Kolejny skandal – przepadło 30 mln zł w przetargu na autobusy dla armii

Finał przetargu na autobusy dla armii w prokuraturze

Urzędnicy, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki Autosan, spóźnili się i zaprzepaścili szansę na warte prawie 30 milionów zł zamówienie od armii. Chodziło o przetarg na wyprodukowanie dla wojska 26 autobusów pasażerskich: mniejszych 16-miejscowych i dużych, mogących przewieźć 47 pasażerów.

Jak poinformowało RMF FM, o porażce zadecydowało 20 minut, bo tyle wyniosło opóźnienie, z jakim spółka złożyła swoją ofertę, na ogłoszony w kwietniu tego roku przetarg. Na dodatek władze firmy w żaden sposób nawet nie próbowały odwołać się od katastrofalnej dla niej decyzji.

Ostatecznie do  przetargu stanął tylko jeden oferent – niemiecka firma MAN, która wygrała postępowanie i to właśnie ona będzie odpowiedzialna za realizację zamówienia dla polskiego wojska.

Autobusy mają być wyposażone m.in. w specjalny system hamowania awaryjnego, elektroniczny układ sterujący rozdziałem siły hamowania czy system ostrzegania przed zmianą pasa ruchu. 11 sierpnia została podpisana w tej sprawie umowa.

Ani przedstawiciele Autosanu, ani Polskiej Grupy Zbrojeniowej nie chcieli komentować tej kompromitującej porażki. Polska Grupa Zbrojeniowa przejęła Autosan półtora roku temu i miała uratować firmę od upadku.
(Źródło: Onet, Wprost, RMF FM)

/jp/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nihil
Nihil
23 sierpnia 2017 12:25

„Uratować firmę od upadku” Czego się nie dotkna , popada w ruinę. Cagle udowadniają że są nieudacznikami którzy tylko potrafia szczekac. Za ta porażkę zapewne obwinia Tuska,totalna opozycję i Niemców…bo Man wygrał przetarg

shaq
shaq
24 sierpnia 2017 08:02
Reply to  Nihil

Rządy kretynów oczywiście muszą przynieść katastrofalne efekty we wszystkich dziedzinach, nie wyłączając gospodarki. Problem w tym, że to uderza w budżety wszystkich Polaków.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
23 sierpnia 2017 14:01

Co za ironia! Polskie wojsko będą wozić niemieckie autobusy. Co na to patrioci z MON? Pewnie unieważnią przetarg, jak to zrobili z Caracalami.

Andrzej
Andrzej
23 sierpnia 2017 20:19

Antek- do roboty – to przecież też trzeba unieważnić.

Demokles
Demokles
23 sierpnia 2017 16:11

Problemem jest prawo zamówień publicznych… warto spojrzeć na zasady przetargów obowiązujące w USA. Komu, za ile i jakie wyłączenia. Polecam, może wtedy przestaniemy dopuszczać do idiotyzmów i zaczniemy wykorzystywać zamówienia publiczne do budowania polskiego przemysłu….

Ejk
Ejk
23 sierpnia 2017 23:12
Reply to  Demokles

Jak zatrudnimy baranów do rządzenia, to nie ma takiego prawa które uratuje nas przed tragedią. Mamy masowa wymianę kadr, na głupszych ale swoich. To już było, nie matura , lecz chęć… Nie działało, za PRL-u i nie zadziała teraz.

Maciek123454321
Maciek123454321
23 sierpnia 2017 18:54

Kochani, wtopa w samym sercu pisowskiego matecznika. Dokładnie w samym samiuteńkim środeczku 320 pracowników fabryki przez tumiwisizm zarządu może polecieć na bruk. DWADZIEŚCIA MINUT spóźnili się z ofertą. No cóż, wydaje mi się, że miejscowi nie darują tego pisuarom.