Doczekaliśmy się prywatnej armii. Straż Marszałkowska przysięga wierność PiS

Chciał wtargnąć do Sejmu z atrapą broni. Nie wykluczał, że zostanie zabity

Sejm w ostatnim czasie zamienił się w twierdzę, a Straż Marszałkowska zyskała wiele nowych uprawnień, stając się jednocześnie bezwolnym narzędziem polityków partii rządzącej.

Zmiany przeprowadzane przez PiS w Sejmie pozostają na marginesie wobec innych poczynań tej partii. A szkoda, bo zupełnie niezauważenie zmianie uległa treść przysięgi sejmowych strażników.

Do tej pory strażnicy przysięgali m.in. na wierność Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, obecnie w nowym brzmieniu roty czytamy: „Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej ślubuję wiernie służyć Narodowi Polskiemu, przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, sumiennie wykonywać obowiązki funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej, nawet z narażeniem własnego życia, a także strzec honoru i dobrego imienia służby oraz przestrzegać dyscypliny służbowej i zasad etyki zawodowej”.

Zapis o wierności konstytucyjnym organom a nie ustawie zasadniczej świadczy nie tylko o upolitycznieniu służby, ale także przywodzi na myśl znane z historii tyranie i dyktatury, kiedy to nie przysięgano wierności państwu, ale osobie sprawującej władzę. Czy PiS bez wahania postawi kolejny krok niszczący demokrację i państwo prawa?

wb

Źródła: crowdmedia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
8 września 2018 15:51

A w jaki to sposób Straż Marszałkowska zamierza narażać własne życie w budynku sejmu ??? To zastanawiające sformułowanie …

Marek
Marek
8 września 2018 19:23
Reply to  Zwinka

A przypadkiem nie poszerzono jej uprawnień do działania poza sejmem? Może to wyjaśni. Było coś o tym mówione, że ma chronić posłów (oczywiście posłów PiS, opozycji to co najwyżej przed nimi samymi dzięki prewencyjnemu aresztowi) również poza sejmem.

Maria
Maria
9 września 2018 17:29
Reply to  Zwinka

JK mówił kiedyś że nosi pistolecik, to może go uzyc wtedy jeśli coś pójdzie nie po jego myśli. – pewnie nie trafi w opozycjonistę, tylko w pièwszego lepszego np strażnika.
Chłopaki że straży mają się prawo bronić

smętek
smętek
8 września 2018 17:00

Od dawna piszę i piszę: przy Nowogrodzkiej siedzi dyktator i zawłaszcza coraz więcej z naszego życia. Mają WOT, straż marszałkowską, jak wygrają wybory to straże miejskie.

Zbyszek
Zbyszek
8 września 2018 17:03

Jak to się wtedy w Niemczech nazywało? Takie nawet podobne mundury mieli. Od Hugo Bossa.

Maciek123454321
Maciek123454321
8 września 2018 17:28

Gwoli przypomnienia – w dniu, w którym Hitler połączył stanowisko kanclerza i prezydenta Niemiec zmieniono rotę przysięgi wojskowej. Reichswehra, a potem Wehrmacht przysięgał na wierność nie narodowi niemieckiemu, a osobiście Adolfowi Hitlerowi. Powtórka z rozrywki? Klawo jest. Kuchcio każe strzelać, SM będzie strzelać Ale wtedy kuchcia naród rozszarpie.

Zbigniew
Zbigniew
9 września 2018 13:45

JAK strzelac.Ta banda SM ma bron?

Maciek123454321
Maciek123454321
11 września 2018 13:03
Reply to  Zbigniew

Niestety ma. łobuzy wyglądają jak antyterroryści.

Marek
Marek
8 września 2018 19:48

Teraz to prawdziwa straż marszałkowska (marszałka). Warto rozważyć po odzyskaniu niepodległości zmianę nazwy tej formacji na coś bardziej związanego z sejmem, jak straż sejmowa na przykład.

Obserwator
Obserwator
8 września 2018 22:53

I bardzo dobrze że się określili, po wyborach miejsca na taczkach wystarczy i dla nich.

banas
banas
9 września 2018 13:38

Może niech otrzymują pensję od tych którym „służą”,, niech pisiorki im ze swej subwencji płacą!! Wara od naszych podatków!!! qarwa!!!!

Zbigniew
Zbigniew
9 września 2018 13:42

To jest chyba chore.Ludzie ktorzy maja pilnowac gmachu sejmu przed nie wiem kim?skladaja jakas lojalke.To teraz kazdy ciec pilnujacy komisu samochodowego za 5 zeta/h.musi przysiegac.Komu.Szefowi?Gwardia marszalkowska lazi za kazdym nierobem po czterech nawet do sracza.Wszyscy do Tworek na badania obowiazkowe