List do szlachetnego wyborcy PiS

List do szlachetnego wyborcy PiS

Jerzy Sosnowski

Mój Drogi,
znamy się od lat i mam wrażenie, że się lubimy, choć od ponad roku nasze kontakty zrobiły się sporadyczne. Nie chcieliśmy, żeby konflikt, który podzielił Polaków, odcisnął się na naszej przyjaźni – czy, mówiąc ostrożniej, bliskiej znajomości – więc na wszelki wypadek, nie mówiąc sobie wyraźnie, co się dzieje, przestaliśmy się kontaktować. Muszę Ci wyznać, że przypomina mi to trochę legendę (skądinąd nieprawdziwą) o decyzji Walta Disneya, który rzekomo kazał się zamrozić, wiedząc, że jest chory na raka i licząc, że w ten sposób dotrwa do czasów, gdy medycyna będzie w stanie go uleczyć. Podobnie i my zamroziliśmy nasze stosunki, co może jest lepszym wyjściem, niż zerwanie, ale też, tak naprawdę, nie jest żadnym wyjściem.

Dlatego przerywam dzisiaj milczenie, bo w gruncie rzeczy wciąż, jak zawsze, jestem ciekawy, jak się przedstawia świat oglądany Twoimi oczami. A obecnie ta ciekawość zmieniła się wręcz w bolesną potrzebę zrozumienia. Wiem, że trochę ryzykuję, ale skoro już do Ciebie piszę, to sformułuję to wprost: obóz polityczny, z którym – jeśli się nie mylę – sympatyzujesz, przedstawia mi się w taki sposób, że mi do niego zupełnie nie pasujesz. Ale zdaję sobie przecież sprawę, że znaczna część mojej wiedzy bierze się z mediów, które przedstawiają go celowo w najczarniejszych barwach. Nawiasem mówiąc, nie mam wątpliwości, że sytuacja Twoja jest symetryczna, to znaczy Twoja z kolei wiedza o KOD pochodzi z mediów, którym ufasz, a które KOD z kolei oczerniają. Więc zanim zapytam, co właściwie robisz w takim towarzystwie (a nie jest to pytanie sympatyczne) – i nim usłyszę identyczne pytanie pod swoim adresem – chcę dowiedzieć się bezpośrednio od Ciebie, w tonie naszych dawnych, przyjacielskich sporów, jaki jest Twój stosunek do tego, co się obecnie w Polsce dzieje. To, co mnie zwłaszcza ciekawi, wyliczę w punktach; proszę, nie potraktuj tego jak aktu oskarżenia, lecz jako listę spraw, w których przeczuwam jakieś drugie albo trzecie dno, coś, czego nie ogarniam i w czym przeczuwam jakieś możliwe nieporozumienie. A zatem:

1. Wiem, że krytycznie odnosiłeś się do polityków, rządzących Polską przez poprzednie osiem lat. Zarzucałeś im nepotyzm, niejawne, quasi-mafijne powiązania między organami władzy a biznesem, karierowiczostwo, wreszcie brak profesjonalizmu. Ty z kolei wiesz, że wiele z tych krytycznych ocen podzielałem, choć nie formułowałem ich tak ostro i, przede wszystkim, nie miałem Twojego przekonania, że PiS dysponuje pod tym względem lepszymi kadrami. Jak w kontekście Twoich oczekiwań oceniasz dzisiejszą władzę? Czy doniesienia o skoku na spółki skarbu państwa, o obsadzie stanowisk w urzędach państwowych, o zmianach kadrowych w instytucjach kultury, o czym wiem z MOICH gazet, tygodników i stacji telewizyjnych, są Twoim zdaniem wyssane z palca?

2. Obaj, jak sądzę, pamiętamy deklaracje czołowych polityków PiS, że Antoni Macierewicz nie będzie ministrem obrony narodowej. W swoim czasie zgodziliśmy się, że jego zasługi w latach 70. są niekwestionowalne. Ale jak dzisiaj widzisz stan obronności naszego kraju? Czy uważasz, że okoliczności zerwania rozmów w sprawie Caracali i deklaracja – poprzedzająca negocjacje z producentem – o wyposażeniu armii w śmigłowce Black Hawk, świadczą dobrze o profesjonalizmie MON?

3. Narzekałeś na politykę zagraniczną w okresie rządów Platformy Obywatelskiej. Czy Twoim zdaniem zaostrzenie stosunków z Francją, łącznie ze słynnym bon-motem o widelcu (choć zgoda, że to nie najważniejsze), i ochłodzenie stosunków z Niemcami – czyli oddalenie się Polski od dwóch państw, których wpływ na politykę Unii Europejskiej jest raczej bezdyskusyjny – to niewarte wzmianki chwilowe zadrażnienia? Jak Ci się podoba deklaracja o zbliżeniu stanowisk z Białorusią i próba zacieśnienia stosunków z Wielką Brytanią na chwilę przed Brexitem? Jeśli dobrze pamiętam, podczas naszych rozmów ideę wystąpienia Polski z Unii Europejskiej uważałeś zawsze za idiotyczną i oburzałeś się na podejrzenie, że idea ta ma w Prawie i Sprawiedliwości wielu prominentnych entuzjastów. Jak to obecnie widzisz?

4. Obaj byliśmy krytycznie nastawieni do reformy edukacji sprzed kilkunastu lat, zwłaszcza do idei stworzenia gimnazjów. Czy jeśli dziś podtrzymujesz tę opinię, uważasz, że można je „wygasić” w tym tempie, w jakim próbuje się to robić?

5. Twierdziłeś zawsze, że Polsce potrzebna jest przemyślana „polityka historyczna”. Czy w tej postaci, w jakiej się ona dziś wyłania, trafia Ci do przekonania? Jaki masz stosunek do kwestionowania wyników śledztwa IPN w sprawie Jedwabnego? Czy zapoznałeś się z zapowiedziami zmian programowych w nauczaniu historii w szkole, a jeśli tak, to jak oceniasz taki sposób uczenia historii?

6. Jeśli dobrze sobie przypominam, byłeś sceptyczny wobec teorii zamachu w Smoleńsku. Czy zmieniłeś zdanie na ten temat? Jak oceniasz jakość fachowców, powołanych do nowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych? Jaka jest Twoja reakcja na dołączanie apelu smoleńskiego do wszystkich uroczystości z udziałem wojska?

7. Przyjąłeś z większym zrozumieniem, niż ja, zdanie Jana Pawła II, że „demokracja bez wartości zmienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”. Czy jednak sytuacja, gdy przywódca partii rządzącej deklaruje, iż należy dążyć do tego, by kobiety rodziły nawet wtedy, gdy płód nie jest zdolny do samodzielnego życia, a to w tym celu, żeby go można było ochrzcić, jest dla Ciebie do zaakceptowania? Czy tak ma Twoim zdaniem wyglądać „demokracja z wartościami”? Jak, Twoim zdaniem, czuje się obecnie w naszym wspólnym państwie człowiek, który nie jest katolikiem lub jest nim na inny sposób, niż polecany przez polski Episkopat?

8. Łagodny spór toczył się między nami, gdy zaczynaliśmy rozmawiać o mediach publicznych. Twierdziłeś, że główne programy informacyjne uprawiają prorządową propagandę, nie dopuszczają do głosu opozycji i ośmieszają jej przedstawicieli. Czy jeśli oglądasz dziś Wiadomości w Programie I TVP, masz wrażenie, że ta bolączka ustała, czy też że pogłębiła się? Z goryczą wspominałeś, że z TVP Kultura zniknął lubiany przez Ciebie program „Trzeci punkt widzenia”, a okoliczności usunięcia z pracy w TVP Anity Gargas uważałeś za oburzające. Jak w takim razie oceniasz pozbawienie pracy blisko dwustu dziennikarzy, co zrobiła rządząca obecnie ekipa? I jaki jest Twój stosunek do prezesury Jacka Kurskiego, do jego odwołania, przywrócenia i, ostatnio, zwycięstwa w konkursie na stanowisko szefa TVP?

9. Jakkolwiek życzliwiej, niż ja, mówiłeś o tradycji endeckiej, zawsze zgadzaliśmy się, że szerzenie nienawiści do grup etnicznych lub wyznaniowych wyklucza z towarzystwa ludzi, którym podaje się rękę. Jak w takim razie oceniasz stosunek partii rządzącej do Młodzieży Wszechpolskiej, ONR i innych tego typu organizacji? Jak podobały Ci się komentarze polityków PiS do zajścia w Gdańsku, z których wynikało, że winę za nie ponosi Mateusz Kijowski, a nie atakujący go narodowcy?

10. Czy naprawdę wierzysz, że zasadniczą rolę w dziejach pierwszej „Solidarności” odegrał Lech Kaczyński, a nie Lech Wałęsa? Czy naprawdę sądzisz, że sprawiedliwie jest oceniać twórczość Wajdy na „cztery z minusem”, a jego samego określać mianem „konformista”? Czy szczerze uważasz, że Bronisław Wildstein jest ciekawszym prozaikiem od Olgi Tokarczuk, a Wojciech Wencel lepszym poetą niż Czesław Miłosz?

11. Obaj śmialiśmy się przed laty z dowcipu o pojedynku komputera amerykańskiego z radzieckim, gdy na pytanie tego pierwszego, ile par butów wypada na jednego mieszkańca ZSRR, ten drugi odpowiadał: „A u was Murzynów biją”. Czy Twoim zdaniem stosunek obecnego rządu do Trybunału Konstytucyjnego i wyraźnie broniącej go Komisji Weneckiej wyjaśnia wystarczająco fakt, że także rząd PO nie zrealizował pewnej liczby postanowień Trybunału?

12. Nie chcę ciągnąć tych pytań w nieskończoność, więc przemilczam pozostałe (nie jest ich mało), żeby sformułować ostatnie. Czy mianowicie wierzysz, że obecny rząd podda się za trzy lata demokratycznej weryfikacji w postaci wyborów bez zmieniania ordynacji wyborczej? A jeśli nie (nie podda się lub zmieni postanowienia ordynacji w czytelnej intencji zapewnienia sobie zwycięstwa niezależnie od woli wyborców), to będziesz ze mną protestował?

Mój Drogi, liczę na Twoją szczerą odpowiedź. Zakładam, że niektóre z powyższych pytań mogą być efektem mojego niedoinformowania – w takim razie wskaż mi, proszę, wiarygodne źródła lepszych informacji. Różnimy się, ale mam nadzieję, że żaden z nas nie wątpi o osobistej uczciwości tego drugiego.

Serdecznie Cię pozdrawiam
Jerzy Sosnowski

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

165 komentarzy do "List do szlachetnego wyborcy PiS"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dami

Super tekst Panie Jerzy. Dziękuję

marta

Pięknie i trafnie wszystko sformułowane. Ciekawe, czy doczeka się pan odpowiedzi? Czy się doczekamy?

Andrzej

Oparcie się na dogmatach nie jest przedmiotem dyskusji. Nikt mi nie powie, że „białe jest białe…”

Jacek

ja próbowałem z fanatykiem zamachowym, powtarzającym całe frazy z prasy smoleńskiej przejśc po kolei po błędac z pracy Zhao Changa, oczywiście bronił każdej bzdury jak niepodległości (np 21,5 tony samych wzmocnień duralowych w skrzydłach) a na kniec powiedział, że nie jestem dla niego autorytetem z fizyki, a na moje stwierdzenie że nie mówimy o teorii fizycznej, tylko o pojedyńczych błędach, co do których nie może być wątpliwości, usłyszałem obelgi i tyle się widzieliśmy.

