Jest jeszcze w Polsce mnóstwo uczciwych ludzi. Uczciwych i przyzwoitych. Nie wrzucaj całego PO PSL do jednego gara. Oni tam w sejmie walczą o godność, Twoją też. Uwierz mi, nawet, jeśli popełnili w przeszłości błędy, nie powtórzą ich już. Koczowanie tam to naprawdę wyraz dużej determinacji.

Karusek
Karusek

Pomorzanie, Polanie, Mazowszanie, Ślężanie, Lędzianie, Opolanie, Wiślanie, Gołęszyce nadszedł czas by stanąć ramię w ramię. Mamy „prawo oporu” !

VIPera
VIPera

Z przykrością i uparcie powtórzę, co mówię od ponad trzech lat – Kaczyński nie popełni drugi raz błędu z 2007 roku i nie pozwoli, żeby przypadkowe społeczeństwo odebrało mu władzę. Nie zrezygnuje z realizacji (nie)swojego planu, nie ustąpi ani się nie cofnie przed niczym. Wybory demokratyczne i wolne po raz ostatni odbyły się w październiku 2015 roku, teraz zafundują nam wyłącznie szopkę w białoruskim stylu. Co więcej – jeśli JK uzna to za skuteczne lub pomocne, każe strzelać do tłumów demonstrujących przeciwko obecnej władzy. Bez znaczenia, czy będą to górnicy, rolnicy czy kobiety z dziećmi. A ponieważ ani armia ani… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

Jacy górnicy ? Duda (ten od Kacperka) już się zadeklarował… Czapkami nakryje Polaków.

Zgredzinka
Zgredzinka

Ta sprzedajna kreatura kolaboruje niestety z rządem.

Zgredzinka
Zgredzinka

A wsiowa „Solidarność” pousuwa tych zaczapkowanych widłami.
Słyszałeś zapowiedź.
Takie to teraz mamy związki zawodowe, co to występują nie za, ale przeciw zwykłym ludziom.
W imię partykularnych interesów ich przywódców, którzy swe związkowe funkcje traktują jako trampolinę do kariery politycznej.

Maciek123454321
Maciek123454321

Zróbmy wszystko, żeby do tego nie doszło. Dobijmy bestię w jej legowisku – na Nowogrodzkiej i w sejmie. To tam zagnieździł się nowotwór. Na szczęście jest to jeszcze przypadek do zoperowania. TERAZ!!!!

Zgredzinka
Zgredzinka

Od pisania na tym portalu się to nie zrobi.

Właśnie podają w wiadomościach, że w Turcji odbył się skuteczny zamach na ambasadora Rosji.
Ponoć za Aleppo.
Chyba nie pomyślał, wzorem naszego wodza narodu, o osobistej ochronie.

gregor
gregor

Powodzenia…..ale to do niczego nie prowadzi.Naprawdę Chcecie krwi….???? Już tak się ponakręcaliście…..! Lub nakręcono Was.Ludzie….czy jedni czy drudzy w efekcie końcowym odwrócą się od Nas.Oni dbają tylko o swoje stołki….! Posadki.Opamiętajcie się.Wszyscy jesteśmy Polakami.

Maciek123454321
Maciek123454321

Jesteś pewien, że jesteś jeszcze Polakiem, a nie ruskim trollem? Bo ja mam duuuuże wątpliwości co do ciebie. Nazywam takich jak ty PIP-ami, czyli Pożytecznymi Idiotami Putina.

Zgredzinka
Zgredzinka

Maćku myślę, że w tym przypadku nieco się zagalopowałeś.
Akuratnie Gregor wygląda mi na człowieka … zagubionego.
Jest jeszcze młody, bez naszego bagażu złych doświadczeń i nie bardzo wie, w co się tu gra.
Ale bez wątpienia kierują nim dobre intencje.

