Kwestionariusz Prousta: WŁADYSŁAW FRASYNIUK

Kwestionariusz Prousta: WŁADYSŁAW FRASYNIUK

Kwestionariusz Prousta – pozornie błahy, stał się jednym z pierwszych przykładów „testu” osobowości. Bawi i ciekawi od 2 poł. XIX wieku. W Ameryce kwestionariusz rozsławił magazyn ”Vanity Fair”, który przez lata zapraszał do jego wypełnienia gwiazdy estrady, filmu i literatury.

Postanowiliśmy pójść co najmniej krok dalej. Po wypełnieniu kwestionariusza przekazać go specjaliście, który na jego podstawie opracował charakterystykę wypełniających go osób. Andrzej Komorowski, terapeuta, doradca rodzinny i specjalista profilaktyki społecznej, nie wiedział, kto wypełnił dany kwestionariusz. Pracował więc bez uprzedzeń oraz wiedzy medialnej na temat trzech liderów polskiej opozycji.

Przekonajcie się, jak nasi bohaterowie odpowiedzieli na pytania. Kiedy kłamią? Czego się najbardziej obawiają? Kto jest dla nich autorytetem? Jakie mają wady i oczywiście! – zalety? Jakie błędy potrafią wybaczyć?

 

1.Główna cecha mojego charakteru?
Optymizm.

2.Cechy, których szukam u mężczyzny?
Odwaga, nieustępliwość, otwartość

3.Cechy których szukam u kobiety?
Poczucie humoru, inteligencja, poczucie własnej wartości. Ale dobrze by było gdyby się jednak dała podporządkować 😉

4.Co cenię najbardziej u przyjaciół?
Przyjaźń

5.Moja główna wada?
Brak cierpliwości.

6.Moje ulubione zajęcie?
Unikanie nudnej i ciężkiej pracy.

7.Moje marzenie o szczęściu?
Przeżyć życie pogodnie z dnia na dzień

8.Co wzbudza we mnie obsesyjny lęk?
Nie miewam

9.Co byłoby dla mnie największym nieszczęściem?
Uzależnienie od innych

10.Kim lub czym chciałbym być, gdybym nie był tym, kim jestem?
Muzykiem rockowym

11.Kiedy kłamię?
Kiedy nie mówię prawdy

12.Słowa, których nadużywam?
Kurwa

13.Ulubieni bohaterowie literaccy?
Kaczyński i Macierewicz

14.Ulubieni bohaterowie życia codziennego?
Mazowiecki, Owsiak, Janda

15.Czego nie cierpię ponad wszystko?
Głupoty

16.Dar natury, który chciałbym posiadać?
Słuch i głos

17.Jak chciałbym umrzeć?
W ciszy

18.Obecny stan mojego umysłu?
Pogodny i zdeterminowany

19.Błędy które najczęściej wybaczam?
Słabość

Bohater naszej zabawy skojarzeniowo-interpretacyjnej, wypełniając tzw. kwestionariusz Prousta i pozwalając nam to opisać, jest zapewne człowiekiem obdarzonym dużym poczuciem humoru i dystansu. Potocznie można o nim powiedzieć, że to facet pełną gębą. Niepewny siebie, bufonowaty narcyz, zapewne by sobie na taką „zabawę w ocenianie”, nie pozwolił.

A zatem nasz autor to człowiek dorosły i dojrzały, ale też trochę wiecznie uroczy chłopiec. Jest uważny, ostrożny i umie się kamuflować, ale nie stroni od żartobliwie interpretacyjnej prawdy o sobie, nawet w sferze ujawniania marzeń.

Z analizy jego odpowiedzi można wnioskować, że jest mężczyzną pogodnym, co zapewne pomaga mu w różnych sytuacjach życiowych. Rycerskie cechy, jakie preferuje w etosie męskim, są jakby szkieletem uznawanej, a może i jego własnej osobowości. Prezentuje też takie cechy jak brak cierpliwości i irytację. To cechuje ludzi czasami zmuszających się do podążania w rytm tempa innych osób. To może też korespondować u niego z chęcią unikania „nudnej ciężkiej pracy”. Wygląda na to, że ma w swoim życiu bolesne i trudne doświadczenia, bo ceni byt w teraźniejszości. Być może zna kruchość życia. To postać przypuszczalnie gotowa walczyć o realizację wartości, które uznaje. Potrafi również wybaczać. Umiejętność wybaczania i posiadany optymizm, pomagają mu lżej żyć.

Pogoda ducha i marzenie o ciągłości utrzymania tego stanu, cechuje ludzi dojrzałych, zachowujących jednak w duszy nieco radosnej ciekawości dziecka. To jednak wcale nie oznacza jego braku dojrzałości. Ma on sporą potrzebę kontroli i sprawczości. Prawdopodobnie polega głównie na sobie samym. Czasami potrafi grubo przekląć, ale się tym nie zachwyca. To osoba nie tylko o bardzo dużym poczuciu humoru, w tym paradoksu, a jednocześnie ceniąca logikę i konsekwencję.

