Epidemia nacjonalizmu

Epidemia nacjonalizmu

Nic tak nie podkręca nacjonalistycznego wzmożenia, jak krzywda poddawana pod nos gawiedzi. Zaprawiona sosem nienawiści i odwetu czyni z szacownych obywateli, żądnych krwi bezmyślnych mścicieli.

Nikomu nie zależy tak na pogorszeniu stosunków polsko-ukraińskich, jak putinowskiej Rosji. Rosja zagarnia ukraińską ziemię zbrojnie, a nawet wystąpiła z propozycją, by podzielić Ukrainę między siebie a Polskę.

Ukraina wprost mówi, że Polska wbija jej nóż w plecy, nawoływaniem do rozliczenia za Wołyń. Kolejny ukraiński publicysta pisze, że przyjęta przez Sejm „uchwała wołyńska” znamionuje zwrot w polskiej polityce wobec Ukrainy. Tym razem chodzi o Witalija Portnikowa. Dziś wydaje się to niewyobrażalne, pisze Portnikow, ale w niedalekiej przyszłości może dojść do zbliżenia między Polską Kaczyńskiego a Rosją Putina, bo łączy je m.in. podobne spojrzenie na Ukrainę.

Niedługo na ekrany ma wejść film o tragedii wołyńskiej w reż. W. Smarzowskiego. Oto jak film został niedawno zrecenzowany: „Film Smarzowskiego udowadnia, że z takim tematem jak ludobójstwo na Wołyniu nie jest łatwo się uporać. Mnóstwo schematów, wokół których autor krąży, ale popada z jednego błędu w drugi, z jednej kalki w drugą, z jednego stereotypu w inny. Nie mówi nam niczego nowego. Powiela to, co już wiemy od czasu komunistycznej propagandy, której szczytowym sukcesem był film „Ogniomistrz Kaleń” oraz książki Edwarda Prusa. Wydaje mi się, że film nie spodoba się nikomu. Polakom nie spodoba się, bo za bardzo relatywizuje, Ukraińcom, bo przedstawia ich w najgorszych barwach, Żydom, bo nie uwypukla tego, na czym wyrosło pokolenia ofiar Holokaustu. No, może Niemcy i Rosjanie będą zadowoleni. W Moskwie i Berlinie film może zdobyć nagrody na tamtejszych festiwalach. W Rosji docenią pokazanie Ukraińców jako beznadziejnych banderowców, a w Berlinie docenią za sceny z żołnierzami Wermachtu ochraniającymi polską ludność cywilną.”

Wzruszający List do Sióstr i Braci Ukraińców pozostanie zapewne bez echa, bo teraz zapanowała moda na nacjonalizm i branie historycznych odwetów. Piotr Tyma, historyk, prezes Związku Ukraińców w Polsce napisał właśnie znakomity i wyważony tekst na ten temat, tytułując go: „Polacy i Ukraińcy – krok nad przepaścią?„. Ale to nie wystarczy. Nacjonalizm w Polsce okrzepł i spodobał się wielu. Stosunki polsko-ukraińskie obecnie pisane są pod dyktando Kremla.
Zapraszam do wysłuchania opinii Piotra Tymy na ten temat, specjalnie dla portalu KOD.

Przemysław Wiszniewski

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
JacekMaciek123454321jerzyKarolAdam Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

„Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. Ten piękny apel biskupów polskich (swoją drogą, na jakie wyżyny wznieśli się wtedy nasi hierarchowie, ale cóż, prymas kard. Stefan Wyszyński to inna liga niż abp Polak czy Gądecki, a o Karolu Wojtyle…. no nie, porównywać nawet nie ma do kogo) otóż ten piękny apel biskupów polskich warto zastosować jeszcze raz. Rzeź wolyńska – mój Boże. Przecież akcja rodzi reakcję. Nasz bohater narodowy, oboźny koronny Stefan Czarniecki, zanim wsławił sięgromieniem Szwedów, rżnął Kozaków zaporoskich dziesiątkami tysięcy. Kozacy – to przodkowie dzisiejszych Ukraińców. Zapamiętali. A polskie rejzy policyjne w okresie II RP? Zapamiętali, odgryźli się mordując… Czytaj więcej »

Adam
Adam

Skala twojego krytycyzmu po raz kolejny totalnie mija się z faktami, nie bardzo wiem o co tak wielkie pretensje do PiS, ok sejm przyjął może zbyt mocną uchwałę wobec Rzezi Wołyńskiej, ale historycznie jest ona prawdziwa, dwa politycy PiS nie zerwali przecież stosunków z Ukrainą, zaprosili Poroszenkę na szczyt NATO, wspierają go na forach UE, NATO – więc co prowadzi do takiej lewicowej paranoi walącej na każdym kroku w polski nacjonalizm ? Upamiętnienie Rzezi Wołyńskiej, że młodzi ludzie idą z transparentem ? Rozumiem krytykę, nie rozumiem psychozy, tą należy leczyć, nie tylko jak widać u Macierewicza. Co to do faktów… Czytaj więcej »

