Jesteśmy skazani na ulice im. L. Kaczyńskiego

Jesteśmy skazani na ulice im. L. Kaczyńskiego

PiS ma już pomysł, jak ostatecznie poradzić sobie z dekomunizacją ulic i przeciwnikami nowo nadawanych nazw.  Ustawowe uregulowania ubiegłego roku nałożyły na samorządy stosowne obowiązki. Na dokonanie zmian dostały 12 miesięcy. Jeśli tego nie zrobiły i nie przemianowały nazw wskazanych przez Instytut Pamięci Narodowej, obowiązek ten przeszedł na wojewodę.

W wielu miastach udało się uniknąć interwencji wojewody, gdyż zdążyły zmienić nazwy wskazane przez IPN jako „niewłaściwe”. Nie wszędzie jednak tak się stało.

W Warszawie np. wiele kontrowersji wzbudziła zmiana alei Armii Ludowej w aleję Lecha Kaczyńskiego. Przeciwna temu jest Rada Warszawy, która postanowiła wszystkie „dekomunizacyjne” zarządzenia zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wojewoda mazowiecki natomiast wydał już sam ponad sto zarządzeń zastępczych, które zmieniały nazwy ulic w miastach na terenie województwa.

To jednak nie wszystko. W projekcie ustawy podpisanym przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości z 8 grudnia 2017 roku znajdują się dodatkowe zapisy „utrwalające” nazwy ulic, które w całym kraju ulegają zmianie decyzją PiS-owskich wojewodów. O co konkretnie chodzi?

Otóż, samorządy, które w ciągu 30 dni nie dostosują się do dekomunizacyjnej decyzji wojewody i nie zmienią nazwy ulicy, będą musiały decyzję wojewody wprowadzić na własny koszt.

Projekt ustawy wprawdzie pozwala samorządowcom zmieniać nazwy ulic, które nadali im wojewodowie… jest jednak jeden warunek. Taka zmiana będzie wymagać zgody prezesa IPN. To właściwie zamyka drogę do wprowadzania zmian na poziomie samorządu. „Zaproponowane rozwiązania zapewniają stabilność nowych nazw” – napisali w uzasadnieniu zmian posłowie PiS. W największym skrócie oznacza to w praktyce, że jeżeli PiS wprowadzi ulice Lecha Kaczyńskiego nie da się tego odwrócić bez akceptacji IPN.

/p/

Źródło: Gazeta Wyborcza

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AndajurekZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Przeżyliśmy Stalinogrody, Nowotków, Bierutów, Dzierżyńskich itd. itp. po których nastąpiły Legiony, Piłsudskie, Jany Pawły II itd. itp. to przeżyjemy i kolejne administracyjne zamieszanie . Mam tylko nadzieję, że np. Kubusiów Puchatków , czy „kwiatowych”, „drzewnych” ulic nie ruszą, bo chyba kwiaty i drzewa niczym się Dobrej Zmianie nie naraziły ( no, przy Szyszce to chyba te świerkowe pójdą do lamusa ) ???

Anda
Anda

Niby tak. Ale to jednak zawsze wstyd. Ktoś Cię pyta „Gdzie mieszkasz?”, a Ty z gulą w gardle mówisz „Na Kaczyńskiego”?

jurek
jurek

Więc trzeba będzie zlikwidować IPN.