Im człowiek starszy tym większe zagrożenie życia po zarażeniu koronawirusem

Wybory w czasach zarazy

W Hiszpanii do dzisiejszego południa odnotowano 33 089 przypadków zakażenia koronawirusem SARS CoV-2, z czego 2128 osób zmarło. Ministerstwo Zdrowia przeanalizowało dokładnie 18 959 przypadków i na tej podstawie określiło, jak groźny jest ten wirus dla poszczególnych grup wiekowych.

 

Jak wynika z danych największe żniwo zbiera koronawirus wśród osób powyżej 60 roku życia (95,4% z liczby zmarłych). Z kolei w tej grupie wiekowej przypada mniej niż połowa (47,8) zakażonych. Ryzyko śmierci wzrasta z każdą dekadą wieku i tak, wśród osób powyżej 80 lat wynosi 67,2%.

Zdecydowanie mało przypadków występuje wśród dzieci i młodzieży, jednak WHO ostrzega, że i tutaj trzeba zachować szczególną ostrożność i nie gromadzić się w dużych grupach, by nie narażać na zarażenie koronawirusem właśnie osób starszych.

 

Jak mówi dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, zwracając się do młodych ludzi, „nie jesteście niepokonani. Ten wirus może położyć was w szpitalu na długie tygodnie, a nawet zabić (…) Nawet jeśli nie zachorujecie, wybory, których dokonacie, mogą mieć wpływ na zdrowie, a nawet życie dla innych”.

Warto wziąć te dane pod uwagę i pamiętać, że chroniąc siebie chronimy również tych, dla których koronawirus jest szczególnie niebezpieczny.

Tamara Olszewska

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o