Mike

Bardzo bym chciał, żeby nadeszła odpowiedź, żeby nawiązała się rozmowa.
Nawiązanie szczerego, opartego na zaufaniu dialogu jest chyba dzisiaj najważniejszym dla Polaków zadaniem.

Mam nadzieję, że wyborcy PiS wiedzą, jakie są konkretne polityczne cele ich ugrupowania. Mam nadzieję, że potrafią opowiedzieć w sposób pozytywny, jaka ma być Polska. Chciałbym usłyszeć, jak sobie tę Polskę wyobrażają; jak widzą swoje i innych ludzi w niej miejsce.

Misio

Witam, ja dolozylem swoje kilka groszy ponizej 🙂
Oby wiecej takich ludzi….

Janka
Ja ze swoją dobrą znajomą(do niedawna), od czasu dojścia do władzy PiS, w zasadzie nie utrzymuję kontaktów, bo na jakiekolwiek stwierdzenie na temat sytuacji bieżącej, reaguje histerią. Jest natchniona przez Radio Maryja, telewizję Trwam i niedzielne kazania i nie sposób podjąć z nią jakakolwiek dyskusję. Trafiło się, że były jej imieniny, poszłam z kwiatami i najlepszymi życzeniami i co zastałam? Przywitała mnie stwierdzeniem „należy ci się”. Moja próba obrócenia w żart nic nie dała, znajoma rozmawiała ze mną przez zaciśnięte zęby i z zaciśniętymi pięściami. Skróciłam wizytę maksymalnie, bo nie było o czym rozmawiać. Po paru dniach napisałam (również) długi… Czytaj więcej »
Zwinka

Nie jesteś odosobniona. Rozpadają się więzi przyjacielskie, rodzinne. Niestety, wygląda na to, że właśnie chodzi o to, abyśmy skoczyli sobie do gardeł, bo naród zjednoczony to zagrożenie dla „imperatora”.

Andrzej

A przed PiS-em nie rozpadały się? Kocham takie wnioski z takich „obserwacji”. Aha – strach przed „skokiem do gardła” próbuj ukoić dobrą muzyką i jedzeniem. Czasem to pomaga.

Grzegorz

Stara zasada divide et impera. Dla mnie ktoś próbuje zrobić coś w stylu Jugosławii. Mam nadzieję że się nie uda. A z kolei Rosja nie oddaje wraku aby u nas zrobić większą awanturę, może to oni stoją za pis? Pewnie ich demonizuję lub naczytałem się fantastyki.

ina
W mojej rodzinie przeciwnie, byłam jedyną osobą, która głosowała na PiS (Kaczyńskich). Przed wieloma laty uległam manipulacji mediów i nie oddałam na nich głosu. Kiedy się zorientowałam, powiedziałam sobie, nigdy więcej, nikt nie będzie miał wpływu na moje wybory. Nie robiłam też nic w kierunku agitacji członków rodziny, a byli to w przeważającej większości zwolennicy PO i SLD. Jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się, że wszyscy w ub.r. głosowali na PiS. Może nie wszystkie decyzje PiS są po naszej myśli, ale bliżej nam do PiS niż do innej opcji politycznej. Nikt nie kupił nas 500+, z wcześniejszej emerytury też… Czytaj więcej »
Misio
Drogi Panie Autorze, jako zwolennik obecnego rzadu i czesty bywalec na tutejszym forum odpowiadam na Pana list w tonie rownie przyjaznym. 1. Wymiana kadr w spolkach skarbu panstwa i na stanowiskch w urzedach panstwowych jest jak najbardziej normalnym zjawiskiem w kazdym kraju po wygranych wyborach. Pozwoli Pan, ze zapytam, jak sobie Pan wyobraza realizacje programu wyborczego PiS z jego przeciwnikami na glwonych stanowiskch? Zmiany w instytucja kultury tez mnie nie przerazaja. Malo tego zarzut ten brzmi bolesnie falszywie, kiedy usilujecie wmowic spoleczenstwu, ze posel Nowoczesnej piastujacy funkcje dyrektora teatru, ktory w niedokonca uczciwy sposob wywolal awanture z obecnym ministrem kultury… Czytaj więcej »
dami

Tak długą wypowiedź ale bez podpisu. Oj Pisiaki wy moje 🙂

arczi

A ja zapytam…

Ty tak na serio to wszystko pisales?

Czy jest cos, co robi aktualny rzadzacy oboz, z czym sie nie zgadzasz i nie popierasz?

Misio

moj wpis to odpowiedz na 12 punktow-pytan Pana Sosonkowskiego….

Irena
Przepraszam, pan wcale nie polemizowal z autorem, pan przepisal gotowca, które można znaleźć w roznych miejscach, czasem nie tak grzecznie i taktownie podanych, ale z takim samym sensem.Najprostsze, jeśli pan nie widzi nepotyzmu w obsadzaniu jak leci ludzmi bez jakiegokolwiek przygotowania zawodowego i wyksztalcenia swoich ciotkow i pociotków (np.fryzjerki,pielegniarki,kierowcy)w spolkach państwa – to albo pan kpi, albo pan jesteś slepy. Jeśli uważasz pan, ze obecne Polskie Media nie roznia się od poprzednich, nie sa powieleniem radia maryja i tv trwam, to widać zyjemy w innym wymiarze. Jesli uważa pan, ze można zwalniac wieloletnich doświadczonych, wybitnych specjalistow cenionych prze swiat, tylko… Czytaj więcej »
Misio
Ja tylko odpowiedzialem na list Autora uzywajac wlasnych slow. POswiecilem nieco czasu na napisanie tego tekstu. Jesli chodzi o nepotyzm, to byla to jedna z przyczyn wyrzucenia rzadu, ktorego powrotu KOD tak laknie? Przyklad Fryzjera: prosze bardzo: „Minister Joanna Mucha powołałą swojego osobistego fryzjera na stanowisko wiceszewa Centralnego Osrodka Sportu”. Co do antysemityzmu Polakow. Jednak jestesmy narodem, ktory ma najwiecej „Sprawiedliwych wsrod narodow swiata”. Niestety obecnie jest koniunktura na pisanie o Polakach jako antysemitach. Zydzi sa przeszczesliwi, bo pomoga to w ich roszczeniach, A Niemcy, kontrolujacy wiekszosc rynku medialnego w Polsce jeszcze bardziej bo w ten sposob rozmywa sie odpowiedzialnosc… Czytaj więcej »
kaczadziwaczka

Zadziwiające. Czyli jeśli parszywa Mucha zatrudniła swojego fryzjera na wysokim stanowisku co jest wielce niestosowne, to oznacza że PiS teraz może robić to samo po wielokroć i automagicznie już to jest OK bo wcześniej Mucha przetarła szlaki? Podsumowując: jak rządziło PO to za wszelkie nieprawidłowości odpowiedzialne było PO. Jak rządzi PiS to za wszelkie nieprawidłowości odpowiedzialne jest PO? To chcesz nam przekazać? Naprawdę? Szczerze? Bez zająknięcia?

Misio

Nie, chce Wam powiedziec, ze w obecnym rzadzie przeszkadza Wam to, co w poprzednim bylo standardem… Ale Wy protestujec w obronie demokracji chcecie zeby „bylo tak jak bylo” (cytat z jednego z Waszych wiecow)… Chce tez powiedziec, ze jesli PiS dojdzie do tych standardow to podzieli los PO, a ja bede pierwszym, ktory bedzie przeciko PiS glosowal.

Tomasz

To nie tak. Mnie przeszkadzał nepotyzm wtedy, przeszkadza teraz i będzie przeszkadzał w przyszłości. Ale jeszcze bardziej przeszkadza mi to, że teraz miała być „Dobra zmiana”. I co?
A tak na marginesie to widać, że PiS już w tym zakresie znacznie przekroczył (w tak krótkim czasie ilościowo i jakościowo) te standardy.

Misio

Na razie to wiemy, ze np. urzedniczka z Min. Spraweidliwosci zrobila przekret na reprywatyzacji w Warszawie na ponad 40 mln i przyznala sie do tego. Czy masz rownie jaskrawy przyklad, ze PiS przekroczyl ilosciowo i jakosciowo te standardy?

Karina

Misio – a jaka odpowiedź jest gotowa na temat niesamowitej kariery B. Misiewicza? kompetencji Szyszko jako min. środowiska?

Misio

nie wiem, nie sledze tego w detalach… Nie mam czasu, ale wierze, ze jesli Ci ludzie sa niekompetetni to przestana pelnic swoje stanowiska

gniewko_syn_ryba

„W 1966 ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na której uzyskał następnie stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk leśnych. W 2001 otrzymał tytuł naukowy profesora[1].

W latach 1993–1994 pełnił funkcję dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Został pracownikiem naukowo-dydaktycznym SGGW i kierownikiem Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, współtwórcą i kierownikiem Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych. Zasiadał w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk”

Rzeczywiście, marne te kompetencje p. Szyszki… ;)))

P.S. Kolejna fajna „captcha”: ZjEbB ;))))))))))

Włodzimierz

Jasne , np. patrz p. Birecki

kaczadziwaczka

Gratuluję zamkniętych oczu. W poprzednim standardem było wywalanie za nepotyzm z rządu i partii. Przykład pierwszy z brzegu – Zyta Gilowska. Wielka postać w PO, co nie pomogło jej utrzymać się na stołku i w partii zaraz po tym jak okazało się że uprawia nepotyzm pożegnała się z członkostwem w PO. Nie przeszkodziło to PiS przyjąć jej pod swoje skrzydła i dać tekę ministra finansów.

Misio

Zyta Gilowska poleciala, bo Donald Tusk nie znosil miec przy sobie ludzi o nietuzinkowej osobowosci, ktorzy mogliby zachwiac jego pozycja. To zreszta doskonale widac po jego odejsciu z PO, przez dwa lata nie pojawil sie tam nikt z charyzma, kto bym objal skuteczne przewodnictwo. Ale doskonale widac standardy PO przy reprywatyzacji w Warszawie, a takze przy organizacji obchodow rocznicy powstania TK….

gniewko_syn_ryba
Wywalanie za nepotyzm ??? ROTFL 1) Aleksander Grad, z wykształcenia geodeta, prezes PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1 – możesz mi odpowiedzieć, czym zajmował się na tym stanowisku jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że energetyka jądrowa w Polsce nie istnieje ? 2) Kajetan D’Obyrn, b. radny miejski w Krakowie, działacz PO – prezes kopalni soli w Wieliczce „Jakub Czerwiński, Marcin Andrukowicz i Kajetan d’Obyrn znają się od wielu lat. Wszyscy mają legitymacje Platformy Obywatelskiej. W wielickiej kopalni najpierw (maj 2009) pojawił się d’Obyrn – wygrał konkurs na prezesa i zrezygnował z mandatu radnego Krakowa. Minęły trzy miesiące i ściągnął… Czytaj więcej »
Piotr

Normalną procedurą wyciągania pieniędzy ze spółek Skarbu Państwa za czasów rządów Platformy było generowanie i mnożenie niepotrzebnych kosztów. Znam historie spółki skarbu państwa gdzie prezes, owszem nie zatrudnił rodziny, ale kochankę jako główną księgowa?
A do reklamy powołał firmę znajomków. Wszyscy z partyjnego nadania. Czy to się liczy?

