Gdańsk będzie centrum obchodów 30 rocznicy wyborów 4 Czerwca

Wśród najbardziej opozycyjnych miast

W Warszawie powołano komitet organizacyjny obchodów 30 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. W jego skład weszli prezydenci dwunastu polskich miast, marszałek województwa pomorskiego, przedstawiciele Związku Województw RP, Związku Miast Polskich i Unii Miasteczek Polskich.

Uroczystości z tej okazji odbędą się w dniach 1-11 czerwca 2019 r. w Gdańsku. – „4 czerwca spotkamy się w Gdańsku po to, żeby wspólnie z samorządowcami zastanowić się nad wyzwaniami dzisiejszej Polski, dzisiejszych wyzwań dla samorządów, od najmniejszych gmin do największych, ale wszystko to w sumie tworzy naszą ojczyznę, jaką jest Rzeczpospolita” – powiedziała p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Komitet organizacyjny chciałby, aby 4 czerwca o godz. 12 w całej Polsce został odśpiewany hymn państwowy.

Tego dnia pomnik Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku zostanie opasany okrągłym stołem. – „W symboliczny sposób chcemy zasiąść do stołu, bo stół to miejsce, które łączy. Tak jak 30 lat temu trwały jeszcze obrady Okrągłego Stołu, podczas których wypracowano rozwiązania, nie wszystkie jeszcze wdrożyliśmy w życie po 30 latach, tak samo chcielibyśmy, żeby w symboliczny sposób stół stał się miejscem dialogu, rozmowy, spotkania, ale też pochylenia się i zatroszczenia się nad naszą kondycją jako Polski” – mówiła Dulkiewicz. Przy tym stole właśnie podpisana zostanie deklaracja Wolności i Solidarności, nad którą trwają teraz prace.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dodał, że przy komitecie organizacyjnym powstanie też komitet honorowy obchodów rocznicy 4 Czerwca. – Oczywiście, chcemy, żeby w komitecie honorowym znaleźli się wszyscy, którzy byli współtwórcami demokracji. Także ci z obozu rządzącego” – powiedział Trzaskowski.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tak jest
tak jest
15 lutego 2019 20:10

No to gliński będzie musiał mocno pogłówkować z tym drugim typkiem-selinem, jakby tu spieprzyć tę inicjatywę. Pewnie napuści swoje bojówki związkowe z dudą i Kacperkiem!

Waldi
Waldi
15 lutego 2019 22:10

Cieszy mnie bardzo że prezydenci Miast tak aktywnie biorą udział w różnych inicjatywach nie koniecznie związanymi z ich macierzystymi miastami i cieszy mnie również że centrum obchodów 30 rocznicy wyborów 4 czerwca będzie Gdańsk który ostatnio tyle wycierpiał temu miastu i jego mieszkańców takie uhonorowanie się należy.

Bart
Bart
18 lutego 2019 06:53

Z jednej strony dobrze, że ktoś organizację obchodów wziął na siebie, z drugiej straszny wstyd, że władze RP bojkotują upamiętnienie jednej z niewielu rzeczy, które Polsce wyszły tak dobrze, że mówił i mówi o tym cały świat.

janko
janko
28 kwietnia 2019 20:28

za dużo okrągłych stołów – nastąpiła dewaluacja znaczenia, powszechność (ilość) negatywnie wpływa na jakość…
okrągły stół gromadzi elity, które dzielą między siebie to, co jeszcze ma jakąś wartość