Kolejny już raz Kościół zapomina, że nie powinien mieszać się do polityki

Kolejny już raz Kościół zapomina, że nie powinien mieszać się do polityki

Niedzielna msza w kaplicy w Węgliskach, która należy do parafii pw. Nawiedzenia NMP w Medyni Głogowskiej wzbudziła wśród wiernych spore poruszenie i wręcz niesmak. Prowadzący ją ksiądz uznał, że to idealny czas oraz miejsce na przeprowadzenie agitacji wyborczej i podczas modlitwy powszechnej padły słowa „Boże, spraw, aby wszyscy zagłosowali na prezydenta Andrzeja Dudę”.

 

Obecny na tej mszy poseł PiS, Kazimierz Gołojuch, poproszony o komentarz, stwierdził, że „polityki w Kościele nie ma”, a księdza tłumaczył, że jest „schorowany”. Eh, pan Gołojuch może sobie mówić, co chce, ale jak widać, wyborcy PiS-u chwilami już nie rozróżniają, co należy się księdzu, a co politykowi partii rządzącej i traktują ich tak samo, czego przekładem filmik na Twitterze

który wyraźnie pokazuje, że polityczna działalność Kościoła zbiera już swoje owoce w polskiej przestrzeni publicznej.

Internauci ostro komentują to wydarzenie. Nie ukrywają, że może i  „..polityki w kościele nie ma , za to są politycy i szemrane biznesy z sukienkowymi ….” oraz „podobnie się już modlą w armii, policji, sądach, kościołach i zarządach spółek państwowych” i „nie ma co tego księdza tłumaczyć; wyraził życzenie całej polskiej hierarchii katolickiej. Na szczęście życzenia nie zawsze się spełniają”.

No i cóż tu można dodać? Chyba tylko to, że kolejny już raz Kościół łamie Artykuł 1 Konkordatu, który wyraźnie mówi, że „Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół Katolicki są – każde w swej dziedzinie – niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego”.

Tamara Olszewska

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Polka gorszego sortuMariaWaldemarjurekJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

Apropos filmiku z twittera: księża tęsknią do tego, żeby każdy człowiek klękał przed nimi i całował ich po rękach, gdy tylko przechodzą ulicą. Sami hierarchowie coraz częściej mówią o tym w kazaniach i różnych wywiadach, że „absolutnie konieczny jest powrót do korzeni wiary i do okazywania szacunku księżom, bo każdy ksiądz to wcielenie Boga na ziemi”.

jurek
jurek

To chyba nie Kościół zapomina. O tym nigdy nie pamięta PKW i policja.

Dobrze, że media teraz wreszcie te incydenty relacjonują. Dziś w onecie też piszą o mszy św. w Węgliskach.
Może i PKW to kiedyś zobaczy i nasze wybory staną się demokratyczne.

Maria
Maria

PKW ani Policja nic nie zrobią, bo to nie czas ciszy wyborczej. Powinien utemperować bezmyślnego kaznodzieję ks. Prymas albo biskup (jesli chce zachowac przyzwoitość)

jurek
jurek

PKW dba o poprawność kampanii wyborczej. Nie było w poprzednich wyborach reakcji na partyjną agitację z ambon, bannerów na płotach kościelnych etc. Kościół się przyzwyczaił, że bezkarnie może wpływać na wybieranie władz. Państwo zaś uznało, że mu się to należy.

Waldemar
Waldemar

Tradycyjnie, gdy tylko nadchodzą kolejne wybory i po raz n-ty z ambon płynie najczystsza polityczna agitacja, przypominam artykuł z Konstytucji Soborowej „Gaudium et spes”: „Kościół, który z racji swego zadania i kompetencji w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną ani nie wiąże się z żadnym systemem politycznym, jest zarazem znakiem i zabezpieczeniem transcendentnego charakteru osoby ludzkiej.” Czy ktoś o tym jeszcze pamięta w naszym Kościele, w którym premiera i ministra porównuje się do ewangelistów?

Maria
Maria

Za tych „ewangelistów”, ksiądz powinien wylecieć ze stanu duchownego. To było ŚWIETOKRADZTWO.
Jesli ks. Prymas nie zareaguje, to może powinien dowiedzieć się Ojciec Św. Franciszek

Maria
Maria

To już nie Kościół, to przedsiębiorstwo, które sprzedaje śluby, chrzty itp. i buduje pałace dla hierarchów, urządza fety, przejazdy karocami.
Gdzie w tym wszystkim jest pokorny, bosy, głodny Pan Jezus, który uczył nas kochać ludzi?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Jezusa nie wpuściłyby te oczajdusze przez próg swoich plebanii. A mówił Jezus: „Oddajcie Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga”? Mówił. (Mt. 23, 21) Przekupniów ze świątyni przepędził? Przepędził. Fałsz faryzeuszom wytykał? Wytykał. Ci polscy sukienkowi żywcem przypominają właśnie tych faryzeuszy i w obronie swoich przywilejów przed niczym się nie cofną. Jak wtedy.