Kłamstwa dla dobra narodu

Kłamstwa dla dobra narodu

Największą krzywdą, jaką PiS zrobił Polakom, jest powszechne oswojenie kantu, przekrętu i łgarstwa.

Ostatnie sondaże wskazują, że zwolenników PiS nie ubywa. Według IBRiS w wyborach parlamentarnych na partię Kaczyńskiego zamierza głosować prawie 40% Polaków. Zdumiewające. Afera goni aferę, kolejni przedstawiciele władzy zaliczają kolejne wpadki, jedna po drugiej protestują rozmaite grupy zawodowe, rośnie niezadowolenie społeczeństwa, rządzący zachowują się coraz bezczelniej, wypowiedzi funkcjonariuszy PiS są coraz bardziej chamskie – a PiS-owi słupki rosną.  Nie chce mi się wierzyć, że staliśmy się aż tak interesowni i chciwi, że dla kasy rozrzucanej bez opamiętania przez nieodpowiedzialną władzę gotowi jesteśmy zrezygnować z przyzwoitości i godności. Myślę, że ważną przyczyną naszych politycznych aberracji jest raczej rosnąca odporność na kłamstwo.

Polacy już nie raz dowiedli, że dłużej potrafią znosić niedostatki i niedogodności życia niż oszustwa władzy. Organicznie nie cierpią, gdy robi się ich w balona. Dlaczego więc nagle poddają się bez oporu grubo ciosanej propagandzie partii, która łgarstwa zaliczyła do naturalnych metod zdobywania i utrzymania władzy? Czemu puszczamy mimo uszu oczywiste bzdury i pokrętne argumenty? Skąd nasza tolerancja dla prymitywnego języka propagandy?

Prawie nikt nie zareagował, gdy premier Morawiecki ogłosił, że za rządów PO-PSL nie było żadnej podwyżki płac dla nauczycieli, chociaż właśnie wtedy zarobki tej grupy zawodowej wzrosły o 40 procent. Komentatorzy przyzwoitej telewizji puścili mimo uszu sprytną wrzutkę Zbigniewa Giżyńskiego: „Ja nie chcę obarczać PO wyłączną odpowiedzialnością za kryzys w Europie…”, jakby zapomnieli, że poprzedni rząd nie tylko nie miał nic wspólnego ze światową katastrofą gospodarczą, ale wręcz uratował Polskę przed recesją. Nie słyszałem protestów, gdy wiceprezes PiS i guru religii smoleńskiej zełgał w żywe oczy, że wybuch w tupolewie i fakt, że rozpadł się on w powietrzu, potwierdziła właśnie Rada Europy.  Bez echa minął tweet Ryszarda Makowskiego, barda i piewcy idei PiS, że „Polska jest w stanie wojny ze światowym lewactwem” , a nauczyciele uderzając w dzieci wykonują zadania agenturalne.

W każdym społeczeństwie jest margines ludzi niedokształconych lub chorobliwie podatnych na teorie nienaukowe, nielogiczne, spiskowe lub wręcz zwariowane. Tysiące członków grupuje International Flat Earth Research Society, czyli stowarzyszenie ludzi wierzących, że ziemia jest płaska. Setki tysięcy ludzi jest przekonanych, że Ziemią rządzą kosmici.  Były minister obrony Kanady twierdzi, że tajny rząd światowy ukrywa przed ludzkością sekret wolnej energii i inne supertechnologie mogące rozwiązać wiele problemów naszej planety, a elity kontaktują się z Obcymi i zamierzają wprowadzić na Ziemi nowy porządek.  Były minister obrony Polski nie ustępuje swemu amerykańskiemu koledze w konstruowaniu odjechanych teorii i też ma rzesze zwolenników. Ale nie oni decydują o losach świata i Polski.  O naszej przyszłości decydują ludzie w dużej części zamroczeni narracją cynicznych funkcjonariuszy partii, która służy jednemu bogu w dwóch osobach, bożkowi objawiającemu się pod postacią Władzy i Kasy.  I uważam, że największą krzywdą, jaką PiS zrobił Polakom, to powszechne oswojenie kantu, przekrętu i łgarstwa.

Czytam internetowe posty ludzi, którzy próbują rozmawiać ze zwolennikami obecnej władzy i starają się przekonać ich twardymi dowodami, że białe nie jest czarne. Pominąwszy rozmaite „a wcale nie, bo tak!” oraz obelgi fanatyków, którzy ślepo wierzą młotkowej agitacji telewizji żartobliwie zwanej „publiczną” – ze strony wyborców PiS coraz częściej pada odpowiedź w rodzaju: – Może i masz rację, ale co z tego, że kłamią, przecież to tylko polityka… A tak naprawdę to im przecież chodzi o dobro narodu!

Dobro narodu… W całej historii ludzkości z sąsiedztwa tych dwóch słów nigdy nie wynikło nic dobrego.

 

Andrzej Karmiński

PS. Kolejni funkcjonariusze PiS porównują strajkujących nauczycieli do lekarzy opuszczających pacjentów, albo wręcz do chirurgów odchodzących od stołu operacyjnego. Internauci zwracają uwagę, że nie jest to precyzyjna ocena. Ofiary błędów lekarskich trafiają bowiem na cmentarz, natomiast ofiary beztroski nauczycieli dostają się często do rządu.