Heniek

Cóż, kłamie pan. Choćby o Wałęsie: powitano go niesłychanym hejtem i ubliżaniem, kiedy szedł do kościoła tamtego dnia. I co pana obchodzi, w czyim towarzystwie (rety!, zdeklarowanego geja!) Kijowski szedł. Co do Jedwabnego – liczba zamordowanych nie ma tu nic do rzeczy. Śmigłowce: wg pana powinniśmy latać tylko polskimi. Na zdrowie. Pana przeświadczenie o uznanych światowych ekspertach w nowej, tzw. komisji Macierewicza przyprawia o śmiech pusty. I ta troska ulubionego pana Wodza o kobiety! Nic nie usprawiedliwia bezczelnej ingerencji w prywatne sprawy ludzi. Podejrzewam, że nie porozumiemy się, żegnam, Heniek

Misio

Drogi Panie, klamstwo to bardzo mocne slowo… Otoz Walesa spotkal sie z takim traktowaniem jak demonstracyjnie wyszedl ze mszy podczas przemowienia Prezydenta. Do tego jego stroj wskazywal, ze spieszylo mu sie na spacer po plazy…. Na pogrzeb Generala Jaruzelskie jednak znalazl garnitur :). Zbyt wiele w Jedwabnym „nie ma nic do rzeczy” i finalnie winni sa Polacy. Poslkie sily powinny uzywac sprzetu produkowanego w Polsce jezeli takie firmy sa. Nic w tym nienormalnego nie ma, w USA np. policja jezdzi Fordami I Chevroletami a nie Toyotami i Volkswagenami.

raf

Jesteś tu niemile widziany. Jak menel próbujący wprosić się na kolację do kulturalnego domu. Oczywiście bezczelność niektórych nie zna granic. Ale załóżmy, że w końcu zostaniesz zidentyfikowany, pisowski menelu wpraszający się tam, gdzie cię nie chcą. I co wtedy? Gdzie się schowasz? Gdzie bedziesz uciekać? Do Rosji? A może stamtąd właśnie piszesz>

Tomasz

Spokojnie raf. Trochę mniej inwektyw, a więcej faktów i polemiki. Każdy ma prawo mieć swoje zdanie i wyrażać je gdzie tylko zechce.Nie bądźmy tacy sami jak „oni”.

Misio

Bardzo dziekuje za te slowa.. Ale Wy nie jestescie „tacy sami jak oni”. Jestescie gorsi. Dla Was demokracja jest wtedy, kiedy rzadzi Wasza opcja polityczna. Jak PO przegralo demokratyczne wybory, to nie minal miesiac od zaprzysiezenai rzadu a juz stworzyliscie Komitet Obrony Demokracji….

Halina

Komitet Obrony demokracji nie został stworzony z powodu przegrania wyborów przez PO, a z powodu ataku PiS na Trybunał Konstytucyjny.

Misio

Szkoda, ze KOD nie powstal kilka miesiecy predzej, keidy to sam TK w osobie prezesa wraz z bylym pRezydentem zrobili zamach na demokracje i TK… KOD mogl powstac jeszcze kilka miesiecy predzej, kiedy poprzednia wladza dokonala zbrodni na demokracji sankcjonujac wybory samorzadowe w 2014 roku. Te dwa wydarzenia pokazuja, ze KOD powstal zeby bronic wszystkiego, ale na pewno nie demokracji….

gniewko_syn_ryba

A dlaczego nie powstał kilka miesięcy wcześniej z powodu ataku PO na Trybunał Konstytucyjny ?…

Misio

Dziwne slowa jak na milujacego demokracje bojownika…..

Michał
Brawo!!! Wyborca PIS proszony o zabranie głosu w sprawie i pokazanie trochę innych poglądów niż pańskie jest obrażany i wyzywany od meneli. Mi najbardziej jest przykro, że w narodzie rodzą się coraz głębsze podziały. Przecież większość z nas ma na celu szeroko pojęte dobro narodowe. Różnijmy się w poglądach ale i szanujmy się. Większość z glosujących wyborców demokratycznie wybrała tych przedstawicieli – co by nie mówić na tym polega demokracja którą chcemy szanować. Za 3 lata kolejne wybory wtedy będzie weryfikacja władzy. Osobiście jestem również przeciwnikiem włączania do wewnętrznego konfliktu instytucji międzynarodowych. Za 3 lata będzie inna władza ale niesmak… Czytaj więcej »
Misio

Super wpis. Mozemy miec rozne poglady ale o nich dyskutujmy, dajmy tez drugiej stronie prawo do ich wyrazania….

Misio

List byl zatytulaowany „do szlachetnego wyborcy PiS”… Ale wpisy ludzi, ktorzy czuja sie adresatami owego listu juz tak szlachetne nie sa….

Tomasz
Panie Misiu: 1. Wymiana KADR zdecydowanie tak. Ale KADR nie kadr i to na podstawie konkursu a nie nepotyzmu. 2. W Polsce jako wozy policyjne mogłyby przecież jeździć Polonezy. 3. Świetna diagnoza: „.. byśmy byli traktowani jak poważne kraje zachodnioeuropejskie”. Wszyscy tak chcemy, ale niestety (prawie) wszyscy przestają nas tak traktować. 4. Chyba mało Pan wie np. o osiągnięciach polskich studentów np. na światowych zawodach w programowaniu, w robotyce czy w matematyce. Wystarczy włączyć internet i Google. 5. Polacy nigdy nie byli antysemiccy, a teraz jakoś dziwnie są. 6. Co muzykolog czy dziennikarz może wnieść do badania wypadków lotniczych? 7.… Czytaj więcej »
Misio
1. Jesli nepotyzm PiS bedzie taki jak za czasow PSL i PO to bede pierwszy ktory bedzie glosowal za zmiana partii rzadzacej. 2. Nie ma Polonezow, aczkolwiek byl taki premier z bylej ekipy rzadowej, ktory chcial jezdzic taka limuzyna 3. Mysle, ze bardziej poprawne sformulowanie jest: polski rzad nie ma dobrego zdania w zachodnich mediach. A to czyni duza roznice. 4. Oczywiscie sa pojedyncze przypadki, ale w skali globalnej polska nauka to masakra. UJ jest jednym z najstarszych uniwersytetow w swiecie, a sklasyfikowany jest pewnie w 5-tej setce. Podobnie UW… Dla najwiekszej Politechniki Warszawskiej chyba rankingu zabraklo… 5. Jakos najwiecej… Czytaj więcej »
Tomasz

tak tylko ad 12 – ano choćby dlatego KOD wówczas nie powstał jak np. ruch Solidarności nie powstał już w 1956 kiedy dokonano zbrodni na poznańskich robotnikach. Logika?

Misio

W tym tlumaczeniu tez logika zawodzi…. KOD nie powstal, dlatego, ze wygrali wybory ci, ktorzy mieli je wygrac. Od 1956 do powstania Solidarnosci minelo prawie 25 lat. Od wyborow w 2014 do powstania KOD ledwie rok… Nie ta skala czasu, nie te otoczenie polityczne, itd…

Karina

witamy w erze informacji, Misiu. teraz mamy Internet, wiesz? ludzie mogą się szybciej i lepiej organizować oddolnie niż 30 lat temu.

Misio

popatrz, mamy internet??? a ja myslalem ze to ja z telewizorem gadam….:). A tak na serio to nikt bardziej bolesnie o sile internetu niz Bronislaw Komorowski sie nie przekonal….

gniewko_syn_ryba

A parę lat temu internetu nie było ?…

Tomasz

Logika nadal nie zawodzi. Wybory w 2006 wygrali „nie ci co mieli je wygrać” i jakoś KOD wówczas nie powstał.

Misio
Wtedy wykorzystano inne metody, tak ze PiS oddal wladze dwa lata pozniej na 8 dlugich lat… Tusku zignorowal wole wyborcow ktorzy glosowali na POPiS i odstapil od wspoltworzenia rzadu, stawiajac drakonskie warunki partii wygranej. Ostatecznie i tak jeden z owczesnych koalicjantow PiS podryguje i podskakuje zabawnie na zaKODowanych marszach wrzeszczac antykaczystowskie hasla. Zreszta manewr z KOD i Nowoczesna zostal powtorzony dokladnie w tym samym stylu jak przepotwarzanie sie kolejnych partii KLD –> Unia Wolnosci –> AWS –> PO. Wszystkie wspolrzadzily, wszystkie mialy Tuska za szefa albo wiceszefa, wszystkie narobily przekretow i padaly po okresie rzadzenia i wszystkie powstaly na zgliszczach… Czytaj więcej »
Stefan
Panie Misio. Włączyłem się bo już dłużej nie mogę…Coś z Pańskim rozumkiem jest trochę tak dziwnie..PiS dał już krótki popis ponad osiem lat temu (śp.Pani Blida, zaszczuty śp.Lepper ciągłe prowokacje CBA, UB-wskie metody Kamińskiego w sprawie dr G i wiele podobnych działań.. Upadli szybciej jak się spodziewali. Przyszło PO i zaczęło działać tak jak powinna czynić partia (organizacja) dla dobra obywateli.Mocne przywództwo Donalda Tuska pozwoliło zmienić obraz Polski na świecie. Pobudowano wspaniałą sieć autostrad i wiele towarzyszących inwestycji.Słynne orliki. W miarę wyślijmy obronną ręką z kryzysu.Po ośmiu latach widać zmiany na lepsze. Nikt nikogo nie sortował ,nie obrażał-robiliśmy swoje. Ale… Czytaj więcej »
Misio
Drogi Panie, na Euro 2012 milismy przejechac ciagami autostrad z polnocy na poludnie i ze wschodu na zachod. Jestemy juz po Euro i to 2016. Czy moglby mi Pan zatem podac w przyblizeniu czas przejazdu autostrada z Warszawy do wschodniej granicy oraz z Łodzi do Katowic? Jakiez to firmy Polskie powstaly przy okazji tego bumu autostradowego? Bo po podobnych programach w krajach zachodu powstaly giganty budowlane funkcjonujace do dzisc co zreszta nie jest sztuka majac tak gigantyczne fundusze jakie mialo PO. Co do szacunku w Europie…. Tuska szanuja o tyle o ile pomoze on ugrac cos dla tych ktorzy go… Czytaj więcej »
Seki
Dopiszę do komentarz Misio. 1.Różnica polega również na tym ,że po kilku miesiącach Minister skarbu został odwołany , a Kaczyński dał jasno do zrozumienia ,że takie praktyki nie będą tolerowane. 2.Polska jako jedyny kraj postkomunistyczny nie rozliczyła komunistów , nie przeprowadzono faktycznej , personalnej dekomunizacji. W efekcie rodzi się pytanie dlaczego? sądzę ,że odtajnienie zbioru zastrzeżonego da nam odpowiedz co do ”moralności” naszych polityków i artystów , księży itp. 3.No cóż wielu zabolało ,że trzeba będzie oddać … aczkolwiek dyplomacja w wykonaniu Pis-u zawsze była marna. 4.Proszę mi przypomnieć przypadek ,gdy w przypadku propozycji zmian nauczyciele nie protestowali ? Proponuję… Czytaj więcej »
mona

No własne. Przecież bracia Kaczyńscy od początku byli przy przemianach ? Dlaczego wtedy nie tupali nóżkami? To oni wraz z resztą nuworyszowskich politykow pozwolili na to. A teraz olśnienie? Jak już połowa komunistów wymarła? Kogo tu rozliczać? I wierzy pan że przez dwadzieścia lat w tych dokumentach nikt nie grzebał? I są nieskalanie oryginalne? Błagam. ..

