Czy Sejm przyjmie uchwałę wyrażającą uznanie dla Olgi Tokarczuk?

Złość, zawiść i zazdrość, czyli jak polska prawica zareagowała na Nobla Tokarczuk

Odpowiedź na to pytanie poznamy, kiedy Sejm zajmie się złożonym przez posłów KO projektem uchwały, w którym proponują oni wyrażenie uznania dla laureatki literackiej Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk. – „Zrobiliśmy to, ponieważ Sejm nie podziękował Oldze Tokarczuk, a powinien. Uchwała ma wyrazić ogromną wdzięczność, uznanie” – stwierdził poseł Tomasz Zimoch, reprezentujący KO w pracach nad projektem uchwały. Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla 10 października. Nagrodę odbierze w Sztokholmie 10 grudnia.

 

„Sejm RP wyraża swoje najwyższe uznanie dla Olgi Tokarczuk, laureatki literackiej Nagrody Nobla za 2018 r. Jesteśmy dumni i wzruszeni, bo oto Polka, pochodzącą z niewielkiego Sulechowa, miasteczka, jakich u nas tysiące, niesie w świat siłą swojego talentu i wyobraźni nasze marzenia i nasze lęki. Nagroda Nobla przypieczętowała wielkość Olgi Tokarczuk, która ma odwagę do rozpoznania swojego talentu i powinności czynienia dzięki niemu świata lepszym. Oldze Tokarczuk udało się to w stopniu mistrzowskim” – napisano w projekcie uchwały.

W dokumencie przytoczono wypowiedź Tokarczuk z jednego z wywiadów: – „W czasach totalnego kryzysu, wojny, niepokoju społecznego, wszystko ma tendencję do powrotu prostych czy nawet prostackich porządków. Wygląda na to, że długi czas względnego spokoju po II wojnie światowej kończy się i być może pójdą w niepamięć te wszystkie społeczne zdobycze ostatnich pięćdziesięciu lat. Boję się, że za kilka lat zdamy sobie sprawę, że żyliśmy w dobrych czasach, które bezpowrotnie minęły”.

Zimoch powiedział, że pomysł projektu uchwały narodził się, gdy podano informacje o przyznaniu Nobla dla Tokarczuk. – „Debatowałem wówczas z liderem wyborczej listy PiS w Łodzi, ministrem kultury Piotrem Glińskim. W debacie telewizyjnej wraz z innymi kandydatami wyraziliśmy gratulacje i uznanie, a jedyną osobą, która milczała był Gliński. Wtedy pomyślałem, że kiedy dostanę się do Sejmu, chciałbym pokazać, że Sejm jako przedstawiciel wszystkich Polaków powinien wyrazić uznanie dla noblistki” – podkreślił Zimoch.

Wcześniej – jeszcze w październiku – naszej noblistce podziękował Senat. Nie obyło się jednak bez kontrowersji, o czym pisaliśmy w artykule „Były senator PiS Bonkowski na koniec kadencji znowu szokuje – tym razem obrażał Olgę Tokarczuk”.

bt

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JaśAndaantyuzurpatorHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Trudno przewidzieć jak się zachowa pisowska część sejmu, bo chociaż wiatr jeszcze się nie zmienił to już sporo chorągiewek przestawiło się w przeciwną stronę. Wiadomo że kaczka wyjdzie jak przy panu Wajdzie. Znowu będzie u kaczki atak sraczki. No chyba że szumowski będzie jeździł do Otwocka potrzymać prezesika za kolanko to wcale nie pojawi się na głosowaniu.

antyuzurpator
antyuzurpator

Biedaczek gliński bez przekazu dnia ani be, ani me. Bo jeszcze by się okazało, że drabinkowemu „lubienie” prozy Tokarczuk jest akurat na rękę, i „kulturalny minister” dostałby szklanką po łapkach.

Anda
Anda

Uchwała honorująca panią Olgę Tokarczuk, podpisana przez barbarzyńców (zachowujących się czasami jak analfabeci) z PiS jest noblistce do niczego niepotrzebna

Jaś
Jaś

A w sprawie Szymborskiej była taka uchwała Sejmu RP? Coś mi się widzi, że sejm ma zupełnie inne zadania zapisane w konstytucji. A to ja im płacę pensję i chciałbym żeby robili to co do nich należy, a nie robili cyrk. Od odznaczeń i uścisków dłoni mamy Prezydenta.