„KRS nie wybierała rzecznika dyscypliny sędziowskiej, wbrew ustawie. Rzecznik Piotr Schab jednak działa, czy zgodnie z prawem?”

Cud!? Kaczyński zablokował antyeuropejską konferencję Ziobry

Krajowa Rada Sądownictwa przyznała, że nie wybierała rzecznika dyscypliny sędziowskiej. Jest to działanie zgodne z prawem? W końcu ustawa o KRS mówi, że to właśnie ten organ jest za to odpowiedzialny.

 

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich złożyło pismo, w którym zapytało KRS o wybór rzecznika dyscypliny sędziowskiej. Krajowa Rada Sądownictwa odpowiedziała na wiadomość i przyznała, że nie uczestniczyła „w przedmiocie wyboru rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i jego zastępców”. Pod treścią odpowiedzi podpisał się Tomasz Chrabski – szef Biura KRS.

Takie działanie stoi w sprzeczności z obowiązującym prawem. W ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa (art. 6) czytamy – „Rada (chodzi o KRS – przyp. red.) wybiera rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i asesorów sądowych po zgłoszeniu kandydatów przez zgromadzenie ogólne sędziów sądów apelacyjnych oraz rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądowych”.

 

Przepisy zawarte w wymienionym dokumencie dalej obowiązują. KRS nie wybrała jednak rzecznika – kto więc go wybrał? Takie pytanie nasuwa wątpliwości. „Jeszcze mały problem: czy rzecznik dyscypliny sędziowskiej przed powołaniem przez ministra – został wybrany przez KRS? No bo jeśli nie, to chyba działa… nielegalnie…?” – napisał na Twitterze Tomasz Skory.

Podobną opinią podzielił się z internautami Patryk Michalski. „Krajowa Rada Sądownictwa nie wybierała rzecznika dyscypliny sędziowskiej, wbrew ustawie o KRS. Rzecznik Piotr Schab jednak działa, czy zgodnie z prawem?” – zapytał w mediach społecznościowych reporter radia RMF FM.

Piotr Schab jest rzecznikiem dyscyplinarnym sędziów od czerwca 2018 r.

/nt/

Źródła: Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek Doliński
Jacek Doliński
27 stycznia 2020 18:30

PiSi są na tyle bezczelni, że nawet uchwalonych przez siebie praw nie przestrzegają – bo co im kto zrobi?