Adam
Adam

Można napisać wszystko, ale po co ? PiS przy wszystkich swoich wadach jest partią skrajnie antyrosyjską dla której sojusz z USA, NATO to pewne świętości, czego nie można napisać o wszystkich piszących na stronie KODUJ – chyba wszystkim powoli mija miłość do Poroszenki, Majdanu, gdzie jakaś ciemną stroną jego rządów, wojny jest skrajna retoryka i gloryfikacja UPA, Bandery – warto by autorzy tekstów na stronie nie zostawiali głowy w domu, a jedynym celem w każdym jednym wątku jak leci nie było tylko dowalenie PiS-owi. Dwa PiS nie odpowiada za film Smarzowskiego – a sama rzeź Wołyńska była niestety „stereotypowa”. Nacjonalizm… Czytaj więcej »

jerzy
jerzy

problemem jest wykorzystywanie historycznej tragedii do obecnych rozgrywek politycznych i dalszego podsycania nienawiści; gdzie tu jest miejsce na dialog i pojednanie? podobno ‚większość’ Polaków w tym roku obchodzi „rok miłosierdzia”

Adam
Adam

Nie za bardzo jest miejsce na dialog przy obchodach Rzezi Wołyńskiej, bo co mamy kłamać i wybielać UPA – jak wielu chce to robić ? Dialog jest w bieżącej polityce, ale Rzeź Wołyńska i historia nas po prostu dzieli z Ukraińcami, choć mamy pewien głuchy telefon – symbole UPA dziś wracają jako symbole walki o niepodległość, oporu wobec ZSRR, a nie dlatego, że fajnie mordować Polaków. My postrzegamy UPA tylko przez pryzmat zbrodni, Ukraińcy – nie. Zgadzam się z ludźmi, którzy twierdzą, że sejm mógł przyjąć ciut łagodniejszą uchwałę, ale presja rodzin i środowisk prawicowych była zbyt duża, no i… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Problemem nie jest upamiętnienie rzezi wołyńskiej, bo – jak sobie może z ledwością przypomnisz – upamiętnił ją również nie tak całkiem dawno Petro Poroszenko. Problemem jest szczucie w wykonaniu PiS-u. PiS jest partią skrajnie antyrosyjską?????? A kto tak powiedział? „Po czynach ich poznacie” – mówi Pismo. A jakie są czyny? WSZYSTKO, dosłownie wszystko, co robi PiS jest działaniem na rzecz Rosji. Szczucie przeciwko Ukrainie, podmywanie fundamentów RP, działania dezintegrujące Unię Europejską, skrajna homofobia, to wszystko są działania sprzyjające Rosji Putina. Przykro, że nie zauważasz tego, a sugerujesz się tym, co mówi PiS. A mówi KŁAMSTWA. Cała propaganda PiS oparta jest… Czytaj więcej »

Karol
Karol

Czyli jak wyciąga się krzywdy narodu żydowskiego w Jedwabnem
to jest cacy i europejsko, a jak przypomina się rzeź Wołynia to siara i nacjonalizm?

Adam
Adam

Od dłuższego czasu na KODUJ mamy jeden wielki hejt typu nacjonalizm, ksenofobia, kopanie tego kraju, Polaków, że tacy zacofani, źli – nie wiem byłem w wielu krajach i to nie jest tak, że w Szwecji nie ma rasistów, że multi kulti nie zgrzyta, a wszyscy w UE są społecznymi liberałami – tak nie jest. Pal licho już PiS, ale za co dostało się Smarzowskiemu, którego raczej nie wiązałbym z PiS-em – krytyka gorsza, niż pisowska filmu Ida. Z opowieści znajomej wiem, że Niemcy faktycznie pomagali i chronili przed UPA zostawiali nawet broń, do kogo mieć pretensje, że Rzeż Wołyńska była… Czytaj więcej »

Jacek
Jacek

Przemyslaw Wiszniewski to naczelny hasbarowiec i manipulator w Polsce ! To agent Sorosowej spolki ! Czytanie ..i dyskusja z jego wypocinami .. to prosta droga do wrzodow w mozgu ! Ten czlowiek to manipulator i oszust .. w dodatku nie robi tego za darmo !Hucpiarz czystej wody !