Tomasz

ad.10 Jak ktoś ma 10 milionów to nie wolno mu narzekać??? Litości!
p.s.Mi za Wałęsę nie wstyd. Podobnie jak za wielu „wielkich” Polaków.

Misio

Mozna narzekac. Tylko u nas sie cos porobila z autorytetami, ze jak sa wybitni w jednej rzeczy to ich zdaniem obejmuje to wszystkie aspekty zycia, a nawet wiecej.

Janko Muzykant
A w jakiej to dziedzinie jesteś ekspertem, że uważasz, iż możesz (masz wręcz prawo) wypowiadać się… we wszystkich możliwych aspektach, każdej sprawy? Jaki z Ciebie autorytet? Poza tym – skoro już poruszyłeś kwestie autorytetów – wytłumacz mi proszę jak rozumiesz zatrudnienie muzykologa w kwestii katastrofy lotniczej. Od razu na wstępie śpieszę z informacją, że muzykolog to nie muzyk. Jasne? Tak jak historyk sztuki nie jest artystą plastykiem. Zrozumiałeś porównanie? I teraz wróćmy do meritum. Co ma do katastrofy lotniczej muzykolog? To Twoje tłumaczenie mnie na prawdę zszokowało. Proszę o coś bardziej sensownego w tej kwestii, bo Twoje tłumaczenie (z resztą… Czytaj więcej »
tuciu

Dzięki Misiu za Twe szczere odpowiedzi. Zapiszę Twój post w archiwum i będę Ci go obszernie cytował za, jak mniemam trzy lata z małym okładem, gdy zapewne bardzo zbulwersowany, odwiedzisz to forum. 😉

Misio

Drogi Tuciu, bardzo o to prosze. Jesli obecna wladza bedzie podazala droga poprzedniej to bede pierwszy , ktory zaglosuja na kogokolwiek innego byle ponownie nie rzadzila…

tuciu
Swietny zart Ci sie udal. Juz podaza, a Ty zaslepiony miloscia tego nie widzisz, bo nie chcesz dostrzec. Nepotyzm gorszy niz w PSL-u, niekompetencja bije rekordy (az takich geniuszow jak Janniger i Misiewicz nie miala dotychczas zadna partia, takich ilosci dzialaczy partyjnych przybudowek na stanowiskach üanstwowych tez nie), atak na podstawy ladu konstytucyjnego: nie publikowanie wyrokow TK, przejecie panstwowej telewizji i radia i uprawianie tam bezwstydnej propagandy, pogarda dla przeciwnikow politycznych (KOD i partie opozycyjne to rzekomo ludzie gorszego sortu) i dla zwyklych obywateli (protestujace kobiety to rzekomo takie imprezowiczki). I ja mam Ci uwierzyc, ze kiedykolwiek zaglosujesz na kogos… Czytaj więcej »
gniewko_syn_ryba

„az takich geniuszow jak Janniger i Misiewicz nie miala dotychczas zadna partia”

A katechetka na stanowisku ministra spraw wewnętrznych ?… O byłej pani premier nie wspominając…

Z resztą twego wyuczonego na pamięć propagandowego bełkotu nie sposób polemizować.

gniewko_syn_ryba

Dodam jeszcze, że dla ciebie marzeniem ściętej głowy jest, by twoje dzieci, czy wnuki miały takie wykształcenie jak Janniger w jego wieku… 😛

Kasia

Niestety – na tym forum brak miejsca na merytoryczną dyskusję, o czy świadczy ilość minusów pod pana wpisem.

Piotr

Pani Kasiu. w pełni się zgadzam z Pani opinią…No cóż… Ja też próbowałem. Zawsze to lepsze niż nawoływanie „do drugiego Majdanu” przez redaktora Adama. Myślę, że jeżeli sprawdzą się prognozy niektórych specjalistów, to dopiero Putin nas pogodzi. Bo Polak, wiadomo.” Jak trwoga to do Boga”.

Wiesław

nie znalazłeś pola Piotrze do dyskusji i piszesz że próbowałeś? Ja je znalazłem ale się postanowiłeś poprztykać o miedzę. Oczywiście wolisz jak ktoś połechce twoją próżność, pochwali, pogłaszcze po główce, kto wie moźe przytuli. a jak ma inne poglądy to się wycofujesz obrażony i obrażając

stefan

wyprany masz kolego móżdżek i dyskusja z Tobą nie ma sensu.

Piotr Wojdat

Autor artykułu miał odwagę podpisać swoje stanowisko. Dlaczego Ciebie, Szanowny Zwolenniku Obecnej Władzy, nie stać na taka elementarną uczciwość?

Halina

Też bym chciała zobaczyć odpowiedź na ten list. Próbuję czasami nawiązać dyskusję na internetowych forach ze zwolennikami PiS, ale rzadko się udaje merytorycznie wymienić poglądy. Najczęściej odpowiedzią są inwektywy. Jeżeli nawet ktoś próbuje odpowiadać, to najczęściej się okazuje, ze jego źródłem wiedzy jest internet, szczególnie portale prawicowe.

Misio

Droga Pani, powyzej m aPani jedna z takich odpoweidzi….
Pozdrawiam serdecznie

gniewko_syn_ryba

No to tu masz odpowiedź na odpowiedź na ten list:

„raf
16 października 2016 21:41

Jesteś tu niemile widziany. Jak menel próbujący wprosić się na kolację do kulturalnego domu. Oczywiście bezczelność niektórych nie zna granic. Ale załóżmy, że w końcu zostaniesz zidentyfikowany, pisowski menelu wpraszający się tam, gdzie cię nie chcą. I co wtedy? Gdzie się schowasz? Gdzie bedziesz uciekać? Do Rosji? A może stamtąd właśnie piszesz>”

Rozumiem, że w KODzie normą kulturową jest nazywanie osób ZAPROSZONYCH do dyskusji „pisowskimi menelami”… ?

Łukasz

Prawda o ludziach jest taka: Nie jesteśmy bynajmniej istotami racjonalnymi, my jako ludzie. Argumenty Pana Jerzego są racjonalne. Jedyną twardą prawdą o ludzkiej naturze jest psychologia ewolucyjna a ona nie zostawia na niej suchej nitki. Potężne siły, jak racjonalizacje, atrybucje, cały tzw. „cognitive bias”… nie dają nam dużych szans. Top jest to jądro, ten mechanizm, że zawsze fakty muszą pasować do teorii a nie teoria do faktów. Tylko to się w życiu społecznym sprawdza, tylko to funkcjonuje.

Maciek
Ale taka konstatacja prowadzi do wyautowania z życia publicznego i czyni wszelkie dyskusje bezprzedmiotowymi. Jedyną chyba szansą na wyjście z polskiego impasu byłyby rządy ludzi światłych z jednoczesną zdecydowaną resekcją klasy politycznej, o czym już dawno śpiewał Kazik. Ale obawiam się, że przy tej skali hejtu w przestrzeni publicznej nie znajdziemy ludzi o odpowiednim poziomie intelektualnym i moralnym chcących zaryzykować śmierć cywilną, lincz pod byle pretekstem…Spójrzmy na Estonię. Jednak udało im się stworzyć racjonalnie działające skromne państwo z cyfrową administracją i z prezydencja, której nie trzeba się wstydzić ( Toomas Ilves czy teraz Kersti Kaljulaid ) Dlaczego zamiast dyskutować, tak… Czytaj więcej »
Kiki i kaka
Na początku zaznaczam że nie jestem Katolikiem (cenie watości Chsześcijańskie, ale w Boga nie wieżę. Przynajmniej nie w miłosiernego), 0 90% rzeczach o których tu wspominasz nie mam pojęcia i nie biorę udziału w wyborach ale postaram się odpowiedzieć na 7 7. Jak ja to rozumiem jest to problem Eutanazji i tego kiedy zaczyna się człowiek. W Polsce Eutanazjia, prawnie, to morderstwo i z tym chyba nie ma nieporozumienia, a nawet jeśli jest mam na ten temat dosyć twardą opnię. Problem, ze spojrzeniem na człowieka, jest z tym kiedy zaczyna się człowiek, wystarczy spojrzeć na terminolgię. Pisze pan „rodziły nawet… Czytaj więcej »
mariana131

• W Kanadzie i w Angli FETUS NIE MA STATUSU PRAWNEGO. I dlatego aborcja jest taraktowana jak kazda medyczna procedura.
6 TYGODNIOWY ZARODEK MA 3MM DŁUGOŚCI, pojawiają się dopiero zawiązki rąk, że o paluszkach nie wspomnę. I nie ma mózgu, więc nic nie „wie”. Proszę przestać opowiadać bzdury i się doedukować.

Kiki i kaka

I dla mnie to nadal człowiek.

Izabela Kostrzewska

Czy z tzw. zarodka ma prawo powstać coś innego niż człowiek? Czy jest jakakolwiek szansa, że wykształci się z niego jakiś inny byt? Wiadomo jaka jest jedyna logiczna odpowiedź, dlatego tzw. zarodek, to już człowiek.

mariana131

Jak dla kogo, dla wielbicieli trujacego muchomora korzystajacego z nadanych mu przez Putina fal z stacji przekaznikowych GRU za Uralem, jak rowniez ludzi z pierwszgo czy drugiego pokolenia chlopow panszczyznianych to tak.
Ciemni, niedoedukowani ludzie nie sa w Polsce wyjatkim. No coz czytelnictwo to nie jest to hobby Polakow.
5 % to nieduzo.

Aleksandra
Szanowny Panie Sosnowski, co prawda nie jesteśmy starymi znajomymi, a ja nie jestem adresatką Pana listu, ale bardzo Panu za niego dziękuję i bezprawnie, i niegrzecznie (bo przecież list skierowany jest do kogoś innego) na zadane pytania odpowiem. Zatem odpowiadam na pytania nie skierowane do mnie:). ad.1. Mam nadzieję, że dla dobra naszego kraju, wszystkie afery i nieprawidłowości zostaną osądzone, a winni im zostaną ukarani. To samo zrobiła poprzednia ekipa i mam nadzieję, że stanie się to stałą praktyką. Każda władza bez kontroli społecznej się degeneruje. Aktualnie media pełnią funkcję kontrolną, czego nie robiły przez ostatnich 8 lat – dlatego… Czytaj więcej »
tuciu
ad.ad.1 Cieszę się, że nie będzie Pani protestowała przeciwko wyjaśnieniu roli i prawomocności działań obecnego prezydenta i premierki w sprawie kryzysu konstytucyjnego i rozumiem, że poprze Pani wyjaśnienie i rozliczenie tej sprawy poprzez postawienie ich przed trybunałem Stanu za niezaprzysiężenie właściwie powołanych sędziów TK, odmowę powołania sędziów którzy przeszli procedurę KRS i niepublikowanie wyroków TK. ad.ad.2 Antoni Macierewicz nie jest złym kandydatem na ministra obrony narodowej: on jest kandydatem fatalnym. To człowiek, który w trakcie misji w Afganistanie rozwalił polski wywiad wojskowy, pomawiając i naruszając dobra osobiste tak wielu osób, że póki co Skarb Państwa na same odszkodowania z procesów… Czytaj więcej »
Aleksandra
Szanowny Panie, Pan Redaktor Sosnowski otworzył w sposób wielce elegancki pole do rozmowy, pytając o poglądy zwolennika PiS i wykazując otwartość na argumenty osób inaczej niż on myślących. Pana odpowiedź świadczy o zamknięciu, jej styl pokazuje, że nie chce Pan wysłuchać i przemyśleć moich argumentów, tylko zna jedyną słuszną prawdę. A może się mylę i po prostu medium, przy pomocy którego się porozumiewamy zniekształca intencje autora. Zatem, aby nie zamykać możliwości porozumienia odpowiem, na Pana komentarze. ad.ad.ad.1 Jeżeli odbędzie się to zgodnie z procedurami i przyszły parlament uzna za stosowne – oczywiście. Jednocześnie nie mogę się zgodzić z tak jednoznaczną… Czytaj więcej »
tuciu
Szanowna Pani, z jednej strony uczęszcza Pani na marsze narodowców (3x ad 9), organizowane przez Młodzież Wszechpolską i ONR, czyli organizacje głoszące, że „pedał powinien znać swoje miejsce: pod butem” i „zakaz pedałowania”, a z drugiej strony Twierdzi Pani, że współczuje mężczyźnie, który doznał prześladowania ze względu na swoją orientację seksualną w gimnazjum (3x ad 4). Może gdyby chociaż część energii spożytkowanej na maszerowanie z dziarskimi chłopcami z MW i ONR i de facto wspieranie ich ideologii przeznaczyłaby Pani na zwalczanie mowy nienawiści lub wsparcie dla rozszerzenia ochrony prawnej dla osób prześladowanych ze względu na swoją orientację seksualną, to to… Czytaj więcej »
gniewko_syn_ryba

