Lekarze zakończyli głodówkę. „Protest będzie kontynuowany w innej formie”

Lekarze zakończyli głodówkę. "Protest będzie kontynuowany w innej formie"

Lekarze rezydenci podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, ogłosili, zakończenie głodówki, zapowiadając, że protest będzie kontynuowany, ale w innej formie.

„W trakcie 29 dni trwania tego protestu głodowego w ostatnim miesiącu rząd próbował nas podzielić, przekupić, zastraszyć. Byliśmy szkalowani, obrażani i upokarzani – powiedział jeden z protestujących lekarzy Jarosław Biliński. Dodał, że „idee, które przyświecały temu protestowi, próbowano ściągnąć na margines”. – Mówiono, że ten protest jest tylko o podwyżki, mówiono, że jest sterowany politycznie. My mówiliśmy i mówimy temu stanowcze „nie” – podkreślił.

Dodał też, że „protest nigdy nie był przeciwko komuś, nie był przeciwko władzy, był o coś. – O realne skokowe zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w trzy lata – wskazywał

„Kończymy tę formę protestu, ale nie kończymy walki o idee – powiedział Biliński. Dodał, że lekarze od dzisiaj przestają pracować dużą ilość godzin i nie będą traktować „pacjentów jak cyfry.”

Lekarze wyjaśnili, że przechodzą do nowej formy protestu i zaczynają wypowiadać klauzule opt-out, czyli formę zatrudnienia dotyczącą lekarzy i diagnostów laboratoryjnych, polegającą na wyrażeniu zgody na pracę w ponadwymiarowych godzinach i w wielu placówkach ochrony zdrowia. W ten sposób chcą skończyć z łataniem dziur systemowych. „Od stycznia rezygnujemy z dodatkowych prac, dodatkowego zatrudnienia” – ogłosili. „Przestajemy pracować po 400-500 godzin miesięcznie. (…) Rząd nie zmusi nas więcej do tego, aby firmować naszym nazwiskiem, naszymi profesjami, aby doprowadzać do tego, że pacjenci nie są leczeni z należytą uwagą”.

Zgodnie z deklaracją rezydentów pierwsze klauzule mają zostać wypowiedziane już dziś, co – biorąc pod uwagę okres wypowiedzenia – sprawi, że problemy z obstawą dyżurów pojawią się już na przełomie roku.

 

Przypomnijmy: Rezydenci – którzy protestowali od 2 października – domagali się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w szybszym tempie, niż proponuje rząd. Chcieli także powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia oraz podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.
(Źródło: TVN24)

/p/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
30 października 2017 15:09

i bardzo dobrze,
bo szkoda młodych organizmów – głodówka jest trudna i niebezpieczna.
Proponowana nowa forma protestu będzie bardziej dolegliwa. My pacjenci solidaryzując się z rezydentami i innymi przedstawicielami świata medycznego wytrzymamy jakoś
Czy jednak radziwiłł, szydło i cała reszta da radę…?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
30 października 2017 17:27
Reply to  Maria

Oni na pewno dadzą radę, bo mają swoje kliniki i wszystkich w d… , ale ich elektorat, który dotąd nie zauważał problemu, może wreszcie przejrzy na oczy. Lekarzy rezydentów i wszystkich innych w pełni popieram. Pielęgniarki też. Służba służbą, ale nie za fistaszki, do cholery!

antymoher
antymoher
30 października 2017 17:06

bardzo dobry pomysł -robić jeden etat[dorabiać nie w zawodzie poza branżą]ZASTANAWIAM SIĘ ILE SZPITALI TRZEBA BĘDZIE ZAMKNĄĆ Z POWODU BRAKU LEKARZY ,PIELĘGNIAREK?No chyba ,że kasa już przygotowana na budowe lazaretów u rydza!!!!!!!!!!!!!!!pobożny lud musi się gdzieś leczyć ,a i zakonnicom kasa za robotę wpadnie.Pozdrawiam.

Nihil
Nihil
30 października 2017 19:01

Dobry pomysł.Mieli w nosie głodujących rezydentów.Teraz rezydenci mogą wyslac pacjentów pod Sejm.Niech tam stoją staną w kolejce…do Radziwilla

Nika
Nika
30 października 2017 19:38

400-500h??? Jak oni to robią? To się w głowie nie mieści, że w cywilizowanym kraju dopuszcza się taki wyzysk i tak traktuje się ludzi. Toż to nie jest życie, a tortura!!! Jaka misja, jakie powołanie??? Lekarze to też ludzie. Muszą jeść, pić, spać, czytać książki, uprawiać seks i sport. Kiedy jak pracują 400-500h miesięcznie!!!!