Katowiccy sędziowie powiedzieli NIE prezesowi mianowanemu przez Ziobrę

Joanna Mucha: "Nie nadążam z rejestrowaniem kolejnych #AferyPiS"

Katowiccy sędziowie ostro sprzeciwili się decyzji, mianowanego przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, prezesa Sądu Apelacyjnego Witolda Mazura. Odwołał on zaplanowane wcześniej na 4 grudnia zebranie, na którym miano powołać delegatów do KRS-u.

Pod wnioskiem o przywrócenie terminu złożyła swoje podpisy większa – niż przewiduje to przepis – część składu sędziowskiego. Prezes nie miał wyjścia i musiał się ugiąć. Zebranie odbędzie się w poniedziałek. Jest wielce prawdopodobne, że w jego trakcie zostanie podjęta uchwała na temat przeprowadzonych w ostatnim czasie zmian w śląskim wymiarze sprawiedliwości.

Świeżo mianowany sędzia Mazur zastąpił na stanowisku prezesa sędzię Barbarę Suchowską, która wraz ze swoimi zastępcami Markiem Prockiem i Tomaszem Ślęzakiem została odwołana nadesłanym z Ministerstwa Sprawiedliwości faksem. Żadnemu z prezesów nie kończyła się kadencja. Swoją decyzję resort motywował zapaścią śląskiego wymiaru sprawiedliwości. Sądy apelacji katowickiej mają zajmować jedno z ostatnich miejsc w ministerialnych rankingach. – „Mają duże zaległości, czas trwania postępowań jest długi” – wyjaśniało biuro prasowe resortu.

Razem z prezesami Sądu Apelacyjnego w Katowicach Zbigniew Ziobro odwołał także szefów sądów okręgowych w Katowicach i Gliwicach, a także rejonowych w Katowicach, Gliwicach, Wodzisławiu Śląskim, Siemianowicach Śląskich, Żorach, Rybniku, Tarnowskich Górach oraz Rudzie Śląskiej. W ich miejsce powołano ludzi wyznaczonych przez ministra sprawiedliwości. Zgodnie z nowymi przepisami, szef resortu nie musiał już konsultować tych nominacji ze środowiskiem sędziowskim.

Od dwóch tygodni Ziobro ma problem z powołaniem nowych wiceprezesów Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Ci, którym złożono propozycje objęcia tych funkcji, odmówili.

/j/

Źródło: Gazeta Wyborcza

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Polka gorszego sortuMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Nadeszła chwila prawdy. Zobaczymy teraz, ilu szmaciaków zasiadało w polskich sądach. W sejmie i senacie – to już wiemy, w prokuraturach – też wiemy. Ziobro – już się zaorywasz się. Nie widzisz tego, bucu?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Ciekawe, co zrobi, gdy mu zabraknie dyspozycyjnych karierowiczów bez kręgosłupa. Nie tracę nadziei, że dość szybko.