Jakie barwy narodowe reprezentuje Waszczykowski?

Jakie barwy narodowe reprezentuje Waszczykowski?

Mediom proponuję taki eksperyment: wypowiedzi niektórych polityków polskich publikować bez nazwiska i pozwolić czytelnikom bądź widzom zgadywać ich narodowość.

Ciekawe, jak w tej konkurencji mniemanych barw narodowych wypadłby Witold Waszczykowski? Jestem pewien, że przed szczytem Unii Europejskiej ws. wyboru szefa Rady Europejskiej, wypowiedzi Waszczykowskiego byłyby klikane w każdą kratkę z wymienioną narodowością (Francuz, Niemiec, Rosjanin, Albańczyk), ale nie Polak, nawet gdyby Polak był pierwszym z wymienionych. Dlatego nie bądźmy zdziwieni, że sukcesem Waszczykowskiego był wynik 1:27. Taki to z niego odwrócony Polak. W tajnej dyplomacji owa postawa ma bardzo deprecjonujący rzeczownik, jest antonimem patrioty.

Mimo wpadek Waszczykowski jest polskim szefem dyplomacji. Który z członów tego opisu funkcji jest prawdziwy w wypadku Waszczykowskiego: czy polski, czy szef, czy dyplomata?

Znamienne są ostatnie wypowiedzi Waszczykowskiego dotyczące kandydata na prezydenta Francji Emmanuela Macrona (piszę na kilka godzin przed zakończeniem głosowania we Francji). Nie będę wdawał się w prehistorię wpadek Waszczykowskiego. Prehistorią w jego wypadku są wypowiedzi sprzed miesiąca, ma taką nadprodukcję idiotyzmów, iż szybko zapominamy stare, bo nowe są na medialnej tapecie. I tak ostatnio był łaskaw wyrazić się o Macronie: – „Jeśli Macron zostanie prezydentem, to będzie musiał świecić oczami, gdy przyjdzie mu odwiedzić Polskę po wyborach”. Publicysta „Wyborczej” Bartosz T. Wieliński skonstatował: „Waszczykowskiemu udało się właśnie odwołać pierwszą wizytę Macrona w Polsce, zanim została zaplanowana”.

Takie osiągnięcie dyplomatyczne udaje się tylko dyplomatołkom – jak kapitalne sklasyfikował osobników typu „Waszczykowski” nasz wielki rodak, nieśmiertelny Władysław Bartoszewski. Waszczykowski jednak się nie poddaje, w „Salonie Politycznym Trójki” 5 maja ocenił siłę gospodarczą Francji: – „Gospodarka francuska nie potrafi konkurować z takimi gospodarkami jak Polska. Głównie chodzi o pieniądze, o ochronę rynku, o inteligentny protekcjonizm. Nie radząc sobie z naszą konkurencją, wyciąga się zarzuty polityczne”.

W związku z tą wypowiedzią zasadne jest zapytanie – trzymając się poetyki PiS – jakiego sortu dyplomatołkiem jest Waszczykowski. Wszak wiadomym jest, iż rodacy Talleyranda wypowiedzi takich dyplomatołków odhaczają ze szczególną satysfakcją, francuscy politycy w ogóle przechodzą bardzo solidne szkoły.

Waszczykowski mówił wszak o gospodarce pięć razy większej niż polska. PKB Francji wyniosło w 2015 roku 2,419 biliona dolarów, Polski – 500 miliardów dolarów, daje to ojczyźnie Macrona 7 miejsce na świecie, podczas gdy my jesteśmy sklasyfikowani na 24. Francuzi mają trzykrotnie większe PKB na głowę mieszkańca. Gdyby Francuzom nie rosło, a nasz wzrost gospodarczy wynosiłby 3-4 procent rocznie, to doszlibyśmy do poziomu ich bogactwa za kilkadziesiąt lat.

Unia Europejska po wyborach we Francji, a następnie w Niemczech szczególnie przyspieszy w reformowaniu się, tj. w integrowaniu, więc bardzo zasadne jest pytanie: jakie barwy narodowe reprezentuje Waszczykowski? Że nie polskie, łatwe jest do sprawdzenia w eksperymentach, które zaproponowałem na samym początku tego felietonu. Wystarczy cytować go bez nazwiska.

Waldemar Mystkowski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
6 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
WiśniaMaciek123454321Sobiepanandrebart Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomasz
Tomasz

Pan Waszczykowski, ale także jego Gensek i współtowarzysze z wybijającym się na czoło Antonim, reprezentują barwy biało-niebiesko-czerwone.

Sobiepan
Sobiepan

Czyli- krotko. KGB- (po rosyjsku, od dolu- krasne, goluboje i bieloje)

Hiszpan
Hiszpan

Wszyscy wiedzą jakie: to barwy Szuflandii.

bart
bart

Te same barwy co obłąkany antoni – Rosja.

Zwinka
Zwinka

Pan minister to taki, wypisz wymaluj, Hrabia ze „Znaczy Kapitan” Karola Borchardta. Co chwilę robi jakieś efektowne „pyf”, już to z powodu wrodzonej gamoniowatości, już to ze strachu, już to ze zwykłej niekompetencji… Ale podczas gdy Kapitan Mamert Stankiewicz, nieskazitelnie wychowany, zawsze elegancki i opanowany mógł w końcu, po kolejnym „pyf” Hrabiego, dyskretnie odejść na stronę, skrzyżować ręce na piersiach, wznieść oczy do nieba i szepnąć „Chryste, znaczy cierpliwości !”, to co MY możemy zrobić, ja się pytam ? No co ? Bo tylko patrzeć, jak ten orzeł zacznie prezydenta Francji uczyć kury szczać prowadzać !!!

Hiszpan
Hiszpan

e tam, widelce Mu wyśle z instrukcją obsługi……………Oj, będzie problem… tylko w jakim języku?

funia
funia

Ucz dalej kota prowadzać. Zostałaś sama jak ŁUNA a nie MY.

andre
andre

no moze jeszcze nauczyć prezydenta francji posługiwać sie widelcem

magdalena
magdalena

Waszczykowski reprezentuje barwy. San Escobar, a państwo to leży niedaleko Tworek. Myślę że pan Macron wcale nie zamierza odwiedzać Polski, a przynajmniej nie za kadencji PISu.

Maciek123454321
Maciek123454321

Zaraz zaraz, pod Radomiem powstało jakieś królestwo – zapomniałem nazwy. Może król (zdaje się, ma na imię Mieszko) zaprosiłby Waszcza i dałby mu jakieś stanowisko?

Wiśnia
Wiśnia

Stare powiedzenie brzmi – głupich nie sieją.