Duda podpisał reformę systemu edukacji

Duda podpisał reformę edukacji narodowej

Prezydent Andrzej Duda nas nie zawiódł i mimo oprotestowanego projektu w całym kraju i we wszystkich środowiskach, zdecydował się podpisać pis-owską reformę edukacji. Poinformował o tym na specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Wychodząc z założenia, że obecny system nauczania jest nie dość doskonały poparł inicjatywę jego naprawy. Zwrócił się z prośbą do rządu, samorządu i nauczycieli, o jak najdalej idącą współpracę we wdrażaniu reformy autorstwa Anny Zalewskiej. Prosił o dobrą wolę i wzajemną życzliwość wszystkich uczestników tego procesu. W przekonującym tonie zapewniał, że „nigdy nie miał wątpliwości co do tego że polski system edukacji wymaga zmian i naprawy”. Wśród rodziców, nauczycieli pojawiły się jednak wątpliwości- mówił. One dotarły i tutaj, dlatego „rozmawiałem i konsultowałem całe przedsięwzięcie ze zwykłymi ludźmi, ale i panią minister Zalewską oraz wójtami, burmistrzami, starostami, dyrektorami szkół” – dodał. „Miałem wiele pytań. Obydwie ustawy dotyczą bowiem dzieci i ich rodziców, przyszłych pokoleń. Dziś wiem, że jest to właściwy manewr” – uznał prezydent. Oświadczył też, że pragnie, by polski system edukacyjny kształcił dobrze, sprawnie, aby dzieci mogły w ramach szkoły zrealizować swoje uzdolnienia i aby nauczyciele mieli na to czas. „Temu zawsze sprzyjają mniejsze szkoły, mniejsze klasy. Nie mam żadnych wątpliwości, że polscy nauczyciele chcą jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki” – mówił dalej Andrzej Duda. Powiedział też, że powołał w swojej kancelarii na specjalne stanowisko doradcy do spraw realizacji reformy edukacji wybitnego specjalistę prof. Waśko. Zadecydował też o utworzeniu specjalnego zespołu doradczego przy kancelarii premier B. Szydło. Czego teraz należy się spodziewać w praktyce? Otóż w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne. Gimnazja będą zlikwidowane, a wszystkie zmiany będą wprowadzane stopniowo począwszy od roku szkolnego 2017/2018.

Reformy nie akceptują ani samorządowcy, ani rodzice, ani nauczyciele związani z ZNP. Zapowiadają strajk generalny w oświacie. Poparcie dla pomysłu ZNP zorganizowania ogólnopolskiego referendum w sprawie reformy edukacji wyrazili przedstawiciele PO, Nowoczesnej, Razem, Inicjatywy Polska, OPZZ, ruchów rodzicielskich oraz „Koalicji NIE dla chaosu w szkole” i zadeklarowali pomoc w jego organizacji. Taką deklaracje złożyli już wcześniej po wspólnym roboczym spotkaniu.

/jp/

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

15
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
5 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
martaMaciek123454321JerzyWaldemarSławomir Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Ojejku, podpisał ??? A to ci dopiero niespodzianka !!!

Sławomir
Sławomir

Duda podpisał po owocnych konsultacjach z Kaczyńskim. Teraz produkcja ciemnego wolaka, zgodnie z wytycznymi duce, ruszy pełną parą w szkole i kościele.

jurek
jurek

Bez tego podPISu strajk nauczycieli i rodziców miałby dużo mniejszą parę. Nie ma tego złego…

krakus
krakus

Bardzo dobrze. Zlikwiduje się peowskie etaty gimnazjalne a przede wszystkim wprowadzi nowe elementy jak nowocześnie bronić się przed zalewem szkodliwej wstecznej lewicowości.

szulki
szulki

Oczywiście, że dobrze, W mieście, w którym mieszkam, wszystkie gimnazja to siedliska pisizmu. Też mam nadzieję, że po ich likwidacji przybędzie bezrobotnych wyborców pis (teraz już zapewne byłych).
A tak na serio oczywiście współczuję wszystkim, którzy przez pisich baranów stracą pracę. Bułowaty quasi-prezydent dał sygnał do demolki edukacji. Jestem pewien, że rodzice tego pisowi nie zapomną.

Waldemar
Waldemar

To nie żaden „krakus” tylko pisiakowy boot, który na każdy temat wysyła posty, w których albo cytuje nagłówki z „GPC” i „Wsieci”, albo obrzyguje dość bezmyślnie KOD i PO. Proponuję traktować NON EST, jak to się mawia po pisiemu.

magdalena
magdalena

Co może zrobić pisowski prezydent? Podpisać, co każe prezes. To nie jest prezydent wszystkich Polaków. Za kasę i prestiż stracił już dawno szacunek u niektórych Polaków. Już nic dobrego po nim się nie spodziewam.

Wiśnia
Wiśnia

Ponad 30 lat jestem nauczycielem, przeżyłem wszystkie reformy, każda następna gorsza od poprzedniej,ale tej deformy nie mogę sobie wyobrazić. Ale tu nie chodzi o dzieci, młodzież czy ich rodziców. Chodzi o rozpieprzenie samorządów. Finansowe dorżnięcie. I wtedy naczelnik powie – a widzicie gorszy sort samorządowy się nie sprawdził, więcgłosujcie na dobrą zmianę. I wtedy naczelnik będzie miał naprawdę pełnię władzy.

mędrkowski
mędrkowski

Rozwalenie samorządów, jest tylko celem pośrednim. Głównym celem jest wyhodowanie młodzieży o zacięciu kibolskim i mentalności „pelikana”, która łyka wszystko co jej podadzą. Nie ma to jak rządzenie ogłupiałym społeczeństwem. Wtedy wybory wygrywa ten, kto liczy głosy.

Janik
Janik

„Ubogich duchem stać jedynie na tani optymizm; kosztuje wprawdzie drogo, ale innych”.
Cytat Stanisława Jerzego Lec

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Ojej, to już nie będzie „gimbazy” ?… To niepowetowana strata dla polskiej myśli intelektualnej… ;)))

KhatzhynskyTV
KhatzhynskyTV

Ty nia jestes :))) nawet jesli nie liznales gimnazjum, to zostales honorowym Członem Wszechwolskiego Zwiazku Gimbazowego. :))))))) pracuj dalej, masz szanse na Oberhejta z liscmi Debu wreczanymi przez Domine Kaczynską :))))

Jerzy
Jerzy

Biedak wahał się jakiego długopisu użyć. Ma chłop dylematy. Yntelektualysta jak jego ojciec. Niestety niektórzy z tzw. awansu społecznego przez pokolenie noszą genetyczne wady – w tym chorym przypadku poddany panu feudalnemu – zrobi wszystko co pan każe, a bezrefleksyjność jest cechą wyróżniającą.

Maciek123454321
Maciek123454321

No cóż, można zaryzykować twierdzenie, że małżeństwo pana długoPISa chyba dobiega końca.

marta
marta

Chyba nikogo to nie zdziwiło. Ten długopis od tego jest, żeby podpisywać, co mu tam pisdsuną. Dużo musi wydawać na rehabilitację ręki to prężne ramie nielitościwie nam panującej dyktatury.