Kolejne 24 mln zł dotacji popłynęły do rodziny obecnego ministra zdrowia

Czy Ministerstwo Zdrowia wydało 125 mln zł na testy, których nie ma?

„Mamy wrażenie, że na każdym etapie przyznawania środków podmiotom związanym z rodziną Szumowskich dochodziło do nieprawidłowości. Spółka, w której udziały miała spółka braci Szumowskich otrzymała dofinansowanie na kwotę 24 mln zł niedługo potem, jak Łukasz Szumowski został wiceministrem nauki, choć wcześniej Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jej wniosek rozpatrzyło negatywnie” – poinformowali politycy KO Michał Szczerba i Dariusz Joński. Chodzi o spółkę Life Science Innovations, której wspólnikiem była spółka Szumowski Investments.

 

Posłowie kontynuowali kontrolę, związaną z niejasnościami finansowymi, dotyczącymi obecnego ministra zdrowia. Dzisiaj byli w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łukasz Szumowski w latach 2016-2018 był tam podsekretarzem stanu.

Przedstawili przykład konfliktu interesów w przypadku przyznania grantu w wysokości 24 mln zł. – „19 maja 2016 spółka Life Science Innovations startuje w konkursie o grant, dotyczący programu Bridge Alfa, w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Łukasz Szumowski w tym projekcie występuje w dwóch rolach, z jednej strony jest wspólnikiem spółki, a z drugiej strony w tym konkretnym projekcie jest wskazany jako kluczowa osoba. 17 października 2016 roku wniosek ten jest przez NCBR nierekomendowany do dofinansowania” – powiedział Szczerba.

 

Jednak cztery dni po nominacji Szumowskiego na wiceministra nauki spółka Life Science Innovations składa odwołanie. – „14 lutego 2017 roku NCBR dokonuje zmiany wcześniej podjętej decyzji, dodaje dodatkowe punkty projektowi, za którym stała spółka Life Science Innovations, a której udziałowcem jest Szumowski Investments. I okazuje się, że projekt na kwotę 24 milionów złotych uzyskuje pozytywną rekomendację. Podpisanie umowy następuje 6 marca 2018 roku, czyli w momencie, gdy Łukasz Szumowski jest już ministrem zdrowia” – podkreślił Szczerba.

Posłowie poinformowali również, że zanim Szumowski został wiceministrem nauki, CBA przesłało wicepremierowi i szefowi resortu Jarosławowi Gowinowi pismo, że ma wątpliwości wobec projektów realizowanych przez braci Szumowskich. – „Łukasz Szumowski wchodzi do ministerstwa nauki, będąc świadomym, tak jak i jego przełożeni, że wokół projektów spółek, w których jest wspólnikiem są poważne wątpliwości. To pokazuje jakąś gigantyczną aferę” – powiedział Joński.

bt

Źródło: polsatnews.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ochyda i wstydWłodzimierz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Włodzimierz
Włodzimierz

Jeżeli mówią że nie omawiali sprawy Szumowskiego to jest całkowicie pewne że to był temat spotkania. Oni zawsze kłamią gdy wyjdzie na jakaś afera z ich udziałem. Chyba mają to genach.

ochyda i wstyd
ochyda i wstyd

Niewybrażalne, złodziejskie rozpasanie szumowskich…. Tyle „nagracić pod siebie”! To jest nawet trudne do wyobrażenia…
A taki on świętobliwy….Jasna Góra, Matka Teresa, klauzula sumienia…. No wprost santo subito!