Czarnek będzie decydował jednoosobowo o finansowaniu programów oświatowych

Czarnek: "W przyrodzie nie istnieje coś takiego jak małżeństwa jednopłciowe"

PiS przygotowało projekt nowelizacji zakładający przyznanie ministrowi edukacji  dodatkowych kompetencji – jedną z nich ma być jednoosobowe decydowania przez szefa resortu o środkach przeznaczanych na programy oświatowe.

 

Posłowie z opozycji, podczas dzisiejszej komisji edukacji, skrytykowali ten pomysł.

„To przypomina prywatny fundusz ministra Czarnka na wzór funduszu sprawiedliwości do wykorzystania na promocję konkretnej partii. Ten projekt nie służy edukacji, tylko ministrowi, żeby mógł swoje wyobrażenia o oświacie finansować z pieniędzy publicznych” – powiedziała Krystyna Szumilas z KO.

Projekt ten, jak zauważyła posłanka, jest procedowany niezgodnie z regulaminem, bo Sejm miał tylko dwa dni na zapoznanie się z nim (normalnie jest ich siedem). Jednocześnie sposób jego procedowania pomija negocjacje społeczne.

Dodatkowo, mankamentem projektu jest to, że PiS nie wskazało, skąd weźmie pieniądze na dotowanie przez ministra dodatkowych projektów.

 

Jeszcze ostrzej propozycję skrytykowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

„Do Sejmu wpłynął i już jutro ma być procedowany projekt PiS ustawy o syst. oświaty. Daje ministrowi prawo do ‘ustanawiania programów i przedsięwzięć’ i zapewnia ich finansowanie. Jakich przedsięwzięć? Nie wiadomo – ale wygląda to jak ‘fundusz sprawiedliwości’, tyle że Czarnka” – napisała na Twitterze.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Sami politycy PiS podchodzą do nowej propozycji ze spokojem, tłumacząc, że zmiany mają ujednolicić kompetencje połączonych ministerstw nauki i edukacji. Argumenty prawicowców nie przekonały jednak sceptycznie nastawionych posłów.

Ostatecznie, projekt PiS, głosami tej partii, przegłosowano w pierwszym czytaniu. Przeciwko niemu głosowali parlamentarzyści z ramienia KO oraz Lewicy.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl                                                                                                                    

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dron
Dron
20 maja 2021 19:46

Jak to z czego będzie finansowany? Oczywiście, że ze składki zdrowotnej.

irena
irena
21 maja 2021 14:40

No . niezla fucha…..JEDNOOSOBOWO !!! Po co to golodupcow wybierac ….kazdy z nich musi sie nachapac …bez zadnej kontroli ?!