gregor
gregor

Dziękuję Droga Zgredzinko:) Dużo w tym racji.A nawet powiem, że tak jest. Gdzieś jestem chyba pośrodku tego wszystkiego. Choć dobrze by było opowiedzieć się za czymś tak konkretnie. Dlatego bardzo ubolewam,że Nasi rządzący nie potrafią się pojednać dojść do jakiegoś konsensusu.Moglibyśmy stworzyć,zbudować naprawdę silny kraj.Gdyby tylko oni razem potrafili rozmawiać.Moglibyśmy nagiąć unie na swoja stronę zjednać sobie paru bliższych czy dalszych sąsiadów i fajnie żyć.Rozwijać się,budować itp. Czy ja bujam w obłokach….?:) Przecież to chyba nie jest niemożliwe…..? Ale przez takie afery jesteśmy słabsi. Sam już nie wiem. PS.co do Maćka….ja się cieszę, że nikt mnie tu nie zmieszał z… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Gregorku,

pod przywództwem tej awanturniczej władzy, nie mamy szans wrócić na drogę równomiernego rozwoju i dobrosąsiedzkich stosunków.
Oni nawet kąsają chojną Unijną rękę, która ich karmi.
To dobrawdy rząd straceńców.

Zgredzinka
Zgredzinka

O przepraszam, przepisałam się w słowie „hojną”.

Zgredzinka
Zgredzinka

Przerażająca to wizja, ale niestety bardzo realistyczna.

gregor
gregor

Sorry ale pieprzysz.Demonizujesz.Jeśli krew się poleje to przez podburzanie narodu.Jak wiadomo niezgoda rujnuje…..Przez 8lat były też różne szopki:)

Wiesław
Wiesław

Szopka?- czas po temu – no jasne!
pis leży w żłobie świętując narodzenie własne
trzech króli ze wschodu już niesie prezenty
prezes za Józefa choć ten( Stalin) nie był święty
Przyłębska za Maryję Antek za osiołka
szmirrę już kładą za przywilej stołka
za sianko dziękują kłaniają się w pas
kadzą dzieciąteczku aby żaden chwast
nie skalał stajenki niepoprawnym słowem
szopka?- ano szopka!-rząd upadł na głowę

gregor
gregor

Nie bede się upierał,że jest idealnie czy wspaniale.Jest nie tak jak powinno być.Czy rząd upadł na głowę……hmm….? Raczej tzw.prezes.Ja też nie bronię ga za wszelką cenę,to zawzięty typ i wręcz uważam, że dla dobra…..ogółu powinien się usunąć na bok.A może przejść na zasłużoną:) emeryturkę.
Takie mam zdanie.
Męczące to wszystko.

Zgredzinka
Zgredzinka

No nareszcie, zaczynasz równać do szeregu.
Jak się to mówi, lepiej późno, niż wcale.
Bylebyś nigdy więcej nie głosował na tych oszołomów.

wiesław
wiesław

Problem w tym ,że PIS bez prezesa nie istnieje. To on i jego religia smoleńska jest filarem ugrupowania. Brak tam wyrazistych i akceptowalnych liderów o zdroworozsądkowej postawie. Oczywiście jest powód dla którego PIS wygrał wybory i nie zawsze są to księżycowe obietnice wyborcze. Obawiam się że jednak swoimi egoistycznymi działaniami, to właśnie PIS zamiecie piętrzące się prawdziwe problemy pod dywan, a Polacy zostaną skazani znowu na wybór mniejszego zła.

Maciek123454321
Maciek123454321

PIP-o, zamilcz.

Zgredzinka
Zgredzinka

Ciarki mi przeszły po plecach, bo wszystko co napisałaś, to bardzo realistyczny scenariusz.
No chyba, że wcześniej będziemy mieli „przyjacielską” wizytę z zewnątrz.
Wtedy okaże się znowu, że jesteśmy najlepszym narodem, na nie najlepsze czasy.

Mariola
Mariola

Podjęłam próbę odpowiedzi. Ad/1 Rozwydrzony bachor nigdy nie rezygnuje z żadnej zabawki, nawet takiej którą sam zepsuje. Ad/2 Rozpad PiS-u ma miejsce. Oni są podzieleni na trzy ( nierówne) części: wyznawców, szantażystów i szantażowanych. Ad/3 Prawdziwym OBROŃCOM DEMOKRACJI nigdy determinacji nie brakuje. Wyposażeni w prawdziwe silne argumenty, choćby dyktatorzy próbowali dosłowną siłą im zaprzeczyć i tak zwyciężymy. NAUKA, EKONOMIA, PRAWDA i IDEAŁY wobec zacofaniu, księgowości kreatywnej, zakłamaniu i demagogii muszą zwyciężyć!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgredzinka
Zgredzinka