O tym jak działacze ONR masowo mordowali Żydów, za co ci odznaczali ich medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata już pisałem w innym wątku, resztę twoich przekłamań przemilczę bo szkoda mi czasu i klawiatury…

Aaa, jeszcze odnośnie Wałęsy, czyżbyś sugerował, że jest on człowiekiem o tak słabym charakterze, że dawał się bezwiednie wodzić za nos tym miernotom Kaczyńskim i tańczył jak mu zagrali ??? ;))))))))))))))))))))

tuciu
Co do Walesy: napisalem wyraznie ze wersje z manipulacja Walesy promuje sam Kaczynski. Nie wierzysz Polskezbawowi? Pokazalem Ci do czego prowadzi logiczne zastosowanie nauk wodza. Co do oszczedzania klawiatury, to uznaje to za brak argumentow. Nie napisalem nigdzie i nie kwestionuje, ze brutalna okupacja niemiecka wywolala w czesci srodowisk narodowych refleksje nad wlasnym programem w stylu, ze to co robia Niemcy, to jest juz jest jednak przesada i ze Zydom trzeba pomoc bo jednak tez sa ludzmi, natomiast wybielanie na tej podstawie calej dzialalnosci ONR-u: pogromy, pobicia, segregacja i zastraszenia dokonywanych w imie rasistowskiej ideologii rzekomej wyzszosci Polakow nad innymi… Czytaj więcej »
mariana131
Nie ma to dla mnie znaczenia ze nie zgadzam sie z pani pogladami, ale nie podoba mi sie pani poglad na sprawe wypadku lotniczego pod Smolenskiem. Prawdopodobnie nie zna pani praw fizyki i nie bierze pani pod uwage ze w wbijajacym sie w bagno, w odwroconym podwoziem do gory samolocie, resztki pasazerow to rabanka i nie potrafie znalezc lagodniejszego okreslenia, Pozwole sobie zacytowac tekst kolegi z Aeroklubu, bo pomoze nie wypowiadac opinii w sprawie o ktorej nie ma pani pojecia; Inż. Jerzy Grzędzielski Emerytowany kapitan linii lotniczych Pilot doświadczalny samolotowy i szybowcowy Instruktor samolotowy i szybowcowy Inspektor Wyszkolenia Lotniczego Oficer… Czytaj więcej »
mariana131
Nie zgadzam sie rowniez z Pani pogladem ze umyslowo chory Macierewicz jest doskonalym ministrem Obrony Narodowej o czym swiadcza jego nastepujace posuniecia; 1. Macierewicz przez dziesięciolecia współpracował z płatnym konfidentem PRL-owskiej bezpieki, Robertem Luśnią (prowadzonym przez oficera SB na wiele sposobów powiązanego z sowieckim, a potem rosyjskim wywiadem). Luśnia był politycznym i biznesowym współpracownikiem Macierewicza, dawał pieniądze jego firmie. 2. Macierewicz wielokrotnie spotykał się z amerykańskim kongresmanem Daną Rohrabacherem, który jawnie działa na rzecz Putina w Waszyngtonie. Zaraz po katastrofie smoleńskiej Macierewicz poleciał do USA spotkać się z Rohrabacherem. 3. Macierewicz zapowiedział produkcję polskich śmigłowców we współpracy z ukraińską firmą,… Czytaj więcej »
mariana131

Ta odpowiedz mnie zachwyca poniewaz dokladnie oddaje moje przemyslenia.

Halina
Aleksandra Odpowiem na razie tylko na kilka punktów twojej odpowiedzi. ad.2 Zupełnie nie ma porozumienia. Uważam Macierewicza za człowieka niezrównoważonego emocjonalnie i absolutnie nie nadającego się na ministra obrony. Nie mam ani krzty zaufania, że polska armia z Macierewiczem na czele może nas obronić, gdyby była taka potrzeba. ad.4 Najpierw gimnazja – jest to dla mnie prawdziwy dramat. Uważam, że polska szkoła nie potrzebuje rewolucji, zmiana ustroju szkolnego nikomu nie służy. Moje wnuczki rozpoczęły naukę w gimnazjum, i z tego się cieszę. Martwię się jak będzie wyglądać nauka w następnych latach, gdy będzie mniej klas, cześć nauczycieli odejdzie, atmosfera niepewności… Czytaj więcej »
gniewko_syn_ryba

Przepraszam, że zapytam, jakie ma Pani kwalifikacje medyczne, żeby oceniać (i to na odległość) stabilność emocjonalną p. Macierewicza ?…

Halina

Nie mam kwalifikacji medycznych, ale jak większość tu oceniam na podstawie własnego odbioru pan M. w tv. Każdy ma prawo mówić to co uważa. Podobnie w różnych sondażach na pytanie do kogo masz zaufanie, ludzie odpowiadają na podstawie własnych odczuć, a nie jakiejś naukowej skali..

gniewko_syn_ryba

Czyli na podstawie własnych odczuć i mając prawo mówić/pisać to co uważam, mogę cię nazwać kretynką (jest taka jednostka chorobowa, niektórzy upatrują w niej nawet genezę… jodłowania) ?… 😉

Halina

Jeśli masz ochotę, to proszę.

gniewko_syn_ryba

Rzecz w tym, że w przeciwieństwie do wielu tu piszących ja takiej potrzeby nie odczuwam i zdecydowanie wolę dyskutować ad meritum, a nie ad personam… 🙂

wiesław

koń by się uśmiał

mariana131

Traktuja KODUJ coraz powazniej poniewaz na front walki wysylaja czolowych agentow takiej osobistosci jaka jest pierwyj sekrietar ukochanej partii

Wiesław

wielce ukorytowiony
i nadto drogi pisie
piszę do ciebie dzisiaj
bo widzę żeś jest w zwisie
opadło co tylko mogło
i co nie mogło też
z konia zostało siodło
a po niedźwiedziu wesz
spodnień doczesne miejsce
zawdzięcza jeno szelce
więc abyś stanął w szeregu
przesyłam dwa widelce
reeksport z samej Francji
więc postaw że się ładnie
zamknij umysl i buzię
bo znów szczęka opadnie
kończac ów list do ciebie
bo czas dziś też nie stoi
przesyłam opadłe liście
i na tą szczękę słoik

krakus

To nie jest list tylko pełen pogardy, kłamstw i półpraw paszkwil. A co do samego Macierewicza to nikt nie kłamał. Mówiło się że jest jednym z kandydatów na to stanowisko ministra obrony obok Gowina. Mam nadzieję że nowym przewodniczącym PE zostanie Helga Stevens i dobra zmiana zaistnieje w Brukseli.

BeBe

Nie, na pytania o szefa MON mówiono jedynie, że kandydatem na to stanowisko jest Gowin. Nazwiska Macierewicza nie wymieniano w ogóle i tak naprawdę schowano go na większość kampanii wyborczej.

krakus

ta jasne, chyba w mediach POlszewickich

Bzik

Polityka PIS to polityka oparta na „prawie Kalego”. Brak tam autorefleksji i samokrytycyzmu. Czysta obłuda , propaganda skierowana do prostego odbiorcy.Gdzie radą jest „łapówka” czy 500+, czy kwestie aborcyjne {Tu piętrowa łapówka, dla Kleru, Torunia, i Wściekłych nie zrozumianych Kobiet}.Ludzie nawet to wiedzą, jak ktoś napisał u mnie lokalnie ” … nie ja to będę spłacał …” !

raf

Obawiam się, że czas na piękne, serdeczne i oparte na dobrej intencji listy jakiś czas temu się skończył. Być może są tacy, których powyższy tekst skłoni do refleksji
Jednak moje codzienne doświadczenia są inne. Pisowcy okopali się na swoich pozycjach, są coraz bardziej brutalni. To jest walka a nie wymiana poglądów. Albo ją podejmiemy albo oni zrobią wszystko, żeby nas zniszczyć.

kiks

Bardzo rzeczowy tekst. Chociaż mi dużo bliżej do PiSu niz do POdobnych to jednak w kilku sprawach absolutnie i szczerze się zgadzam z Pańskimi, Panie Jerzy, pytaniami. Tych pytań jest sporo również w drugą stronę, ale to Pan pierwszy sformułował swoje, zatem pochylam się nad nimi, myślę i chyba odpowiem. Z czasem, gdyż szybka odpowiedź byłaby nacechowana bardziej chęcią obrony.

BeBe

Bardzo proszę zadać swoje pytania. To w pewien sposób pozwoli nam zrozumieć Pana (Państwa = zwolenników PiS). A Panu zrozumieć nas. 🙂

mędrkowski

Szlachetny wyborca – czy to nie ten, który ma nieskrępowaną wolność sumienia, wyznania i wyboru. Każdej władzy, duchowej i świeckiej, zależy na ograniczaniu tych wszystkich wolności. Wolność można sprzedać łatwo, lecz bardzo trudną ją odzyskać. Nie potrzebujemy odpowiedzi świadomie zniewolonego umysłu. Ketmani są wśród nas i wiemy co powiedzą.

jurek

Zacna chęć Autora nie spotkała się z merytoryczną odpowiedzią. Ale czy można było, znając „prawdziwych” udzielających się jakże wytrwale na tym forum, mieć na to nadzieję? Przecież to żelazny elektorat, tezy przekazów dnia mają głęboko uwewnętrznione. Erystycznie zdolni. Tylko empatii, z definicji rewolucji, brak. Z nimi się nie ma co szukać porozumienia. Dysonans poznawczy zepchną do podświadomości.
Z innymi – którzy może szczerze odpowiedzą SOBIE na te pytania – może kiedyś, przy innej okazji.

gniewko_syn_ryba

Odpowiedź Aleksandry jest „niemerytoryczna” ?… To co ty pod tym pojęciem rozumiesz ?…

JACEK

Panie Jerzy. Dziękuję za ten tekst i uważam że to jedyny sposób na dawanie odporu temu, co nam serwuje dzisiejsza władza. Trzeba ciągle powtarzać rzeczowe argumenty , jednocześnie stroniąc od pieniactwa i pogardy. Tylko taka taktyka i droga ,jest w stanie skutecznie przeciwstawiać się dzisiejszej indoktrynacji i prowadzeniu Polski w stan całkowitego rozchwiania.

