Frasyniuk: nie można cofnąć się o krok!

Frasyniuk: nie można cofnąć się o krok!

Konferencja prasowa Kaczyńskiego, Szydło, Kuchcińskiego, Karczewskiego i Terleckiego wywołała mnóstwo komentarzy. Głównie dlatego, że w zasadzie nie wniosła nic nowego do smutnej naszej rzeczywistości. Obserwatorzy zarzucają jej „bohaterom” obłudę, kłamstwo i czcze pogróżki oraz w podtekście szantaż.

Najtrafniej, z właściwym sobie dystansem, skomentował to wydarzenie Władysław Frasyniuk. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” uznał, że ta konferencja to „absolutna wygrana polskiego społeczeństwa. Jeszcze wczoraj rząd wyprowadzał żandarmerię wojskową i policję na ulice, zamykał Sejm i otaczał go płotem, a już w środę przed południem zaczął się z tego wszystkiego wycofywać. To także, a może przede wszystkim, dowód na to, że każda władza, a zwłaszcza władza autorytarna, może cofnąć się tylko pod naciskiem obywateli”. Fakt, bo nadspodziewane wrażenie uczynił na niej tłum zwykłych nieuzbrojonych ludzi którzy w przededniu tak ważnych świąt, jak Boże Narodzenie, porzucili zwykłe przygotowania, przestali myśleć o prezentach i świątecznych zakupach i poszli przed Sejm, by wyrazić swoje oburzenie wobec praktyk stosowanych przez Kaczyńskiego i jego ludzi.

„Z ich środowych wystąpień bił autentyczny strach!” – zauważył Frasyniuk. – „Kaczyński nie odwoływał się już do Piłsudskiego, nie straszył, że „sami budujecie sobie Berezę Kartuską”. Zmienił swoją narrację na Gierkowskie „partia z narodem, naród z partią” i lękliwe tłumaczenie, że przecież „wszystko, co robimy, robimy dla was: dla polskich obywateli”.

Recenzując żałosne wystąpienie Beaty Szydło, Frasyniuk szydził bez litości mówiąc, że było ono na poziomie ucznia gimnazjum, pełne bezwartościowych frazesów. – „Takich samych pustych sloganów używała podczas debaty przed wyborami, kiedy machała pustą teczką, próbując przekonywać, że jest ona pełna projektów ustaw na pierwsze 100 dni po wyborach. Jeśli wtedy ktokolwiek mógł mieć jakieś złudzenia, to dziś już chyba się ich pozbył. Śmiejemy się z Beaty Szydło” – mówił Frasyniuk – „że jest pacynką w ręku Kaczyńskiego, ale nie sądziłem, że ma aż tak mało szacunku dla samej siebie i sprawowanego urzędu. Dziś widzimy, że nie ma żadnego politycznego kręgosłupa. Może się wyginać zgodnie z życzeniem prezesa”.

Bardzo słusznie też zauważył, że to wydarzenie nazwane bez sensu konferencją prasową, pierwszy raz pokazało hierarchię władzy: najpierw wystąpił Jarosław Kaczyński, dopiero po nim premier Szydło, a na końcu marszałkowie obu izb parlamentu.

Trafnie i bez litości potraktował Frasyniuk wystąpienie marszałka Kuchcińskiego, mówiąc: – „Nie dość, że kłamie, to kompletnie nie miał nic do powiedzenia. Przecież cały ten kryzys w Sejmie wziął się z jego głupoty i gapiostwa: nie zauważył, że wystąpienie posła Michała Szczerby jest merytoryczne i odnosi się do procedowanej ustawy budżetowej. I wykluczył go…”. Z wisielczym humorem zrecenzował natomiast wypowiedź marszałka Terleckiego: – ”To prawdziwy przedstawiciel wymierającego pokolenia polskich hipisów – wyluzowany, bezproblemowy, w momencie ogromnego kryzysu władzy, oświadczający z uśmiechem, że oto klub PiS jest otwarty dla wszystkich chętnych i można się do niego zapisywać. No po prostu świąteczna promocja – miejsce w PiS dla każdego obywatela, zupełnie za darmo! Jajcarz. Najwyraźniej opary trawki z czasów młodości wciąż tlą się gdzieś w jego głowie”.