No nie wiem ?
Popatrz co piszą Marcin i Zwykły Kowalski.
Wałesa też twierdzi, że to jeszcze nie pora, że za wcześnie.
Widać czuje, że społeczeństwo jeszcze nie przejrzało, że władza się jeszcze nue zużyła.
Magia przekupstwa działa.

gregor
gregor

Co straciliście pod rządami PISu….?
Posadke,czy emeryturki obetną…..takie czas.PO miało swoje 8lat.Trudno…..przegrało wiec z honorem powinno się usunąć.Oczywiście działać jako opozycja ale z głowa a nie za wszelką cenę;p

Wiesław
Wiesław

a tyś co zyskał pod rządami PIS?- masz lokatę we frankach?

gregor
gregor

Co zyskałem…..a choćby wiedze o kilku „ciekawych” przekrętach w kraju.To dopiero rok, mam zamiar cierpliwie poczekać na dalsze ich poczynania.
PS.nie mam kredytu we frankach.Szczerze…..to jestem przeciwny pomocy im.Może brzmi to brutalnie ale dokładnie takie mam zdanie.Duzo by pisać dlaczego.

Zgredzinka
Zgredzinka

Witaj w klubie.
Jak to się mówi, ślepy w karty nie gra.
Gdyby frank miał dobry kurs, toby nie biadolili że zapłacili mniej niż wypadłoby to w złotówkach.
A pisząc o magii przekupstwa, miałam na myśli 500+, a nie jakieś emerytalne synekury.

wiesław
wiesław

Nie pytam o kredyt tylko lokatę. Gdybyś miał kredyt to byś stracił mimo zapewnień PAD-a że te kredyty należy przewalutować, natomiast lokata wydaje się idealnym biznesowym hitem, bo frank wzrósł już powyżej 4zł. . Gdybyś był uważnym obserwatorem, o wszystkich „przekrętach” wiedziałbyś od dawna, bo większość nie była tajemnicą dopóki były wolne media.. Szkoda tylko że wolisz czekać aż PIS odejdzie by poczytać o SKOK-ach i innych przewałach z otoczenia prezesa JK, Czyli zyskałeś ułudę. Gratuluje. Święty spokój i poczucie satysfakcji to wartość w pewnym sensie, niezależnie od wyrządzanych przy okazji bliźniemu krzywd.

Zwinka
Zwinka

Właśnie z kanapy w Pałacu Namiestnikowskim wstał Piotr Duda. Usłużny związkowiec, jakby ktoś nie pamiętał. Z pogróżkami. Czapkami Polaków przykryje.

Miranda
Miranda

no właśnie . W stanie wojennym Piotr Duda będąc w wojsku nie chciał ale musiał a teraz nie musi ale chce. Być może zadział syndrom koryto + ?

Zgredzinka
Zgredzinka

Zadziałał.
Już wcześniej zasmakował jak to smakuje.
Śliski, wredny typ.

adama
adama

Schetyna radykalizuje działania i dobrze. Część komentatorów sądzi, że o to Pisowi chodzi, żeby pokazać się jako ostoja spokoju. Ale w perspektywie najbliższego roku-dwóch, gdy będzie coraz gorzej, czyli drożej, to będzie potrzebny radykalny przywódca partii liberalnej, która zarobi na 500 i zapewni przyszłość ekonomiczną Polakom.

Zgredzinka
Zgredzinka

Nikt odpowiedzialny nie będzie ciągnął tej głupoty. Tak się nie da, żeby zasiłek na dzieci był często gęsto niemal równy zarobki, bądź nawet go przewyższał. Przecież to ma być pomoc państwa w wychowaniu dzieci, a nie wyręczanie rodziców w ich obowiązkach, W Niemczech zasiłek przysługuje na każde dziecko, do czasu ukończenia przez nie nauki, w wyskości 190€ na pierwsze i drugie, 196€ na trzecie i 221€ od czwartego, co stanowi przy dwójce dzieci około 11% dochodu brutto jednego z rodziców (odpowiednio mniej gdy pracuje równieź drugi rodzic). Co do reszty, to się zgadzam. Polska będzie wkrótce potrzebowała dobrego kierownictwa, bo… Czytaj więcej »

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

„Wierzę, że ludzie przyzwoici muszą w końcu pokonać politycznych troglodytów.”

Jeśli ma Pan na myśli tych „szarmanckich dzentelmenów” spod Sejmu, czy facetów z jajami (tylko w koszykach) spod Wawelu, to ja w to również wierzę… 😉