„Iustitia”: „Wobec sędziów, którzy stosują w Polsce prawo europejskie, stosowane są represje”

„Iustitia”: „Wobec sędziów, którzy stosują w Polsce prawo europejskie, stosowane są represje”

„Mamy nadzieję, że na teraz instytucje europejskie zatrzymają działalność Izby Dyscyplinarnej. Ona nie jest sądem. Oczekujemy, że zostanie zatrzymane działanie tzw. ustawy kagańcowej. Oczekujemy szybkiego działania KE. Na to bardzo liczymy, bo ustawa kagańcowa uniemożliwia sędziom realizacji prawa europejskiego i wykonywania orzeczeń TSUE” – podkreślił w Luksemburgu sędzia Paweł Juszczyszyn.

 

Uczestniczył on w jako obserwator z ramienia Stowarzyszenia Sędziów „Iustitia” w wysłuchaniu stron w TSUE w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wysłuchanie trwało ok. dwie godziny.

Rząd PiS, który w Luksemburgu reprezentowała wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska, podtrzymał swoje stanowisko, twierdząc, że wniosek KE jest bezzasadny. Dalkowska usiłowała przekonać sędziów TSUE, że postępowania dyscyplinarne, które się toczą wobec sędziów, nie są motywowane politycznie.

 

„Jest dokładnie odwrotnie. Sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną, bo dociekał, czy sędzia powołany przez nową KRS jest rzeczywiście sędzią niezależnym i został powołany prawidłowo. Wobec sędziów, którzy stosują w Polsce prawo europejskie, stosowane są represje – odpowiedziała na to sędzia Monika Frąckowiak z „Iustitii”, która także była w Luksemburgu.

A Juszczyszyn dodał, że sam jest „namacalnym dowodem tego, jak działa Izba Dyscyplinarna”. – „Zostałem odsunięty od orzekania z obniżeniem niemal połowy wynagrodzenia za wykonanie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Działania podjęte wobec mnie i wielu sędziów, które są opisane w raporcie „Iustitii” pt. „Wymiar sprawiedliwości pod presją”, mają przede wszystkim wywołać efekt mrożący. One nie tylko uderzają w tych sędziów europejskich, którzy już bezpośredni są dotknięci represjami, ale mają spowodować ograniczenia działalności niezależnej, niezawisłej przez innych sędziów” – powiedział olsztyński sędzia.

Komisja Europejska, składając wniosek o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej, zastrzegła sobie prawo do nałożenia kar finansowych, jeśli Trybunał podzieli jej argumenty, a Polska nie dostosuje się do werdyktu. Orzeczenia Wielkiej Izby TSUE złożonej z 15 sędziów można spodziewać się jeszcze w tym miesiącu.

bt

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
9 marca 2020 18:04

Oj, walną PiS po ryju, walną, i to mocno. Oczywiście sankcje finansowe już majaczą na horyzoncie. Trzeba będzie na kołku zawiesić tych, pożal się Boże, pisowskich mianowańców. A wybory coraz bliżej…

Jantar
Jantar
9 marca 2020 18:47

Słoneczko pięknie dziś zaświeciło dla Polski 🙂 Mam nadzieję, że werdykt TSUE bardzo mocno uderzy Kaczyńskiego, Ziobrę i PiS.

Jednocześnie jednak bardzo się boję tego, co Kaczyński może zrobić, a stać go naprawdę na wiele. Plotki głoszą, że w kwestii odwołania Kurskiego miał szaleństwo w oczach (tekst na koduj) to nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić, jaka będzie jego reakcja na werdykt TSUE, który praktycznie uniemożliwi im dalsze prowadzenie zmian w sądownictwie. A te zmiany to dla Kaczyńskiego i PiS podstawa całego planu zmian w Polsce i przywrócenia rządów jednopartyjnych. Naprawdę boję się, że wprowadzą stan wyjątkowy wykorzystując w dodatku koronowirusa i będziemy mieć pozamiatane, bo wtedy zrobią wszystko, co będą chcieli i nikt im nie przeszkodzi. Wtedy PiS pokaże fucka nie tylko Polakom, nie tylko Unii, ale całemu światu. Kaczyńskiego na to stać: to szaleniec, który wzoruje się na podobnych sobie szaleńcach.

marek
marek
9 marca 2020 22:01

niech kaczor pamieta jak rumuni rozliczyli swojego wodza !!!!!!!

andy
andy
10 marca 2020 00:22

5 mlionów l euro kary dziennie aż do końca pislamu.