List protestacyjny dziennikarzy

Instytutów ci u nas dostatek, ale czas na kolejny…ku chwale tej władzy i jej myśli politycznej

Kapituła Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego wystosowała list otwarty w proteście przeciwko działaniom uderzającym w dziennikarzy. „Ostatnio w Polsce nasiliły się działania prokuratury przeciwko dziennikarzom. Obawiamy się, że ich celem może być zastraszanie autorów publikacji i wydawców, aby nie podejmowali tematów niewygodnych władzy” – piszą jej członkowie. W skład kapituły wchodzą redaktorzy naczelni i wybitni przedstawicieli największych polskich mediów. W tym roku do tego grona dołączył w charakterze członka honorowego – ks. Adam Boniecki. Członkowie Kapituły nie mogą nominować dziennikarzy ze swoich redakcji i redakcji powiązanych.

Bezdyskusyjnie, dziennikarz, jak każdy obywatel, jest równy wobec prawa i temu prawu podlega. Nie ulega wątpliwości, że dziennikarz ma obowiązek dochowania wszelkich standardów etycznych i zawodowych oraz działania w imię prawdy i dobra społecznego.

Przypominamy, że dziennikarz ujawniając informacje poufne, często niewygodne dla decydentów, działa w interesie publicznym i nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie.

Bezsporne jest także to, że każdy, kto czuje się pokrzywdzony publikacją, ma prawo do dochodzenia swoich praw w postępowaniu cywilnym.

Ostatnio w Polsce nasiliły się działania prokuratury przeciwko dziennikarzom. Obawiamy się, że ich celem może być zastraszanie autorów publikacji i wydawców, aby nie podejmowali tematów niewygodnych władzy.

Prokuratura zajmowała się także sprawami dwóch tegorocznych nominowanych do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

*Dziennikarka Polsat News, Ewa Żarska, której reportaż przyczynił się do zatrzymania groźnego pedofila, została ukarana grzywną 6 tys. złotych za odmowę ujawnienia informatora. Informatora znanego wcześniej policji.

*Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaangażował prokuraturę wojskową przeciwko Tomaszowi Piątkowi autorowi książki „Macierewicz i jego tajemnice”. Zarzucił mu m.in. czyn polegający na „poniżeniu konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej” zagrożony karą do dwóch lat więzienia.

Przypominamy, że dziennikarz ujawniając informacje poufne, często niewygodne dla decydentów, działa w interesie publicznym i nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie. Media patrzące krytycznie na działania instytucji i polityków są podstawą demokratycznej wspólnoty.

Wyrażając głębokie zaniepokojenie poczynaniami prokuratury, apelujemy do całego środowiska dziennikarskiego o solidarność w tej sprawie, a polityków i śledczych, by ich działania nie wzbudzały jakichkolwiek podejrzeń o wywieranie presji i były pozbawione podtekstu politycznego”.

Lista sygnatariuszy

Sławomir Assendi, redaktor naczelny Radia ZET (przewodniczący Kapituły); Jerzy Baczyński redaktor naczelny tygodnika „Polityka”; ks. Adam Boniecki redaktor senior “Tygodnika Powszechnego” (członek honorowy); Bogusław Chrabota redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”; Paweł Fąfara członek zarządu, redaktor naczelny Polska Press Grupy; Robert Feluś, redaktor naczelny dziennika „Fakt”; Krzysztof Jedlak redaktor naczelny “Dziennika Gazety Prawnej”; Aleksandra Karasińska zca redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek Polska”; Jarosław Kurski zca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”; Tomasz Machała wiceprezes ds. wydawniczych Wirtualnej Polski; Edward Miszczak dyrektor programowy TVN; Małgorzata Moszczeńska wydawca wiadomości Radia ZET; Piotr Mucharski redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”; Konrad Piasecki dziennikarz Radia ZET; Adam Pieczyński redaktor naczelny TVN24 i Faktów TVN; Jacek Pochłopień redaktor naczelny tygodnika „Wprost”; Katarzyna Radziwiłł córka Andrzeja Woyciechowskiego (członek honorowy); Andrzej Skworz redaktor naczelny magazynu „Press”; Marek Twaróg redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”; Bartosz Węglarczyk, dyrektor programowy Onetu.
(Źródło: newsweek.pl)

mpm
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
16 listopada 2017 11:00

Jest to powtórka z rozrywki. Węgierskiej oczywiście. Zanim Orban „zmadziaryzował” media, wszystkim dziennikarzom krytykującym „dobrą zmianę” wytaczano procesy. Prosty pomysł, ale skuteczny i niepotrzebny zastęp cenzorów na Mysiej, wystarczy paragraf i kara finansowa. Jakiś czas temu czytałem wywiad z reżyserem węgierskim, tamtejszym opozycjonistą. „Znajomi mówią mi, daj spokój, nie warto tego robić, co to da, zabiorą nam dotacje”… To jest ten Budapeszt w Warszawie, którego można się spodziewać.

Miranda
Miranda
16 listopada 2017 11:00

popieram apel dziennikarzy i życzę im wytrwałości. Wojciechowi Bojanowskiemu i Ewie Żarskiej gratuluję nagrody za pracę , którą dla nas zwykłych ludzi wykonują .

Janek
Janek
16 listopada 2017 11:07

Czytając listę sygnatariuszy, mało się nie utopiłem w powodzi bezstronności, odwagi, uczciwości, rzetelności czy bezinteresowności. Kto ma chęć, niech dopisze dalsze epitety. Ciekawe, w której szatni przechowują aureole świętości.

Waldemar
Waldemar
16 listopada 2017 21:38
Reply to  Janek

No proszę, wrócił stary, dobry panświnizm. Myśli pan, że ludzie to kupią?

Janek
Janek
17 listopada 2017 09:11
Reply to  Waldemar

Skoro tyle czasu kupowali…to chyba tak

Waldemar
Waldemar
17 listopada 2017 13:29
Reply to  Janek

Myslę, ze nie, bo ten akurat panświnizm jest zupełnie bez sensu. Zwłaszcza że pod listem – nie wiem czy Pan zauważył – Podpisani są ludzie z rozmaitych orientacji politycznych. Trzeba więc mówić o zakładaniu kagańca, a nie komu się go zakłada. No a poza tym, to odradzam traktowanie ludzi jak kupy idiotów: wystarczy że robi to TVP.

Janek
Janek
18 listopada 2017 20:25
Reply to  Waldemar

.”No a poza tym, to odradzam traktowanie ludzi jak kupy idiotów: wystarczy że robi to TVP”- a jak to powiedział znany redaktor? „Ludzie są jeszcze głupsi niż się wydają”.

wimech
wimech
16 listopada 2017 22:48
Reply to  Janek

Czy ty jesteś tym Głupim Jasiem?

Janek
Janek
17 listopada 2017 09:13
Reply to  wimech

Jeśli nawiązujesz do Andersena, to mi to pochlebia- powiedzmy, że chciałbym nim być.

Krzysztof
Krzysztof
17 listopada 2017 06:54

LUDZIE WYTYKAJĄCY BŁĘDY SĄ IRYTUJĄCY, ALE W DŁUŻSZYM OKRESIE ICH ZACHOWANIE PRZYNOSI POŻYTECZNE EFEKTY. JESTEM Z WAMI