Piotr
Panie Jerzy, poczułem się wyzwany do tablicy. Jestem zwykłym obywatelem, „mało znaczącym trybikiem w maszynie”, który trochę się wykształcił, i działa na własny rachunek jako prywatny przedsiębiorca. Jestem tym wyborcą PIS, świadomym! Wyborcą Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy. Słuchaczem Trójki , choć w końcówce, po akcji „Orzeł może” Pani Jethon, zrezygnowałem ze słuchania stacji na której się wychowywałem muzycznie. Rozumiem Pana dyskomfort że coś się skończyło, że coś się urwało… Ma Pan dużo racji, co do „krytycznego podejścia, mafijnych układów”. Od siebie dodał bym jeszcze wiele więcej, ale wspomnę o choćby złodziejstwie, rozpasaniu i nie szanowaniu swoich wyborców przez… Czytaj więcej »
Wiesław
ulżyło troszeczkę? Mam nadzieję że tak. Wiele w tej wypowiedzi poczucia winy ale i krzywdy. Zapamietane wyswiechtane i po tysiąckroć powtarzane zwroty z narracji przedwyborczej PIS. Wie pan? i ja byłem na Marszach Niepodległości. Widziałem kogo pałowali policjanci.I powiem panu jedno. Mieli rację ze ich tłukli. Bo nie miało to nic wspólnego z patriotyzmem a wiele ze zwykłą chęcią rozróby. Może pan budować kult męczeństwa, ale to kit zwyczajna propaganda. Taki pisowski wariant Polski na papierze. Jest pan inteligentnym człowiekiem i nie zadał pan sobie pytania dlaczego nagrano u Sowy tylko ludzi tzw elity?Nie dziwi to pana?Nie na pewno ma… Czytaj więcej »
Aleksandra

Panie Wiesławie, po co ten protekcjonalny ton. Pan Redaktor zadał kulturalne pytania, Pan Piotr udzielił szczerych odpowiedzi a Pan drwi. To nie stworzy, żadnej płaszczyzny porozumienia. Jeżeli mamy rozmawiać – inicjatywa Pana Redaktora jest jasna – nie można na argumenty odpowiadać szyderstwem.

Wiesław
Wybacz Aleksandro. Ale właśnie odpowiadam stosując ton i argumentację przedmówcy. Piotr napisał w mojej ocenie emocjonalny list i zawiera on wprawdzie argumenty ale podane w nieprawdziwym sosie. Chciałbym rozmawiać na argumenty, ale najpierw je trzeba oddzielić od zafałszowanej rzeczywistości. To że tak jest to nie wina Piotra, ani nie moja. Przyznam się że z wieloma powodami frustracji Piotra się zgadzam. Rozumiem też mechanizm przyjmowania narracji PIS- u na wszelkie aspekty życia politycznego i społecznego. Nie rozumiem natomiast dlaczego PIotr wcześniej ( Za czasów PO- PSL) widział nieprawidłowości, a teraz ich nie dostrzega . Nie rozumiem odstawiania na boczny tor empatii… Czytaj więcej »
Aleksandra

Szanowny Panie,
a może warto (nie chcę aby wyszło, że Pana pouczam, bo nie taka jest moja intencja) aby Pan przeczytał raz jeszcze ów wpis. Zauważyłam, żę w toczonej tu dyskusji, prawie każdy argument ukazujący punkt widzenia drugiej strony, jest zbywany stwierdzeniem o fałszywym odbiorze rzeczywistości, wierze w propagandę lub histerią. Jeżeli chcemy się porozumieć, a to zaproponował Redaktor Sosnowski, to musimy wzajemnie słuchać swoich racji, a nie znowu udowadniać, że adwersarz nie ma racji.

Pozdrawiam serdecznie

gniewko_syn_ryba

Prawdę pisząc, podziwiam cię, że chciało ci się poświęcać tyle czasu, żeby tak obszernie i merytorycznie odpowiadać na zadane w artykule pytania. Ja, na podstawie wieloletniego doświadczenia, jakoś nie wierzę w dobre intencje autora i jego rzeczywistą chęć dyskusji z oponentami, widzę w tych pytaniach olbrzymią dawkę demagogii i generalnie traktuję je jako wsadzenie kija w mrowisko. Być może się mylę i autor w kolejnym artykule rzeczowo ustosunkuje się do twoich odpowiedzi (pod którymi się podpisuję) ale jak znam życie, to marzenie ściętej głowy…

Wiesław
Dziękuje Aleksandro za pozdrowienia. Ja również pozdrawiam. Nawiązujac do stron konflikt, to jestem z racji nadania pisu po drugiej stronie, zupełnie ode mnie niezależnie. Z lektury mojego wpisu można wyczytac że nie tak dawno szedłem niemal pod ręke z Piotrem. Ja nadal tu stoję i nadal wkurza mnie nachodzenie CBA, wtedy do Wprostu, teraz do biegłych sądowych w sprawie taty p.Ziobry. Dla mnie zmieniło się w Polsce po wyborach na gorsze ( było źle) , dla Piotra na lepsze. Wtedy Piotr się wkurzał że go władza ośmiesza i wrzuca do jednego worka zONR i kibolami, dziś sam wrzuca do worka… Czytaj więcej »
Aleksandra

Szanowny Panie Wiesławie, post Pana Piotra był odpowiedzią na pytanie zadane przez Redaktora Sosnowskiego. Z Pana wypowiedzi wnioskuję, że istnieje między Panami możliwość porozumienia :). Oczywiście nie musicie się zgadzać we wszystkich kwestiach. Pozdrawiam serdecznie

Piotr

Szanowna Pani, dziękuje za tą wypowiedzi. Doskonale odebrała Pani sens i mój wysiłek co do chęci udzielenia przez zemnie odpowiedzi panu redaktorowi na „pojednawczo” zadane pytanie.
Co do wypowiedzi pana Wiesława z „klasycznym” agresywnym podtekstem nawet nie zamierzam odpowiadać. Nie widzę tu dla siebie pola do rozmowy.

wiesław

Z Bogiem zatem Piotrze

Aleksandra

Szanowny Panie, a może jednak warto abyście Panowie wrócili do rozmowy 🙂
Pozdrawiam

Misio

widze, ze coraz wiecej samodzielnie myslacych ludzi tu sie pojawia….

Piotr

Dodam tylko jeszcze jedne akapit… Nie znam Pana systemu wartości, ale powoływanie się na Jana Pawła II jest nadużyciem, schizofrenią, manipulacją, lub jak Pan woli hipokryzją. Na marginesie uważam że to ostatnie słowo najlepiej pasuje do dzisiejszej opozycji…
Skoro w jednej kwestii powołuje się Pan na słowa Jana Pawła II , to proszę również zastosować to samo do innych kwestii, jak choćby aborcji.

tuciu

W takim razie proponuję Panu spojrzeć uważnie w lustro i powiedzieć, że w sprawie opieki nad niechcianymi, ciężko upośledzonymi dziećmi zrobił Pan tyle, że po adopcji, latach opieki i realnych wyrzeczeń dla ich dobrostanu może Pan teraz z czystym sumieniem wymagać połowy swojego bohaterstwa od potencjalnych matek takich dzieci. Dopiero potem może się Pan oburzać na rzekomą hipokryzję.

mariana131
Panie Piotrze, powtarza pan ze urzednicy, sad, uwiklani nie wiadomo w co. W pana tekscie brak mi konkretow skolei ja panu przedstawie moj tekst o szalonym Macierowiczu i niech pan mi napisze gdzie tam jest nieprawda, radze podeprzec sie internetem jesli zna pan angielski; 1. Macierewicz przez dziesięciolecia współpracował z płatnym konfidentem PRL-owskiej bezpieki, Robertem Luśnią (prowadzonym przez oficera SB na wiele sposobów powiązanego z sowieckim, a potem rosyjskim wywiadem). Luśnia był politycznym i biznesowym współpracownikiem Macierewicza, dawał pieniądze jego firmie. 2. Macierewicz wielokrotnie spotykał się z amerykańskim kongresmanem Daną Rohrabacherem, który jawnie działa na rzecz Putina w Waszyngtonie. Zaraz… Czytaj więcej »
Ryszard

Tego typu dyskusja by się bardzo przydała, ale niestety nie jest możliwa. Po obu stronach jedynie wybrane jednostki tak naprawdę nadają się do rzeczowej rozmowy, a reszta by najchętniej napluła na osobę o innym zdaniu. Wystarczy spojrzeć na wpis użytkownika Misio. Napisany z szacunkiem do drugiej strony, merytoryczny, bez niepotrzebnych emocji i co? Festiwal minusów, a KODerzy i przeciwnicy rządu z niego szydzą. Nie wyciągnęliście absolutnie żadnych wniosków z mądrego tekstu pana Sosnowskiego.

Ryszard
Szanowny Panie Jerzy, co prawda nie jestem adresatem Pana listu: ani bezpośrednim, ani nawet pośrednim, bo z PISem nijak mi po drodze. Wciąż jednak „dobra zmiana” to dla mnie nie tyle żart, co raczej zwrot opisujący ostatni rok w polskiej polityce. W związku z powyższym pozwolę sobie zabrać głos. Odpuszczę większość punktów, gdyż inne osoby tutaj zdążyły się już wypowiedzieć – ja się z nimi częściowo zgadzam, częściowo nie. Skorzystam natomiast z okazji, jaką stworzył Pan swoim listem i wytłumaczę mój i zapewne nie tylko stosunek do kwestii z punktu 11. W przeciągu ostatnich miesięcy zauważyłem, że przeciwnicy rządu zupełnie nie rozumieją,… Czytaj więcej »
Tomasz
Co do agencji informacyjnej działającej na rzecz X i Y to w pełni się zgadzam. Każde media są w jakimś stopniu ukierunkowane czy sprofilowane. Dobrze jest więc opierać się tylko na faktach (może z obu oraz innych agencji) i samemu je sobie filtrować i nie poddawać się ich komentarzom, które zawsze będą tendencyjne. Co do tego czemu KOD „wówczas” nie powstał to pisałem już w innym miejscu tej dyskusji. Dodam tylko jedną rzecz. Inicjatywy społeczne nie powstają „dziwnym trafem wcześniej”, tylko powstają wówczas, kiedy jest taka potrzeba. KOD nie powstał w odpowiedzi na dojście do rządu PiS, bo gdyby przyjąć… Czytaj więcej »
gniewko_syn_ryba

Tomasz, w 2005 (nie 2006), kiedy PiS po raz pierwszy wygrało wybory, sytuacja była zupełnie inna – PiS nie miało większości bezwzględnej, a opozycja była dużo silniejsza niż teraz i tworzenie kolejnego opozycyjnego ugrupowania nie było wówczas potrzebne. Ja ponawiam swoje pytanie: dlaczego KOD powstał dopiero po „ataku” PiS na TK, a nie kilka miesięcy wcześniej po „ataku” PO na TK ?… Wtedy nie było potrzeby ???…

