Helsińska Fundacja Praw Człowieka z apelem do sędziów i lekarzy ws. aborcji

Wysoki Trybunał

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała ważne stanowisko ws. orzeczenia TK. Członkowie organizacji uznali, że decyzja TK nie jest wiążąca, bo w składzie orzekającym znalazły się osoby nieuprawnione do orzekania.

Tak zwane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stanowi bezprecedensowy atak na prawa kobiet i wolność od nieludzkiego i poniżającego traktowania. Przypominamy, że w świetle prawa decyzja podjęta przez Trybunał w tak ukształtowanym składzie nie jest w istocie orzeczeniem” – podała organizacja.

 

Dlatego też HFPC zaapelowała do sędziów i lekarzy o to, by nie stosowali się do orzeczenia. Stanowisko to dodatkowo uargumentowali w rozmowach z dziennikarzami „Gazety Wyborczej” specjaliści z ramienia Fundacji.

To nie jest orzeczenie Trybunału, bo w składzie były osoby nieuprawnione do orzekania” – powiedział dr Piotr Kładoczny z HFPC, dodając, że w składzie TK znaleźli się tzw. dublerzy, czyli sędziowie wybrani przez PiS pięć lat temu.

Tzw. dublerzy zajęli miejsca sędziów obsadzone już przez Sejm wcześniejszej kadencji (prezydent Andrzej Duda nie odebrał od nich przysięgi). Te miejsca zostały wcześniej prawidłowo obsadzone, co w swoich orzeczeniach potwierdził sam Trybunał. Dlatego dziś – zdaniem wielu prawników – w Trybunale orzekają osoby, które nie są sędziami, a wyroki, które zapadają z ich udziałem, nie mogą być nazywane wyrokami” – wyjaśniła wspomniana „Wyborcza”.

 

HFPC uważa więc, że sędziowie i lekarze powinni działać tak jak do tej pory. „Naszym zdaniem w ustawie nadal jest przepis zezwalający na aborcję w kwestionowanym przypadku. Nikt go nie pozbawił mocy prawnej. Ten przepis nie wypadł z obrotu i sąd może to ustalić samodzielnie” – twierdzi dr Kładoczny.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Czy apel odniesie skutek? Działań TK sędziowie nie mogą kwestionować od lutego. PiS wprowadził wówczas „ustawę kagańcową”, zakazującą podważania przez sądy umocowania innej instytucji o takim samym charakterze.

Za takie działania sędzia może nawet zostać usunięty z zawodu.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kundzia
Kundzia
23 października 2020 21:41

Teraz już za póżno na zmianę wyroku był czas wydymać pisiorów a godek to fanatyczka która kiedyś za to zapłaci.Tak sądzę że kobiety jej tego nie darują i kiedyś jej powiedzą : cierp ciało jak chciało. Jest to pokłosie że naród pozwolił temu dewiantowi zaglądać do kobiecych maci

Marek
Marek
24 października 2020 19:16
Reply to  Kundzia

Żadnego wyroku zmieniać nie trzeba i na nic za późno nie jest, bo to w ogóle nie był wyrok, to sobie jakaś grupka coś tam powiedziała przy kawce. Te gremium jest nielegalne, nie zna konstytucji i tym swoim gadaniem konstytucję łamie. Przyjmując katolicką definicję człowieka jak istoty od poczęcia grupa kolesi julii sama złamała ar 25 p 2 konstytucji i do tego ducha preambuly. Każdy może konstytucję poczytać, bo nie jest to jeszcze dokument na indeksie ksiąg zakazanych. Każdy może interpretować. Znajdźcie mi proszę gdziekolwiek w konstytucji definicję człowieka.

Jest to przede wszystkim pokłosie zbyt słabych protestów 5 lat temu, gdy niszczono trybunał konstytucyjny. Eksperci ostrzegali do czego to doprowadzi, ale dzisiaj nikt ich słów nie pamięta. Protestując pamiętajcie o tym i pamiętajcie by domagać się likwidacji tego pseudo TK i ukarania osób podszywających się za sędziów.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
23 października 2020 22:38

Dodatkowo jeszcze sama Przyłębska nie została mianowana na stanowisko prezesa TK zgodnie z obowiązującą procedurą, bo nie przedstawiła Dudzie uchwały sędziów TK desygnującej ją na to stanowisko. A nie przedstawiła jej, bo w ówczesnym składzie TK (koniec 2016 r.) taka uchwała nigdy nie zostałaby przyjęta. Jest więc tylko uzurpatorką – ale za to prezes awansował ją na stanowisko osobitej kucharki.

jan
jan
24 października 2020 08:42

szkoda pisać likwidują wpisy ………………….lewactwo wś,,,,,,,,,,,,,,,,lłe