Książki, płyty i filmy pod choinką

Książki, płyty i filmy pod choinką

Większość z nas zapewne zdążyła zrobić już świateczne zakupy. Gdyby się jednak okazało, że w natłoku spraw sprawunki pod choinkę zostały odłożone na ostatnią chwilę, serdecznie zapraszamy do inwestycji w kulturę! Dobra książka lub płyta pod choinką to naprawdę znakomity pomysł w kontekście bliskich nam osób, zwłaszcza że ciekawych pozycji nie brakuje.

Książki

Yanagihara Hanya, Małe Życie, Znak
Ta książka to z całą pewnością jedna z najważniejszych i najlepszych pozycji książkowych bieżącego roku. Nominowana do Nagrody Bookera i National Book Award, laureatka prestiżowej Kirkus Prize, to fascynująca opowieść o przyjaźni wystawionej na próbę. Opowieść skupiająca się na historii życia czworga przyjaciół i Nowego Jorku, który jest tutaj pełnoprawnym bohaterem, miastem, które ma ewidentny wpływ na codzienność, los i wybory tych, którzy zdecydowali się w nim zamieszkać, robić karierę, układać związki. Znakomita proza, znakomita opowieść, tytuł, którego po prostu przegapić nie wypada.

Anna Seniuk, Magdalena Małecka, Nietypowa Baba Jestem, Znak Literanova
Wszelkie badania dotyczące czytelnictwa pokazują, że Polacy najchętniej czytają wspomnienia. Beletrystyka ustępuje na rzecz literatury faktu i autentycznych historii zamkniętych w memuary, wywiady, wspominki. Jedną z takich pozycji jest właśnie książka, którą przypomina o sobie jedna z najpopularniejszych polskich aktorek lat 70-tych Anna Seniuk. Popularna Magda Karwowska z „Czterdziestolatka” to jednak przecież także wybitna aktorka teatralna, a poza tym mama, żona, obiekt pożądania wielu mężczyzn w tym kraju. W rozmowie z córką, Magdaleną Małecką, Seniuk w sposób ciepły, ciekawy i szczery opowiada o swojej karierze, życiu i ludziach, którzy mieli na nie wpływ. Sporo tu anegdot, ploteczek, ale także prawdziwych wyznań, które dopełniają skrzywiony trochę przez przymat szklanego ekranu portret aktorki. Fascynująca lektura na zimowe wieczory!

Hannah Kristin, Słowik, Świat Książki
Czytadło? Lekko i przyjemnie, ale niekoniecznie łatwo? Proszę bardzo! „Słowik” to idealna propozycja dla tych, którzy od literatury, bardziej niż twardych dowodów, oczekują emocji i uniesień. Kiedy w 1940 roku do Francji, gdzie dzieje się akcja powieści, wkracza armia niemiecka, siostry Isabelle i Vianne, które łączy niemal wszystko, bedą musiały rozpocząć walkę o przetrwanie, godność i miłość. Czy to sprawi, że bliżej będzie im do siebie? W książce Kristin jest wszystko, co potrzebne w tym gatunku – szeroki plan, mnogość wydarzeń, w które wplątane są główne bohaterki oraz wiarygodność, która sprawia, że jej epickość fascynuje. To także fascynujący obraz kobiecej siły, odwagi i determinacji, którym zdążyły już zachwycić się miliony czytelniczek na całym świecie. Naprawdę warto.

Muzyka

Sting – 57th & 9th, Universal Music Polska
Na swój nowy album jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych wokalistów na świecie, niegdyś lider kultowej formacji The Police, kazał czekać ponad 10 lat. W międzyczasie nagrywał wprawdzie płyty w różnych stylistykach i gatunkach, ale na prawdziwego, pop rockowego Stinga musieliśmy oczekiwać. W końcu jest! Energetyczny i głośny, znakomicie wyprodukowany i pięknie skomponowany, nagrany w dobrym i sprawdzonym towarzystwie znakomitych muzyków (Dominic Millera i Vinnie Colaiut) oraz tych, którzy przyszli do Stinga w gości (Josh Freese z Nine Inch Nails i Guns n’ Roses oraz Lyle Workman). Panowie pracowali na luzie i to na tym krążku czuć. Sporo przebojowych, posiadających hitowy potencjał kawałków, ze znanym już z radia singlem „I Can’t Stop Thinking About You” sprawiają, że warto dać Stingowi zarobić.

