KOR- owcy nie przyjęli zaproszenia Prezydenta RP

KOR- owcy nie przyjęli zaproszenia Prezydenta RP

Dwudziestu jeden byłych antykomunistycznych opozycjonistów i aktywnych działaczy Komitetu Obrony Robotników odmówiło udziału w spotkaniu organizowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę z okazji obchodów 40–lecia KOR. „Mimo naszego szacunku dla majestatu urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej nie możemy przyjąć Pana zaproszenia”- napisali w obszernym piśmie będącym odpowiedzią na prezydenckie zaproszenie.

List w całości publikowany w „Gazecie Wyborczej” wyraża satysfakcję z faktu, iż Prezydent w ogóle pamięta o tej ważnej dla nich rocznicy. „Jesteśmy bowiem dumni z naszej działalności w KOR-ze i opozycji demokratycznej. Nieustannie wówczas apelowaliśmy do władz o przestrzeganie prawa i konstytucji, nawet takiej, jaka wtedy obowiązywała. Tym bardziej dziś przestrzeganie demokratycznie już uchwalonej konstytucji uważamy za fundament naszej obywatelskiej postawy”. W tym miejscu zarzucili Andrzejowi Dudzie, iż łamie konstytucję i przyczynia się tym samym do paraliżowania jej najważniejszego strażnika – TK. W tej sytuacji, jak napisali – „nie chcemy świętować rocznicy powstania KOR razem z Panem”. Dla działaczy KOR postawa obecnego prezydenta Polski „To zaprzeczenie ideałów, o które walczyliśmy w Komitecie Obrony Robotników i opozycji”. Podpisali: Seweryn Blumsztajn, Marek Beylin, Magda Bocheńska, Jacek Bocheński, Andrzej Celiński, Wojciech Celiński, Jan Cywiński, Anna Dodziuk, Witold Drukier, Maryla Hopfinger, Jerzy Jedlicki, Adam Michnik, Ewa Milewicz, Leszek Moczulski, Paula Sawicka, Danuta Stołecka, Joanna Szczęsna, Zofia Winawer, Rafał Zakrzewski.

Osobny list do prezydenta Dudy wystosował Waldemar Kuczyński, działacz opozycji demokratycznej w PRL, minister rządu Tadeusza Mazowieckiego. Odmawiając przybycia na organizowaną przez Prezydenta uroczystość z okazji 40 rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników, stwierdził, że „Nie do przyjęcia jest bowiem dla mnie sposób, w jaki pełni Pan ten ważny i zaszczytny urząd Trzeciej Rzeczpospolitej. Pańskie działania wobec Trybunału Konstytucyjnego są drastycznym złamaniem Konstytucji, na którą Pan przysięgał, obiecując strzec jej przestrzegania”. Nazwał prezydenta uzurpatorem i zarzucił, że „podpisuje Pan ustawy, których szereg rozstrzygnięć jest niezgodne z Ustawą Zasadniczą i są fragmentem zmieniania ustroju przez Jarosława Kaczyńskiego bez posiadania wymaganej do tego celu większości konstytucyjnej. W tym stanie rzeczy moja obecność mogłaby wyglądać na pogodzenie się z tym, co robi Pan i szef Pana formacji politycznej. (…) Na to nie mogę przystać” – podsumował Waldemar Kuczyński.

Do prezydenta Dudy napisała również Halina Flis-Kuczyńska. Dziękując za zaproszenie, stwierdziła: „Nie uznaję za właściwy sposobu, w jaki A. Duda sprawuje powierzony mu urząd”. Ponadto „przeszkodą równie istotną jest fakt, że członkiem KOR w Pana obozie politycznym jest Antoni Macierewicz, którego poglądy dzisiejsze i poczynania uważam za szkodliwe dla kraju”.