Gdyby nie było tak strasznie, można by powiedzieć, że jest bardzo śmiesznie. Na koniec legenda „Solidarności” Władysław Frasyniuk powiedział zupełnie poważnie: – „My obywatele z pewnością nie możemy się poddawać. Apeluję do wszystkich: przestańcie słuchać tych, którzy mówią wam, żebyście cofnęli się choćby o krok. Zwyciężają tylko ci, którzy prą do przodu z podniesioną głową. Niektórzy twierdzą, że powinniśmy się zachowywać łagodniej czy grzeczniej. Nie!”– skonkludował.
(Źródło: Gazeta Wyborcza)

jp

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

24
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
12 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
PiotrDariuszrafZgredzinkaadama Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Nie wiem dlaczego, ale widząc pana Frasyniuka pomyślałem o Nim (nie po raz pierwszy zresztą) jako o przyszłym, być może niedalekim, autentycznym przywódcą zjednoczonej opozycji. To jest Człowiek na dzisiejsze czasy! Dynamit. Panie Władysławie, szacun!

adama
adama

Jeżeli Kaczyński powtarza, że oni nie mogą sie teraz zatrzymać, to usłyszał z drugiej strony to samo. A po stronie opozycji jesst wielu, którzy jak Frasyniuk udowodnili, że sie nie przestraszą. A Kaczyński? Wokół niego szybko zrobi sie pusto. I siedział też będzie sam.

Miranda
Miranda

Mam takie samo wrażenie . Tym bardziej , gdy mamy wypowiedź niejakiego P.Dudy z Solidarności plus. Wciąż jednak mam nadzieję , że obecnie rządzący się opamiętają i zachowają reguły demokratycznego państwa i jeśli nie są tchórzami poddadzą się ocenie suwerena w wyborach za trzy lata. Jestem w tej nadziei naiwna ?

Maciek123454321
Maciek123454321

Wybacz, ale chyba tak. Nie wierzę w te wybory za 3 lata.

Zgredzinka
Zgredzinka

Ja też nie.
Nie po to lojalnie zapowiedzieli, że rychło zaczną majstrować przy ordynacji wyborczej, żeby teraz dać sobie wydrzeć tą tak długo wyczekaną władzę.
Mówi się, że oszustwa wyborcze zaczynają się już na etapie pisania ordynacji wyborczej, a potem są kontunowane przy urnach.
Dyktotorska zaraza rozprzestrzenia się od wschodu.

Włodzimierz
Włodzimierz

Tak ! Pan W. Frasyniuk widzi to i opisuje najtrafniej . Całkowicie się z nim zgadzam. Teraz nie można się cofnąć ani o krok. Ponieważ Polska już nie jest demokratycznym państwem prawa mamy prawo stosować w obronie środki pozaprawne. To przecież obrona konieczna.

Zgredzinka
Zgredzinka

Dobrze by było, żeby oprócz nawoływania do nieustępliwości, pomagał również tym którzy chcą działać, swą radą i doświadczeniem.
Potrzeba chwili wymaga, by wokół niego skonsolidowali się wszyscy działacze opozycji, starszego i młodszego pokolenia.
W tym wypadku powinno dojść do połączenia zapału i doświadczenia.s
Jak to się mówi, wszystkie ręce na pokład.
A osób doświadczonych historią, które mogą służyć opozycjonistom pomocą, mamy na szczęście w naszym kraju wiele. O tyle jest teraz łatwiej.

mariana131
mariana131

„Jan Paweł II mówił, że każdy ma prawo zabierać głos w sprawach publicznych, ma prawo do protestu, do organizowania się. To są kwestie fundamentalne. Jan Paweł II uznał, że prawa człowieka i obywatela są nam dane od Boga, a nie od żadnej większości, mniejszości czy prezesa. Warto to przypomnieć!”

mariana131
mariana131

„Mamy do czynienia z akceptacją działań, które mają charakter przestępczy”.
– To jest nieprawda. Niech każdy kupi sobie konstytucję, to się przekona, że władza kłamie, mówiąc, że nie łamie konstytucji. Konstytucja powiada np., że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego „mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne”, że obywatele mają prawo do rzetelnej informacji, że posłowmają prawo uczestniczyć w posiedzeniu Sejmu.

Zwinka
Zwinka

Moim zdaniem, należy zażądać, aby ten „zwykły” poseł został premierem. Demolka państwa prawa to jego dzieło, a odpowiedzialność ? Żadna ! I to uważam w tej chwili za najważniejsze, oprócz tego, o czym pisze Pan Władysław Frasyniuk. Każdy musi ponosić konsekwencje swoich poczynań, a nie ograniczać się do manewrowania sznureczkami od kukiełek, żądania należnego ( czyżby ?) mu szacunku i wysyłania na front, pod huraganowy ogień, kompletnych miernot. Pokaż pan, co potrafisz, panie „naczelnik” ! My już to wiemy, ale młodzież musi się przekonać na własne oczy ! .