The Rolling Stones, Blue & Lonesome, Universal Music Polska
Ten krążek to kolejny powrót po latach. W chwili, kiedy wydaje się, że wiek, dorobek, finansowa stabilizacja i obowiązki rodzinne trzymać ich będą z dala od studia nagraniowego, Jagger i spółka nagrywają kolejną płytę. Nie silą się przy tym na żadne muzyczne eksperymenty i efektowne sztuczki. Wręcz przeciwnie, wracają do korzeni i atakują klasycznym bluesem, z którego przecież wyrośli, a który wciąż pozostaje dla nich prawdziwą miłością i źródłem inspiracji. „Blue & Lonesome” to 12 utworów klasyki bluesa nagranych w uwaga! trzy dni! Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts i Ronnie Wood oraz zaproszony do współpracy Eric Clapton spłodzili rzecz świeżą i poruszającą, udowadniając jednocześnie, że są najfajniejszym muzycznym domem starców w historii!

Elton John, Wonderful Crazy Night, Universal Music Polska
Najpierw dostaliśmy optymistyczną i energetyczną piosenkę „Looking Up”, a tuż za nią przyszedł cały nowy album kolejnej z legend współczesnej muzyki rozrywkowej. Szalony kolekcjoner okularów przeciwsłonecznych i butów, ale także prawdziwy muzyczny romantyk i melodysta nie odkrywa Ameryki. Teksty utworów pisze Bernie Taupin, a muzycy Eltona to ci, którzy stoją za jego największymi sukcesami. I właśnie ta niezmienność, a nawet przewidywalność stanowią o wartości krążka, który częstuje nas wyjątkowo starannie zaśpiewanymi kompozycjami. Utworami, które cieszą ucho i leczą skołatane codziennością nerwy. Elton jest jak dobry balsam. I oby starczył nam jak najdłużej.

Film

Boska Florence, reż. Stephen Frears
Florence Foster Jenkins uznawana jest za najgorszą wokalistkę w historii. Od całkowitego braku słuchu i obiektywizmu ważniejsza była dla niej autentyczna miłość i oddanie muzyce oraz pieniądze, które gwarantowały miękki kokon pochlebstw i kłamstewek dotyczących jej możliwości wokalnych. Jako dziedziczka fortuny i narzeczona St. Clair Bayfielda – brytyjskiego aktora arystokraty i wyjątkowo zręcznego managera, nie musiała przejmować się takimi drobnostkami, jak słuch czy talent. Niezwykle zabawny i ciepły film Frearsa to jej biografia i naprawdę fajna opowieść o pasji, konsekwencji i konieczności realizacji najtrudniejszych nawet marzeń. Znakomita Meryl Streep, fenomenalny Hugh Grant oraz sama historia sprawiają, że film ogląda się z prawdziwą przyjemnością.

Carol, reż. Todd Hayness
„Carol” to adaptacja słynnej, bestsellerowej powieści Patricii Highsmith. To pełna emocji i uczuć historia romansu dwóch kobiet w Ameryce lat 50-tych. Młoda, wchodząca w życie Therese ulega hipnotyzującej fascynacji dojrzałej Carol, która męczy się w małżeństwie bez miłości. Wspólna podróż przez Stany odmieni ich życie i pokaże, czy w danej sytuacji i okolicznościach taki związek ma szansę przetrwać. Piękne zdjęcia i piękne kreacje (Cate Blanchett i Rooney Mara) tworzą piękny film.

BFG: Bardzo Fajny Gigant, reż. Steven Spielberg
Napisał ktoś ostatnio, że „BFG” to nowy „E.T.”. Chociaż uważam, że to stwierdzenie wydane absolutnie na wyrost, bardzo polecam „Giganta” wszystkim, którzy czują w sobie dziecko. Familijna, mądra i zapadająca w pamięć historia przyjaźni małej dziewczynki z sierocińca z tajemniczym Olbrzymem jednocześnie „bawi, uczy i wychowuje”. Otwiera wrażliwość odbiorcy i pokazuje, że magia, czułość i dobre emocje ważniejsze są od plastiku, który otacza naszych milusińskich na co dzień. Rzecz idealna wręcz na seans rodzinny.

Tomasz Moskal

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Książki, płyty i filmy pod choinką"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
szulki

Chciałem Państwu powiedzieć rzecz następującą: kupujcie książki, póki jeszcze można, W końcu dzieją się rzeczy, które jeszcze kilkanaście miesięcy temu były nie do pomyślenia – łamanie prawa, wolności zgromadzeń, wolności prasy. Obym był nadmiernym pesymistą, ale moim zdaniem jednym z kolejnych kroków pis będzie dobranie się do wydawców wydających nieprawomyślną literature. A tedy dobrze będzie mieć zapas książek na przetrwanie trudnych czasów.