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

12
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
MałgorzataewaJabisJacek Dolińskigboor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

” Czemu puszczamy mimo uszu oczywiste bzdury i pokrętne argumenty? Skąd nasza tolerancja dla prymitywnego języka propagandy?” Może dlatego, że jesteśmy codziennie zalewani taką ilością kłamstw, że nie mamy już ani możliwości, ani siły, aby na nie reagować ? A może dlatego, że wcale nie przeszkadza nam robienie nas w balona, bo do tego przywykliśmy ? Pranie mózgów trwa…Już jesteśmy w czarnej d …a pytanie, czy zdołamy się z niej wydostać, czy zostaniemy przymuszeni do urządzania się w niej staje się powoli hamletowskim „być albo nie być”…

Jabis
Jabis

Przykrywki! Percepcja nie nadąża.

Jabis
Jabis

Taaa … ? Ta a poparcie dla strajku nauczycieli jest faktyczne … czy tylko medialne? Divide et Impera.
Prof. Czapiński: – „niedopieszczone przez rząd” grupy patrzą przez pryzmat interesów, a nie wartości – inaczej niż miało to miejsce w czasach wielkich strajków, które doprowadziły do upadku PRL.

Zwinka
Zwinka

Do tamtych wielkich strajków doprowadził niedobór / brak podstawowych produktów potrzebnych do życia (z osławionym papierem toaletowym na czele) ergo, nie miało się NIC do stracenia, w sensie materialnym. Wartości miały …wartość wyłącznie dla warstwy inteligenckiej. Teraz mamy do czynienia z nadmiarem wszystkiego, a zatem stracić można wszystko, a idee typu wolność, czy godność to dla dużej masy ludzkiej (używam tego niepięknego sformułowania całkiem świadomie) tylko jakieś wydumane fanaberie. Wartości nadal mają … wartość wyłącznie dla warstwy inteligenckiej. I to by było na tyle w telegraficznym skrócie.

Jabis
Jabis

I … to jest smutne. Niestety.
Przy pierwszym upadku PIS … wartości jeszcze grały rolę. Teraz jakoś wszystko skapcaniało. Tak jak Czapiński pisze … pryzmat interesów. Choć jakieś zrywy są … w Szczecinie na wiec poparcia przyszło ponad 1 500 osób.

Rafal P
Rafal P

A co do zaoferowania ma Grzesiek Schetyna? Czy chociaż potrafi lepiej bajerować wyborców?
A Jarek już nieźle wyspecjalizował się w mydleniu oczu.
Po wyborach do jewriejo-kołchozu będziemy widzieli, na co liczyć w wyborach krajowych. Wielkim optymistą nie jestem.

Marek
Marek

W PiS mają potężne „parcie na szkło”, a że przy okazji jak to mówiła moja babcia „bele co zje i bele co gada”. To i wysyp kłamstw i bredni jest duży. Szczególnym przypadkiem jest Antoni M. którym dawno już powinni zająć się dobrej klasy fachowcy od psychiatrii, ale widocznie jego opowieści o „mackach WSI” „rosyjskich wpływach” i „smoleńskich wybuchach” muszą bardzo podobać się prezesowi. Gdyby jeszcze przy okazji nie zniszczył wojska to można by uznać go za zwykłego niegroźnego wesołka. W stosunku do średniej to w PiS jest ewidentny nadmiar „czubków”, ale widocznie elektoratowi odpowiada to że główni funkcjonariusze są… Czytaj więcej »

gboor
gboor

Przeciętny człowiek nie ma czasu, motywacji, ani kapitału intelektualnego, żeby analizować takie szczegóły. Bardziej liczą się dla niego emocje. W tym przypadku emocja odwetu – PiS wskazuje takim ludziom „winnych” ich niepowodzeń życiowych i symbolicznie ich piętnuje i karze. To dla wielu jest nawet więcej warte niż te pięćsetplusy prosto do kieszeni.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Ktoś mądry napisał jakiś czas temu w sieci co następuje (nie mogę znaleźć źródła, więc cytuję z pamięci):
PiS ma poparcie niekoniecznie dlatego, że przekupił ludzi za pomocą „500+”, czy dlatego, że ludziom podoba się „dobra zmiana”. PiS ma poparcie, bo atakując bezpardonowo elity sprawił, że polski cham czuje się dumny ze swego chamstwa, polski nieuk – ze swego nieuctwa, a polski nieudacznik czuje, że winni jego porażek są ci, którzy odnieśli sukces.

Jabis
Jabis

Tak jak Staniszkis kiedyś rzekła: – Kaczyński ośmielił lumpiarstwo. Ostatecznie ona … była narzeczona.

ewa
ewa

Bo oni to robią w imię boże a kościół ich popiera .Ciemnota w narodzie szczególnie na wsi jest potężna

Małgorzata
Małgorzata

Kiedy Naród się obudzi? Kiedy wreszcie uświadomimy sobie, że zmierzamy w stronę przepaści? Zamroczeni reżimową propagandą i obiecankami – cacankami łudzimy się, że jakoś to będzie. Reżim coraz bardziej rośnie w siłę, zniszczyli Trybunał, sądy, codziennie sączą z zawłaszczonych mediów łgarstwa i kłamstwa. Wybory mogą być zafałszowane na korzyść Dyktatury. Inwigilacja internetu, szykanowanie dziennikarzy mediów wolnościowych to na razie tylko wstęp do tego co uczynią po wyborach! Przygotowywane są listy opozycjonistów, działaczy i strajkujących nauczycieli! To dziesiątki tysięcy osób! Masowe aresztowania nastąpią jesienią! Czy to prawda panie radny Zięba, że budowany w naszym powiecie obóz odosobnienia powstaje za pieniądze podatników?… Czytaj więcej »