Labuda: „Nigdy nie nadążymy z naszą prostolinijnością za perfidnymi kombinacjami i grami PiS-u”

Labuda: „Nigdy nie nadążymy z naszą prostolinijnością za perfidnymi kombinacjami i grami PiS-u”

„My nigdy nie nadążymy z naszą prostolinijnością – przepraszam, że tak powiem – za perfidnymi kombinacjami i grami PiS-u. Na tym polega PiS, że oni ciągle będą szukać kombinacji” – powiedziała Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL. Ona i Zbigniew Janas byli gośćmi „Faktów po Faktach” w TVN 24.

 

Byli opozycjoniści zwrócili uwagę na znaczenie Senatu, który – ich zdaniem – w ostatnich latach był marginalizowany. Przypominali inicjatywy podejmowane przez izbę wyższą po wygranych w 1989 r. wyborach. Wtedy strona solidarnościowa objęła 99 na 100 mandatów w Senacie.

Teraz, kiedy PiS nie ma większości w Senacie, Zbigniew Janas stwierdził, że „rola Senatu może być nieprawdopodobna”. – „Oni (czyli PiS) nie musieli niczego uzgadniać z nikim, z nikim nie musieli rozmawiać, dzisiaj będą musieli” – powiedział.

 

Barbara Labuda dodała, że „Senat może zrobić bardzo wiele, czego nie doceniano do tej pory”. – „PiS teraz będzie miało trudną rolę” – stwierdziła. Odniosła się też do składanych przez PiS protestów, dotyczących wyborów do Senatu: – „Oni będą wymyślać cały czas, żeby podważyć coś, co jest dla nich niekorzystne”.

Przypomnijmy więc, że senatorowie mogą zgłaszać własne projekty ustaw i wnosić poprawki do projektów przyjętych w Sejmie. Bez zgody Senatu prezydent nie może zarządzić referendum. Ma wpływ na obsadę wielu kluczowych urzędów, m.in. Najwyższej Izby Kontroli czy Rzecznika Praw Obywatelskich.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bart
Bart
28 października 2019 06:32

Nie byłbym aż takim pesymistą. Ludzie w końcu też będą mieli dość oszustów z PiS.

Zwinka
Zwinka
29 października 2019 01:00
Reply to  Bart

Ale zanim do tego dojdzie ( świńska narkoza działa), to państwo rozsypie się w pył.