Z kolei inny były działacz KOR Zbigniew Janas napisał: „Podzielam waszą krytyczną ocenę prezydentury Andrzeja Dudy. Wielokrotnie na ten temat publicznie się wypowiadałem. Mimo to podjąłem decyzję, że pójdę do Pałacu na zaproszenie Prezydenta. Zauważyłem, dla mnie bardzo ważne, gesty Prezydenta wobec Lecha Wałęsy i Bogdana Borusewicza. Również doceniam to, iż na rocznicę powstania KOR Prezydent zaprosił ludzi według zasług, a nie poglądów politycznych. Uważam, że na gest trzeba odpowiedzieć gestem„. Niestety, w odczuciu wielu, gest proponowany przez Janasa, byłby niewspółmiernie duży.
(Źródło: Gazeta Wyborcza)

Jolanta Pędziwiatr

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

16
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
9 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
HenrykMax...ZgredzinkaJanuszDamian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wiesław
wiesław

dręczy Głowę stara zmora
jaka przeszłość? tfu!
PO KOR-a!

Andrzej
Andrzej

Dziękuję opozycjonistom za mądrość.

Zgredzinka
Zgredzinka

Mam nadzieje, że to tylko zbieżność imion i nie są to podziękowania od naszego popychla.

Elżbieta
Elżbieta

To nie są ludzie walczący o „miejsca przy korycie”. Ich zaangażowanie w walkę o wolną Polskę już w latach 70. dało nam Polskę, w której żyjemy a którą chcą przekształcić w dyktaturę. Szacunek wielki dla walczących o wolność i demokrację w KOR i teraz.

Jurski
Jurski

Przyznam z ulgą, że obecność tych osób, które nie przyjęły zaproszenia do pałacu prezydenckiego nie ma znaczenia dla tych, co Rzeczpospolitą cenią i walczą o jej honor i dobro obywateli. Wymienione nazwiska nie stanowią żadnego autorytetu dla pokolenia solidarności a szczególnie dzisiejszej młodzieży. Ustawiajcie się biedaki za wałęsą, za komorem, za michnikiem, za innymi pustakami…a polakom zostawcie POLSKE.

Maciek123454321
Maciek123454321

A kto jest dla Sz. Pana autorytetem? Czy ma pan takowy jakiś? A ulga to z jakiego powodu? Chyba ma pan rację, że pisze „polakom” z małej litery mając między innymi na myśli siebie. Bardzo słusznie.

Damian
Damian

Jurski jaki ty jesteś ograniczony … żal mi cię i twoich poglądów pójdziesz na dno wraz z Kaczyńskim a tak dla dalszej dyskusji poczytaj trochę o historii Polski w tamtych latach

Maciek123454321
Maciek123454321

Oto dobra odpowiedź na usiłowania pana DługoPISa, że niby wszystko jest w porządku, świętujmy, cieszmy się, a Polskę dalej będą rozwalać. Nie ma na to zgody!

Wiesław
Wiesław

W podręcznikach do historii Zalewska każe napisać że KOR był organizacją jednoosobową. Założył ją A. Macierewicz i sam bohatersko bronił robotników za co Miśiewicz po latach dostał złoty medal

Maciek123454321
Maciek123454321

A Miśkowi Bartłomiewiczowi pomagał Patryk Jaki. Pseudonim „Byle”, czyli Patryk Byle-Jaki.

Stanisław
Stanisław

Pan Duda to tylko prezydencik A KOR to opozycja z historią i tradycją

Maciek123454321
Maciek123454321

Prezydencik? Pan raczy żartować, To tylko długoPIS. Jak pięknie mówił o działaczach KOR-u… bez działaczy KOR-u, którzy go totalnie zbojkotowali.

Janusz
Janusz

21 osob odmowilo,ale przybylo do Palacu Prezydenckiego kilkaset!O czyms to swiadczy.

Zgredzinka
Zgredzinka

O głupocie?

Max...
Max...

…swiadczy jedynie o tym, że poszli ci, którzy z KOR nie mieli nic wspólnego ….

Henryk
Henryk

Poszli Pisiewicze.