Tom&Jary
Tom&Jary

Kaczyński zostanie premierem Becia jest tylko do zrobienia czarnej roboty jak zrobi swoje to sie ją usunie. Kaczor to tchórz ale nie głupek wie co grozi za to co teraz robią rządzący on będzie miał czyste ręce. Liczy że będzie „wielkim” wodzem a jak sie nie uda to odpowiedzą inni on przejdzie do opozycji. I będzie znów miał swoje ofiary Szydło Ziobro Macierewicz Kuchcinski……

Zwinka
Zwinka

JAKIE CZYSTE RĘCE ??? Będzie tak, jak z dość nieapetycznym, ale trafnym ludowym porzekadłem, że jeśli się wlezie butami w g…, to żeby nie wiem jak czyścić, to „zapaszek” na tych butach pozostanie. Tak będzie i z tymi jego „czystymi” rękami.. Jeśli on myśli, że ludzie zapomną mu tę rozwałkę państwa, to jest i tym drugim, bo że tym pierwszym, to wiadomo od dawna.

adama
adama

Własnie tak – Kaczyński ty tchórzu bierz odpowiedzialność za to, co narobiłeś!

smętek
smętek

Wyrazy szacunku dla Pana Frasyniuka. A co do pokazówki władz: mam nadzieję, że do wszystkich dotarło kto naprawdę rządzi w Polsce, kto jest autorem tych chorych autorytarnych zapędów.

Mariola
Mariola

Byłam przekonana, że PiS dla swojego dobra (choć akurat jego dobro mam w d….), odwoła wytresowaną kukiełkę z fotela marszałka. Wielka skucha z komunistą Piortowiczem nauczyłaby nawet korzystających z ćwierci mózgu, że tym razem już nie da się obronić fotela drugiej osoby w państwie (po takiej wpadce), o żenującym poziomie intelektualnym, słabej umiejętności czytania i bez umiejętności opowiedzenia bez kartki o tym co samemu się zrobiło. Po wyemitowaniu w TV jasełek (Jezus malutki ale podstarzały, obok niego Maryja i Józef no i pastuszkowie), jedyna zmiana to że Jezus, chroniony jest nie tylko przez osobistą ochronę, szpalery policjantów ale i żandarmerię.… Czytaj więcej »

Grześ
Grześ

brawa, duże brawa Panie Władysławie.

Tom&Jary
Tom&Jary

Ja apelował bym także do muzyków, kabareciarzy aby „dreczyli” obecną władze bo artyści to taka kropla która może rozsadzić skałe. Jako katolik oczekuje że KK wkoncu przestanie milczeć i zacznie głośno sprzeciwiać się niszczeniu demokracji. Myślę że dla KK nadszedł czas pokazania jakie są jego prawdziwe wartości. A na marginesie za daw dni wigilia gdyby tak któryś z hierarchów tak po ludzku poszedł do sejmu z opłatkiem do protestujących…..

Zwinka
Zwinka

Przecież KK cały czas pokazuje, jakie są jego wartości, a właściwie wartość. KASA ! Nic się pod tym względem nie zmieniło. Jako katolikowi, z całym szacunkiem, radzę Ci, abyś omijał kościół ( w sensie budowli) szerokim łukiem. Nie żartuję, bo Boga masz w sercu i to wystarczy. Tylko puste kościoły mogą skłonić hierarchów do myślenia, bo ich rola w tym, co się dzieje w Polsce jest haniebna. Ale .. nie wierzę w to, że zaryzykują utratę kasy z budżetu, a żoliborczyk może ich bardzo łatwo właśnie tym zaszantażować. Ma w tym wprawę. I dlatego będą siedzieć cicho, a nawet więcej,… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Mądre słowa.
Jeżeli jest się porządnym człowiekiem, przestrzegającym w życiu prostej zasady, by nie czynić drugiemu, co jest nam niemiłe, to nie trzeba żadnych pazernych i zakłamanych pośredników do kontaktów z opatrznością.

Piotr
Piotr

Może taka akcja w czasie kolędy: pusta koperta,cytaty z konstytucji,wykład o moralności i roli biskupów ,radia bez twarzy.raporty z wizyt duszpasterskich dotrą,to może czapki się im zagrzeją dla opamiętania.

adama
adama

Co do muzyków i kabaretów to zgoda, w PRL to oni podtrzymywali opór społeczny, razem z poetami i pisarzami. Co do wizyt księdza u protestujących w świeta to też czekam czy któryś dla nich odprawi pasterkę. Może pod sejmem – wigilia i pasterka pod sejmem – to mocne.

adama
adama

Frasyniuk chciał żeby było mocno i jest – opozycja zostaje na swięta w sejmie, a my pod sejmem robimy szopke i przychodzimy łamać się opłatkiem pod sejm. Solidarność z parlamentarzystami!

Dariusz
Dariusz

„my pod sejmem robimy szopke” 🙂
I to jaką! 🙂 Dzięki tej szopce, pisiakom właśnie skoczyły sondaże o 5% – mają już 35%.
Jakby co, to sondaż nie zamówiły reżimowe media, a TVN.

raf
raf

Frasyniuk był, jest i będzie prawdziwym, prawym Polakiem. Po naszej stronie jest takich wielu, Po ich – tylko moralne pokraki w typie Glińskiego, Terleckiego i Pawłowicz. Spójrzcie na zdjęcie kaczora salwującego się nocną ucieczką z Sejmu – uśmiech diabła.