Halina
Owszem wtedy nie było potrzeby. Ten artykuł ustawy ( o wyborze „nadprogramowych” sędziów) został zaskarżony do TK i został uznany przez TK za niezgodny z konstytucją. PO nie „atakowało” Trybunału i wyrok Trybunału uznało i przeprosiło. Jak na razie to niestety PiS dąży ze wszystkich sił do unicestwienia Trybunału i dlatego potrzebna jest jego obrona. Te wszystkie kuriozalne ustawy, których celem jest podporządkowanie sobie sędziów TK. Popatrz np. na jeden zapis ostatniej ustawy o statusie sędziów TK – po ukończeniu 70 lat nie można zajmować stanowiska prezesa, a bycie sędzią jest dopuszczalne po przedstawianiu co pół roku zaświadczenia lekarskiego. A… Czytaj więcej »
gniewko_syn_ryba
Nie było potrzeby ?… PiS wówczas głośno protestował przeciwko tym praktykom ale koalicja i większość mediów zbywała te protesty rechotem. Dlaczego wówczas Rzepliński i Biernat, którzy doskonale zdawali sobie sprawę z bezprawności działań PO (o czym świadczy niezbicie ujawniona korespondencja między nimi) nie jeździli do Brukseli, nie wzywali Komisji Weneckiej itd. ?… Artykuł został zaskarżony przez PO już po objęciu władzy przez PiS, kiedy ta osiągnęła swój cel w obsadzeniu TK swoimi 3 sędziami. Gdyby PiS rzeczywiście chciał unicestwić TK, to już dawno by to zrobił, a protesty spacyfikował i wtedy rzeczywiście byłoby tak, jak to przedstawiacie, że niby jest… Czytaj więcej »
Halina
Oj Gniewko, Gniewko… Nadal nie czytasz i nie słuchasz. I w dodatku przeinaczasz fakty. Po uchwaleniu ustawy o TK w czerwcu 2015 r, PiS zaskarżył te artykuły do TK. Niestety po wygraniu przez Dudę wyborów, zmienili taktykę i wycofali skargę z trybunału. Postanowili działać wbrew prawu i konstytucji. (wybór 5 sędziów, unieważnienie aktów wyboru przez poprzedni sejm sędziów TK!!!, rzecz absolutnie poza prawna). I wtedy skargę PiSu przejęła PO i złożyła w Trybunale. TK nie wzywa komisji Weneckiej, to jest kompetencja rządu lub władz UE. I pierwszy, który zaprosił komisję wenecką to był min. Waszczykowski. Zakaz pełnienia funkcji po 70-tce… Czytaj więcej »
gniewko_syn_ryba
Wbrew twej opinii czytam, słucham, oglądam i MYŚLĘ. To ty przeinaczasz fakty bowiem Duda wygrał wybory w MAJU 2015, a więc PRZED uchwaleniem W CZERWCU przez koalicję ustawy o TK. Innymi słowy, gdyby było prawdą co piszesz, to W CZERWCU PiS zaskarżył odpowiednie artykuły ustawy o TK do TK, a W MAJU (czyli wcześniej) wycofał swoją skargę ???. W Konstytucji RP nie znalazłem żadnego artykułu zabraniającego unieważnienia wyboru sędziów TK, zwłaszcza jeśli ten wybór nastąpił z naruszeniem prawa, więc twoje twierdzenie, że była to rzecz absolutnie pozaprawna nie znajduje uzasadnienia. Waszczykowski zaprosił Komisję Wenecką bo wierzył w jej obiektywizm, na… Czytaj więcej »
Halina
Owszem po wygraniu i rozpoczęciu kadencji Dudy, ta zaczęła się w sierpniu. W konstytucji nie ma artykułu zabraniającego unieważnienia wyboru, ale jest, że sędziowie są nieusuwalni oraz, że sędziów TK wybiera sejm na 9 letnią kadencję. W konstytucji nie ma też w przypadku sędziów TK nic o ślubowaniu. Sędziowie prawidłowo wybrani przez sejm poprzedniej kadencji, a nie zaprzysiężeni przez prezydenta, są wiec pełnoprawnymi sędziami. Oczekują na podjęcie obowiązków. Sędziowie wybrani przez PiS oczekują na zwolnienie miejsc w TK, bo zostali wybrani na miejsca zajęte. Gdyby PiS chciał załatwić przyzwoicie sprawę TK, zamiast wybierać jeszcze jednego sędziego na zwolnione wiosną miejsce,… Czytaj więcej »
Aleksandra
Szanowna Pani, unieważnienie wyboru sędziów wynika nie z wyroku TK i w gruncie rzeczy nie ma z nim nic wspólnego. Wynika z braku skutków prawnych dla aktu wyboru dokonanego niezgodnie z ustawą i regulaminem sejmu. Owych 5 sędziów poprzedniej w poprzedniej kadencji zostało wybranych z naruszeniem ustawy i regulaminu sejmu, na co PiS zwracało uwagę już wówczas. Uchwała sejmowa przyjęte została niezgodnie z prawem, zatem bezskutecznie. Potwierdził to wyrok TK, w sentencji wyroku (części prawnie wiążącej) orzekł, że nie ma prawa wypowiadać się o prawomocności uchwał sejmowych. O prawidłowym wyborze 3 sędziów napisał w komentarzu, który nie jest wiążący prawnie.… Czytaj więcej »
Halina

Pani Aleksandro – wyrok Trybunału z dn. 3.12.2015 nr K34/15 – „za niezgodne z konstytucją uznano wybór 2 sędziów wybranych w miejsce tych, których kadencja upływa 2 i 8 grudnia 2015, za zgodne z konstytucją wybór trzech sędziów wybranych w miejsce sędziów, których kadencja upływa 3 listopada 2015.” Wyroki TK wg art. 189 p1 konstytucji mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Koniec, kropka.

Aleksandra
Pani Halino, oczywiście, że wyroki TK mają moc powszechnie obowiązującą, ale wyrokiem jest sentencja orzeczenia, która ma charakter wiążący, uzasadnienie, w którym pojawiła się interpretacja o prawomocności wyboru 3 sędziów – nie. O tym sam napisał Trybunał, że wiążące jest to co orzekł w sentencji wyroku. Proszę się przyjrzeć, konstrukcji orzeczeń. Trybunał orzekła o zgodności ustawy z Konstytucją, ale, jak sam napisał, nie ma prawa orzekania o prawomocności uchwał przyjmowanych przez sejm. A sejm uznał, ze względu na popełnione błędy proceduralne, uchwały powołujące sędziów za bezskuteczne i przyjął kolejne uchwały, powołujące w to miejsce nowych sędziów. To nie jest tak,… Czytaj więcej »
Halina
Wyrok jest wyrokiem, cóż więcej pani mogę odpowiedzieć. To tak jak tłumaczyć się, że nie jest się wielbłądem. Na ten wyrok powołują się sędziowie Trybunału w swoich orzeczeniach, ale pani wie lepiej. Trybunał z zasady nie zajmuje się oceną uchwał sejmowych, tylko ustawami. A w świetle wyroku TK te uchwały ( o odwołaniu sędziów) nie mają skutków prawnych. Tak uważają najwybitniejsi prawnicy w Komisji Weneckiej i 80% prawników polskich. Ale pani i PiS wiecie lepiej. Jak widać merytoryczna dyskusja między nami jest niemożliwa, żyjemy na innych planetach. Pani wierzy w swoje, a ja w swoje. Szkoda, że nawet fakty widzimy… Czytaj więcej »
Aleksandra

Pani Halino,
przecież Pani czytała ten wyrok. Widziała, że informacja o tym, że trzech sędziów wybranych w październiku należy uznać znajduje się w komentarzu a nie w sentencji. Proszę sprawdzić co jest wiążące. Sam sędzia Rzepliński mówił, że TK nie ma prawa orzekania o prawomocności uchwał. Przecież Pani może to sprawdzić.
Pozdrawiam serdecznie

tuciu

Sejm tez nie ma prawa orzekania o prawomocnosci uchwal, a jednak sobie na to pozwolil. Sejm ma prawo powolywania uchwalami sedziow, ale nie ma prawa ich odwolywac, jesli zostali prawomocnie powolani, co orzekl TK. TK napisal jak nalezy interpretowac orzeczenie i uznal zgodnie z dotychczasowa praktyka, ze uchwaly sejmu nie maja mocy normatywnej, tylko sa deklaracja woli politycznej. Gdyby byly normatywne, podlegalyby osadowi trybunalu.

tuciu

Czyli kolejny Sejm moze uznac uchwaly tego sejmu za bezskuteczne i odwolac wszystkich sedziow powolanych przez PiS? Niech Pani bedzie powazna: to przepis na wojne domowa, a nie panstwo przestrzegajace prawa.

Teresa
Sprawa, na którą się @Halina powołuje – K34/15: […] „orzeka: […] 8. Art. 137 ustawy powołanej w punkcie 1: a) jest zgodny z art. 112 Konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 62 ust. 1 i art. 197 Konstytucji, b) w zakresie, w jakim dotyczy sędziów Trybunału, których kadencja upływa 6 listopada 2015 r., jest zgodny z art. 194 ust. 1 Konstytucji, c) w zakresie, w jakim dotyczy sędziów Trybunału, których kadencja upływa odpowiednio 2 i 8 grudnia 2015 r., jest niezgodny z art. 194 ust. 1 Konstytucji.” A więc to nie jest tak, że tylko w uzasadnieniu pojawia się… Czytaj więcej »
Aleksandra

TK o prawomocności ustawy, a nie o akcie wyboru. W tej ustawie był niezgodny z konstytucją zapis i tego dotyczy orzeczenie, nie uchwał sejmowych czyli aktu wyboru. Sam akt wyboru nie podlega opiniom Trybunału – nie ma zwierzchności władzy sądowniczej nad władzą ustawodawczą.

gniewko_syn_ryba
Który artykuł konstytucji mówi, że sędziowie TK są nieusuwalni ?… W rozdziale dotyczącym TK takiego nie znalazłem. O ślubowaniu mówi ustawa, do której odsyła art. 197, a zatem sędziowie niezaprzysiężeni nie są pełnoprawnymi sędziami, co uznaje nawet prezes Rzepliński, nie dopuszczając ich do orzekania. Ponadto nie zostali prawidłowo wybrani przez sejm poprzedniej kadencji, więc obecny miał prawo ten wybór unieważnić bez odwoływania się do TK. A kto tym sędziom wypłaca pensje ?… Państwo to nie tylko rząd i parlament – państwo to my, a reprezentuje nas wybrany w powszechnych wyborach parlament, który w naszym imieniu ustala zasady zatrudnienia sędziów TK… Czytaj więcej »
Ryszard
Ok, przyznaję Ci rację. Sam fakt oraz data powstania KODu nie jest jeszcze dla mnie aż tak zaskakująca, bo PiS moim zdaniem ostro sobie poczyna z TK i nie jest to dla mnie porównywalne z działaniami PO. Tak więc zaczęło się dość sensownie, choć już wtedy, w grudniu miałem wrażenie, że o ile PISowi się należy, ludzie jednak reagują jakby trochę przesadnie względem faktów. Na tamtym etapie sytuacja w polityce wciąż wyglądała, jak dziecięca przepychanka, powstała w zbliżonej mierze z winy PiSu, jak i PO, a ludzie byli w stanie robić marsze niemalże co tydzień, tak wewnątrz, jak i poza granicami naszego kraju. Ci sami… Czytaj więcej »
tuciu

Nie wiem na jakiej podstawie laczysz KOD i czarny prostest jako jedna grupe oponentow rzadu. KOD to glownie pokolenia pamietajace PRL i wystraszone zamachem PiS na trybunal. Czasrny protest to glownie mlodsze kobiety, ktore widzac juz na kilku przykladach, ze PiS robi dokladnie to co nakaze prezes i slyszac wypowiedzi prezesa z okazji przeslania projektu Ordo Iuris do komisji nie mialy watpliwosci, ze jego wprowadzenie jest realne i bliskie.

