Doczekaliśmy się prywatnej armii. Straż Marszałkowska przysięga wierność PiS

Chciał wtargnąć do Sejmu z atrapą broni. Nie wykluczał, że zostanie zabity

Sejm w ostatnim czasie zamienił się w twierdzę, a Straż Marszałkowska zyskała wiele nowych uprawnień, stając się jednocześnie bezwolnym narzędziem polityków partii rządzącej.

Zmiany przeprowadzane przez PiS w Sejmie pozostają na marginesie wobec innych poczynań tej partii. A szkoda, bo zupełnie niezauważenie zmianie uległa treść przysięgi sejmowych strażników.

Do tej pory strażnicy przysięgali m.in. na wierność Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, obecnie w nowym brzmieniu roty czytamy: „Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej ślubuję wiernie służyć Narodowi Polskiemu, przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, sumiennie wykonywać obowiązki funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej, nawet z narażeniem własnego życia, a także strzec honoru i dobrego imienia służby oraz przestrzegać dyscypliny służbowej i zasad etyki zawodowej”.

Zapis o wierności konstytucyjnym organom a nie ustawie zasadniczej świadczy nie tylko o upolitycznieniu służby, ale także przywodzi na myśl znane z historii tyranie i dyktatury, kiedy to nie przysięgano wierności państwu, ale osobie sprawującej władzę. Czy PiS bez wahania postawi kolejny krok niszczący demokrację i państwo prawa?

wb

Źródła: crowdmedia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

12
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
MariaZbigniewbanasObserwatorMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

A w jaki to sposób Straż Marszałkowska zamierza narażać własne życie w budynku sejmu ??? To zastanawiające sformułowanie …

Marek
Marek

A przypadkiem nie poszerzono jej uprawnień do działania poza sejmem? Może to wyjaśni. Było coś o tym mówione, że ma chronić posłów (oczywiście posłów PiS, opozycji to co najwyżej przed nimi samymi dzięki prewencyjnemu aresztowi) również poza sejmem.

Maria
Maria

JK mówił kiedyś że nosi pistolecik, to może go uzyc wtedy jeśli coś pójdzie nie po jego myśli. – pewnie nie trafi w opozycjonistę, tylko w pièwszego lepszego np strażnika.
Chłopaki że straży mają się prawo bronić

smętek
smętek

Od dawna piszę i piszę: przy Nowogrodzkiej siedzi dyktator i zawłaszcza coraz więcej z naszego życia. Mają WOT, straż marszałkowską, jak wygrają wybory to straże miejskie.

Zbyszek
Zbyszek

Jak to się wtedy w Niemczech nazywało? Takie nawet podobne mundury mieli. Od Hugo Bossa.

Maciek123454321
Maciek123454321

Gwoli przypomnienia – w dniu, w którym Hitler połączył stanowisko kanclerza i prezydenta Niemiec zmieniono rotę przysięgi wojskowej. Reichswehra, a potem Wehrmacht przysięgał na wierność nie narodowi niemieckiemu, a osobiście Adolfowi Hitlerowi. Powtórka z rozrywki? Klawo jest. Kuchcio każe strzelać, SM będzie strzelać Ale wtedy kuchcia naród rozszarpie.

Zbigniew
Zbigniew

JAK strzelac.Ta banda SM ma bron?

Maciek123454321
Maciek123454321

Niestety ma. łobuzy wyglądają jak antyterroryści.

Marek
Marek

Teraz to prawdziwa straż marszałkowska (marszałka). Warto rozważyć po odzyskaniu niepodległości zmianę nazwy tej formacji na coś bardziej związanego z sejmem, jak straż sejmowa na przykład.

Obserwator
Obserwator

I bardzo dobrze że się określili, po wyborach miejsca na taczkach wystarczy i dla nich.

banas
banas

Może niech otrzymują pensję od tych którym „służą”,, niech pisiorki im ze swej subwencji płacą!! Wara od naszych podatków!!! qarwa!!!!

Zbigniew
Zbigniew

To jest chyba chore.Ludzie ktorzy maja pilnowac gmachu sejmu przed nie wiem kim?skladaja jakas lojalke.To teraz kazdy ciec pilnujacy komisu samochodowego za 5 zeta/h.musi przysiegac.Komu.Szefowi?Gwardia marszalkowska lazi za kazdym nierobem po czterech nawet do sracza.Wszyscy do Tworek na badania obowiazkowe