Krakowscy sędziowie przepowiadają Andrzejowi Dudzie Trybunał Stanu

Krakowscy sędziowie przepowiadają Andrzejowi Dudzie Trybunał Stanu

Sędziowie z krakowskiego Sądu Apelacyjnego w przyjętej w sobotę uchwale potępiają działania prezydenta Andrzeja Dudy, który – wbrew wydanemu przez sąd zabezpieczeniu – powołał nowych sędziów do Sądu Najwyższego. Nie mogło do tego dojść – zdaniem sędziów – ponieważ procedurę wstrzymał prawomocnym orzeczeniem Naczelny Sąd Administracyjny. Kwestionują fakt, że kandydatów oceniała Krajowa Rada Sądownictwa, której sposób wyboru budzi poważne wątpliwości prawne i konstytucyjne.

Sędziowie zarzucają też głowie państwa, że nie poczekał na orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który bada polską ustawę o Sądzie Najwyższym. Uważają, że działanie prezydenta „destabilizuje sytuację prawną i obniża zaufanie do sądów oraz wydawanych przez nie orzeczeń”.

„Ponadto czyni realnym problem odpowiedzialności Prezydenta przed Trybunałem Stanu” – podsumowują.

Ponadto sędziowie krytycznie oceniają działania rzecznika dyscypliny, który wzywa „na dywanik” kolejnych sędziów „niepokornych”.

Potępiają Zbigniewa Ziobrę, zarzucając ministrowi doprowadzanie do dramatycznych braków kadrowych w większości sądów.

Wzywają też swoich kolegów-sędziów do „czynnego i powszechnego zaangażowania się w promowanie wartości konstytucyjnych”.

/jp/

Źródło: Onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments