Duda ma problem z wyborem uległego mu prezesa SN

Prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego odsunął od orzekania sędziów powołanych przez neoKRS

Mimo sprzeciwu środowisk sędziowskich i znacznej części obywateli, PiS nie zamierza wstrzymać się z przejęciem Sądu Najwyższego. Andrzej Duda, nie bacząc na protesty, ustami Pawła Muchy, wyznaczył nowego zastępcę profesor Gersdorf na stanowisku prezesa SN. To Dariusz Zawistowski, sędzia z najdłuższym stażem w tej instytucji, który ma przejąć obowiązki pani profesor.

Paweł Mucha, prawnik prezydenta, przekazując taką informację, udowadnia, że Duda zupełnie nie liczy się z konstytucją. Według jego mniemania, profesor Gersdorf skończyła 65 lat, więc jest już emerytką, a zapis, że jej kadencja jako prezesa trwa do 2020 roku, jest przez niego całkowicie zlekceważony.

Co ciekawe, profesor Zawistowski nie zgadza się z taką decyzją. Jak mówi w rozmowie z Onetem, „W żadnym wypadku nie traktuję siebie jako tymczasowego prezesa, wskazywanego przez prezydenta w sytuacji, gdy z Sądu Najwyższego odchodzi pierwszy prezes. To wariant opisany w art. 111 ustawy. Jako sędziowie SN przyjęliśmy stanowisko, że pierwszym prezesem jest prof. Małgorzata Gersdorf i nie ma powodów, bym zmieniał zdanie. Kadencja pierwszego prezesa jest zapisana wprost w Konstytucji, a zatem prof. Gersdorf kończy swą misję w 2020 r”.

Dlatego też nieco inaczej traktuje nominację i wyjaśnia, że „Z wypowiedzi ministra Muchy wynika, że zostałem wskazany na prezesa zastępującego prof. Gersdorf, gdy nie ma jej w sądzie (…)  To ewentualność zapisana w art. 14 ustawy o Sądzie Najwyższym. Wcześniej tę rolę pełnił sędzia Józef Iwulski, ale – jak rozumiem – prezydent sugeruje, że nie zgodzi się na jego dalsze orzekanie w związku z przekroczeniem 65 roku życia. Oparcie się o art. 14 właściwie nie daje mi pola manewru, bo artykuł ten mówi o tym, że pierwszego prezesa w razie jego nieobecności zastępuje „Prezes Sądu Najwyższego najstarszy służbą na stanowisku sędziego”.

Jak komentuje tę sprawę jeden z internautów, to „cyrk… prezydent który niby stoi na straży konstytucji, w środku europy w XXI wieku chce ustawą usunąć ze stanowiska niewygodnego prezesa SN mającego konstytucyjną kadencję… cyrk na kółkach … to jest prawdziwa twarz katolickich wilczków w owczych skórach, to tacy jak ci pisowscy katotalibowie faryzeusze ukrzyżowali Jezusa … z bogiem w niedzielę na ustach po opłatek, a za skóra diabeł” i niech te słowa wystarczą, za komentarz…

Tamara Olszewska

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ewaZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Duda ma problem z siedzeniem na gorącym krześle.

ewa
ewa

Na litość, sędziowie bronia SN jak tylko mogą przed tymi miernotami a jakie maja wsparcie w tej chwili? żadne , PiS nie przestraszy sie tej grupki osób przed SN. Społeczeństwo śpi, maja pełne kieszenie a reszta w jakim kraju żyją, co o nas mówia ma dla nich najmniejsze znaczenie , czy faktycznie jesteśmy tak obojętni. W społeczeństwie jest siła żeby rozwalic tą pseudo reformę. Ludzie !!!!! to będzie do czasu, wyjedziemy za granice i będzie nam wstyd sie odezwać