Kraje Unii obowiązuje solidarność więc Polska „pożyczy” szczepionki

Szanse na wygraną w loterii antyszczepionkowej rosną

Polska jest jednym z 19 unijnych krajów, który pożyczy szczepionki tym, którzy są w gorszej sytuacji : Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Łotwie i Słowacji

Kraje te oddadzą  część z 10 milionów dawek szczepionek firmy Pfizer/BioNTech pięciu krajom, które pod względem szczepień są w najgorszej sytuacji.

 

Te kraje zamówiły najtańsze szczepionki,  Astra Zeneca. Ponieważ firma ma kłopoty z czasowymi dostawami, mają teraz problemy  problemy z programem szczepień. Później mają te szczepionki zwrócić.

Sprawa jest kontroiwersyjna, ale udało się wypracować wspólne stanowisko i kraje wspólnoty uzgodniły podział 10 mln szczepionek Pfizer/BioNTech.

Dzieki staraniom Komisji Europejskiej szczepionki będą dostępne już w drugim a nie trzecim kwartale roku.

Jak się dowiadujemy „Polska w ten sposób udostępniła Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Łotwie i Słowacji około 241 tysięcy dawek. To liczba, która przysługiwała nam proporcjonalnie z puli 10 milionów”

Tak jak Polska postąpiło 18 innych krajów, takich jak Niemcy, Belgia, Francja czy Włochy.

 

Zamiast 10 milionów kraje te podzielą między siebie 6 milionów 660 tysięcy dawek. „Pożyczone” szczepionki wrócą później do naszego kraju.

Pięć krajów otrzyma natomiast swoją część z 10 milionów oraz „wygospodarowaną” pulę 2,854,654 dawek, którą także podzielą proporcjonalnie według liczby mieszkańców. Sprawę uzgodnili ambasadorowie UE, którym zlecili to unijni przywódcy na ostaniem szczycie UE.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

W grupie krajów, które miały niedobory szczepionek byłą Austria, która jak się okazało, nie jest w aż tak trudnej sytuacji. Dlatego tylko wymienione kraje ze Słowenią i Czechami otrzymają należną im część z 10 milionów.

Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań tak jak w tym przypadku,

/OE/

 

Żródło: RMF24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
daroo
daroo
3 kwietnia 2021 07:37

Acha czyli „pożyczymy” pfizera a dostaniemy z powrotem astre albo sputnika? No biznes jak marzenie