Ryszard

Nie łączę KODu z czarnymi protestami. Opisuję jedynie to, co obserwuję. A obserwuję zupełnie nieadekwatne reakcje na działania rządu, wielokrotnie silniejsze przy danej skali problemu, niż to miało miejsce w przypadku jakiegokolwiek innego rządu. I to z różnych stron: KODu, uczestniczek czarnych protestów, ale nie tylko.

Wiesław
Opisujesz Ryszardzie histerię antypisowską. Histerię popartą wcześniejszymi rządami, a teraz skutecznie podtrzymywaną przez działania rządu. O ile PO ze swoimi aferami i aferkami nepotyzmami nie zmieniał naszej rzeczywistości jeśli chodzi o pryncypia, o tyle PIS wywraca wszystko do góry nogami. Chcąc wyjaśnić fenomen zachowań atypisowskich ( profilaktycznych) Takich jak powstanie inicjatyw społecznych, nazajutrz po wyborach, nie można nie uwzględniać doświadczeń Polaków z poprzedniego okresu sprawowania władzy przez tą formację. Nie uciekając do komentowania ich przypomnę że PO skutecznie wygrywała wybory kampanią opartą na strachu przed PIS. Ta skuteczność jest w/ g mnie najlepszym dowodem na „pamięć materiału”” Wygrana PIS z… Czytaj więcej »
Irena

Ja nie moge dyskutowac z moja niegdys najlepsza kolezanka z Polski. Gdy wspomnialam, ze dla prezesa PiSu idolami sa Bierut i Stalin, powiedziala „a wasz Clinton mial afery milosne w czasie prezydentury”. To dalam spokoj. A wydawala sie madra i wyksztalcona kobieta.

gniewko_syn_ryba

Ja na jej miejscu też bym z tobą nie dyskutował…

Kasia

Ja głosuję na PIS. Mam znajomych i członków rodziny, którzy głosują na PO i uważam, że zrywanie z nimi z tego powodu kontaktu jest chore. To tylko polityka. My naprawdę nie gryziemy…

Wald

Potworny bełkot! Co mam sądzić o ludziach, dla ktorych kapuś i donosiciel jest autorytetem i bohaterem?

Iwo
Nie jestem wprawdzie „szlachetnym wyborcą PiS-u”, ale ponieważ póki co popieram ten rząd więc spróbuję odpowiedzieć na postawione w tym liście pytania: 1. Każdy rząd, a już zwłaszcza ten, który podejmuje się gruntownej reformy państwa, obsadza kluczowe stanowiska w spółkach Skarbu Państwa i administracji państwowej „swoimi” ludźmi. Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego i oburzającego. Pomyłki kadrowe zawsze się zdarzały więc czemu nagle teraz miałoby ich nie być? Na dogłębną i rzetelną ocenę rządu jest jeszcze za wcześnie. Póki co uważam, że działania rządu w kwestiach społeczno-gospodarczych zmierzają w dobrym kierunku. 2. Zerwanie rozmów w sprawie Caracali i deklaracja o… Czytaj więcej »
wiesław

ad6. Jaki jest więc sens trwania podkomisji i trwonienia publicznych pieniędzy na nią w świetle Twojego argumentu?
W sprawie Jedwabnego, ale i Grajewa i wielu miasteczek Podlasia istnieje wystarczająco dużo dowodów, aby nakreślić tło i kontekst tych zbrodni. Nieznana jest ilość ofiar, ale jakie to ma znaczenie czy było ich sto czy tysiąc?. Zbrodnia ta miała podłoże etniczne i była wcześniejsza od czystek etnicznych na Wołyniu.

Iwo
Ta podkomisja może jedynie (i aż) na podstawie dostępnych dowodów powtórzyć śledztwo w celu sprawdzenia, czy poprzednie śledztwo było przeprowadzone rzetelnie. Taki zatem jest, póki wraku samolotu nie ma w Polsce, sens jej działania i wydawania publicznych pieniędzy. Powtórzenia śledztwa w tej sprawie domagała się znaczna część elektoratu PiS-u więc jest to zgodne z tymi oczekiwaniami… A co do Jedwabnego i innych miejscowości w których doszło do zbrodni na Żydach z udziałem Polaków: Zbrodnie te miały niewątpliwie podłoże etniczne, ale nie przede wszystkim. Tereny, na których doszło do tych zbrodni, były przez prawie dwa lata pod okupacją radziecką, zanim zostały… Czytaj więcej »
Wiesław
O odpowiedzialności nazistowskich Niemiec napisano już niemal wszystko. To są fakty powszechnie znane i uznane. Również fakty wykorzystywania ludności do załatwiania własnych celów eksterminacyjnych. Tak działo się w krajach bałtyckich i na Ukrainie. Tak również, na mniejszą skalę i bez udziału struktur państwa, działo się na Podlasiu. Oczywiście istniała kolaboracja żydowska z Sowietami. Ale istniała też polska. O ile rozprawiano się z Polakami imiennie, o tyle sąsiedzi żydowscy odpowiedzieli, jak potwierdziłeś zbiorowo. Na ironię . zasługuje fakt, że to wywiezieni z tych samych powodów co Polacy na wschód Żydzi uratowali się od sąsiedzkich pogromów i eksterminacji niemieckiej. Rok wcześniej sowieci… Czytaj więcej »
Iwo
Nie zgadzam się z Panem, że należy obciążyć ludność polską odpowiedzialnością za „bierny udział” w zbrodni w Jedwabnem i innych tego typu zbrodniach, które wtedy miały miejsce. Uważam, że odpowiedzialni są za nią jedynie ci Polacy, którzy brali w niej bezpośredni udział. Współodpowiedzialnymi za te zbrodnie są natomiast bezpośredni i pośredni niemieccy inspiratorzy tych zbrodni. Jak wykazało śledztwo IPN, w Jedwabnem było wtedy kilku niemieckich żandarmów i funkcjonariuszy SD (Einsatzgruppe). Myślę, że w innych miejscowościach było tak samo. Ktoś przecież musiał dopilnować, żeby wszystko „odbyło się jak należy”. To Niemcy byli wtedy „władzą” na tym terenie. Ta „władza” mordowała Żydów… Czytaj więcej »
wiesław
Rozumiem pana punkt widzenia, bo go sam podzielałem przez długi czas. Później jednak zdałem sobie sprawę że to relatywizowanie historii. Oczywiście możemy przyjąć że to grupka zdeprawowanych obywateli dawnej drugiej RP. dokonała pogromu żydowskich sąsiadów. Ale problem zaczyna się jeśli weźmiemy skalę zjawiska. IPN na który się pan powołuje i na którym i ja będę bazował, zna potwierdzone przypadki z ok 20 miejscowości. Jeśli ma pan zacięcie badacza sugeruję te miejscowości nanieść na mapę. Efekt jest piorunujący. IPN nie potwierdza ( choć nie wyklucza) obecności niemieckich żandarmów w samym spaleniu stodoły. Nie znalazł też dowodów na zastraszanie przez Niemców ludności… Czytaj więcej »
Iwo
Nie zgadzam się z Panem, że należy obciążyć ludność polską odpowiedzialnością za „bierny udział” w zbrodni w Jedwabnem i innych tego typu zbrodniach, które wtedy miały miejsce. Uważam, że odpowiedzialni są za nie jedynie ci Polacy, którzy brali w nich bezpośredni udział. Współodpowiedzialnymi za te zbrodnie są natomiast bezpośredni i pośredni niemieccy inspiratorzy tych zbrodni. Jak wykazało śledztwo IPN-u, w Jedwabnem było wtedy kilku niemieckich żandarmów i funkcjonariuszy SD (Einsatzgruppe). Myślę, że w innych miejscowościach też byli, bo ktoś przecież musiał dopilnować, żeby wszystko odbyło się „prawidłowo” i bez przeszkód. To przecież Niemcy byli wtedy „władzą” na tym terenie. Ta… Czytaj więcej »
Aleksandra

Szanowny Panie,
te ekshumacje mają znaczenie ze względu na cześć ofiar. Każda z nich ma prawo do godnego pochówku.
pozdrawiam

Wiesław

Droga Aleksandro. Nie bardzo rozumiem Twój komentarz, jest podpięty chyba pod mój, ale nie widze związku. Jeżeli jest to proszę wskaż związek abym mógł się odnieść.
pozdrawiam

Grzegorz
„Mam jednak to szczęście, że nie jestem politykiem, ani też zatrudnionym w redakcji dziennikarzem i mogę sobie pozwolić na brutalne wyłożenie faktów na stół, które ułożą się w pasjansa RP III. Po 26 latach od rzekomego obalenia komunizmu mieliśmy w Polsce 4 prezydentów wyprodukowanych w PRL. Pierwszym był zbrodniarz, agent ZSRR uczestniczący w czystkach antysemickich, agresji na Czechosłowację, odpowiedzialny za morderstwa na Wybrzeżu w 1970 i w stanie wojennym. Drugi to tajny współpracownik SB „Bolek”, analfabeta z zawodowym wykształceniem i fałszywym życiorysem. Trzeci to alkoholik, członek KC PZPR, agent ZSRR i SB, wykształcenie średnie, wyższe okłamane. Czwarty teoretycznie wyrósł z… Czytaj więcej »
Wiesław

łoł, no to się redaktor Jerzy doczekał odpowiedzi elektoratu.

katarzyna

Mam takie same odczucie. Od razu nasuwa mi się konkluzja: cyt.” Mówimy jak zawsze różnymi językami, ale rzeczy, o których mówimy nie ulegną od tego zmianie” Mistrz i Małgorzata Bułhakowa.

gniewko_syn_ryba

Hahaha, aleś pojechał Mystkowskim… ;))))))))))))))))

PaWeł

Panie Redaktorze! Doceniam Pana trud. Wiem, że gdyby udało się nam łączyć, to byłby to ogromny sukces. Z tego względu jestem tak powściągliwy. Po „komentarzach” poznacie ich. Jak mawiają młodzi „załamka”. Nie mam lepszego pomysłu ale ten z listem i możliwa do przewidzenia reakcja czytelników, spowodowały ze wszystkiego się odechciewa.

mariana131

A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście byli synami Ojca waszego, który jest w niebie, bo słońce jego wschodzi nad złymi i dobrymi i deszcz pada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
Czy pojmujecie co to znaczy?
Czy raczej trafia do ciebie „Bądźcie nietolerancyjni, fanatyczni i zaciekli” (Hitler)

ina

Żałuję, że Pan Jerzy Sosnowski, którego cenię, nie wystosował takiego listu przed laty, do szlachetnego wyborcy PO. Czy może jestem niedoinformowana ? Ten list pisze osoba rozgoryczona utratą pracy i dlatego rozumiem, bo kiedyś byłam w podobnej sytuacji.

Wojtek
Proszę bardzo – wyzwanie przyjęte – napisane z perspektywy 2017/01 Ad 1. To pytanie co jest lepsze – niedoświadczony czy złodziej. Odpowiedź brzmi – niedoświadczony .. ponieważ niesie nadzieję na przyszłość – iż nauczy się czegoś na własnych błędach, wyeliminuje słabości .. złodziej nie niesie tej szansy – jeśli pozwolisz mu – będzie cię dalej okradał i nie ma tu żadnego potencjału poprawy. Aha – nie bardzo rozumiem jak można managerowi działającemu wbrew interesowi akcjonariusza (relacja polityk-wyborca) przypisać pojęcie „profesjonalny” .. no chyba że „profesjonalny złodziej” .. bardziej pasuje tu pojęcie „medialny”. Jest tu też jeszcze jedna kwestia – po… Czytaj więcej »