Do grona bohaterów codzienności życia zalicza przedstawicieli obu płci, czym podkreśla swą oczywistość naturalności traktowania równouprawnienia. Natomiast w szaty bohaterstwa ubiera zwykłych, umiejących zachować się przyzwoicie ludzi. Głupotę traktuje jak obciążenie i groźbę. Kres jawi mu się w ciszy i spokoju. Nie kojarzy mu się z lękiem.

Tacy ludzie nie poddają się tyranii i potrafią tym zarazić innych.

Opracował Andrzej Komorowski- Specjalista Profilaktyki Społecznej, Doradca Rodzinny. Terapeuta.

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Basia1
Basia1
4 czerwca 2016 23:53

Bardzo cenię pana Frasyniuka. Jego charakterystyka utwierdziła mnie w tym przekonaniu jeszcze bardziej.

Anka
Anka
5 czerwca 2016 21:43

Urodzony lider. Powinien wrócić do czynnej polityki. Coś mi się wydaje, że pokochają nawet młodzi ludzie

Agata Krystyna
Agata Krystyna
6 czerwca 2016 14:03

Bardzo go cenie I wierze ,ze nadal bedzie wspomagal Mateusza Kijowskiego i KOD w walce o demokracje . Niezwykly czlowiek na trudne czasy.

Fru Zmo
Fru Zmo
7 czerwca 2016 07:54

Pkt.3, jako kontynuacja pkt. 2, nie dotyczyl kobiet w alkowie Pana Frasyniuka, tylko kobiet w ogolnosci.
Obawiam sie, ze albo p. Frasyniuk nie zrozumial pytania, albo odpowiedzial na nie az nazbyt szczerze. Nie widze zadnego sensownego uzasadnienia, dlaczego uleglosc mialaby byc pozytywna cecha u kobiet. W domu ? W pracy ? W grupie wyznaniowej ? Czy w zadnej z pow. grup kobieta, ktora ma do tego predyspozycje, nie powinna pelnic roli leaderki ? Czy, jesli wystepuja w obrebie tej grupy jakies dysfunkcje, kobieta podporzadkowac sie hierarchii, zamiast kierowac sie wlasnym osądem ? Ergo, godzic sie na przemoc w rodzinie, pedofilie w kosciele, naduzycia w miejscu pracy itd ?
Czy ta uleglosc ma byc cecha kobiety pracujacej jako sedzia, prokurator, minister ?
Czy jedyna rzecza, jaka mozna zarzucic obecnej premier jest uleglosc wobec niewlasciwego mezczyzny? Ok, domyslam sie, ze w tym wypadku chodzi tez o brak poczucia humoru.
Przykro mi, ale kobiety to ponad 51% spoleczenstwa polskiego. Z calym szacunkiem wobec p. Frasyniuka i Jego zaslug – warto sie czasem zastanowic, zanim sie cos powie. Obecne zmiany sa bardzo stresujace dla kobiet, nie bardzo wiadomo gdzie i kiedy skonczy sie to szalenstwo, w jakie popadl PIS, Kukiz’15, Kosciol, Ordo Iuris, Forum Matek Walczacych o Prawa Ojcow itd itp. Sporo tego. Kobiety walcza i beda walczyc o swoje miejsce w spoleczenstwie. Z KODem i Frasyniukiem, lub bez. A fajnie byloby isc razem, skoro kierunek mamy podobny.

Janusz
Janusz
8 czerwca 2016 19:29

Panie Mietku, nie obchodzi mnie żaden Jarek. Dla mnie to osoba „NIKT”. Partnerem do rozmów jest prezydent, premier i marszałkowie. A jakiś tam Jarek jest nikim….. Niech przytula kota. A wy cały czas o Jarku jak o najważniejszej osobie w państwie. Powtarzam, dla mnie jest on nikim. Partnerem są prezydent, premier, marszałkowie. A tu cały czas: bo Jarek tak kazał, taak zarządził… To jest wynoszenie kolejnego kurdupla na piedestały.

STAN
STAN
4 lipca 2016 00:51
Reply to  Janusz

Hm, proszę o odbieranie telefonów z informacjami…

Luiza
Luiza
8 czerwca 2016 23:53

Jest na mojej krótkiej liście 😉 ludzi, których chciałabym poznać i z którymi chciałabym współpracować.

romin13
romin13
27 czerwca 2016 11:41

Ktoś taki jak Frasyniuk Powinien przejąc pałeczkę Naprawdę Dobrej zmiany w Polsce , bo to co obecnie się dzieje w Polsce nie przynosi nam dobrej sławy w świecie. Oby jak najszybciej !

STAN
STAN
4 lipca 2016 00:54

Władysław ty nas wybaw. Serio!