Macron – prezydent położony daleko na Zachód od PiS

Twierdza PiS przygotowuje się na europejskie oblężenie

Francja miała jedyny wybór – Emmanuela Macrona, acz nam Polakom mogło się wydawać, że jest on zagrożony ze strony nacjonalistki Marine Le Pen. My, Polacy potrafimy wpadać w euforię, a jak ona jest niewłaściwa – w zbytnią ostrożność, w wycofanie. Le Pen byłaby dla Francji drugą Wandeą, tym razem zwycięską. Francja niezagrożona z zewnątrz zawsze wybierała nowoczesność, choć czasami robiła pół kroku do tyłu.

Macron jest najlepszym wyborem dla Unii Europejskiej, lepszym niż Francois Fillon, bo tylko on jeszcze mógł być brany pod uwagę jako ewentualny prezydent. Le Pen osiągnęła maksimum w tych wyborach, to nie ona jest zagrożeniem w przyszłości dla Francji i dla Unii Europejskiej – i nie jest zagrożeniem tego rodzaju nacjonalizm.

Zagrożeniem dla Francji, dla Unii Europejskiej, w tym dla Polski, jest zatrzymanie reformowania Unii Europejskiej, tynkowanie istniejącej fasady i odświeżanie barw – zbierania się w tych samych gremiach, debat nad krzywizną banana, etc.

Wokół Macrona zgromadzili się młodzi ludzie, to oni świętowali jego zwycięstwo pod Luwrem, a następnie w całej Francji. I to z nich prezydent Francji może czerpać energię, a widać, iż należy do ludzi odważnych, nie tylko prywatnie, jest twórczy i niezłomny w dobrym znaczeniu (w niedobrym znaczeniu niezłomność poznaliśmy w Polsce). Nie miał wsparcia tradycyjnych partii we Francji, więc powołał swój twór En Marche!

Nawet gdyby Macron miał zapłacić dużą cenę za swoją otwartość, nie zostanie to zmarnowane i nie skorzysta z tego Le Pen, lecz socjaliści albo gaulliści. Zagrożeniem dla przeistaczających się społeczeństw nie są one same, tylko elity. I nie jest prawdą, że elity wyrażają dążenia społeczeństw. Elity potrafią zawinąć aspiracje społeczne w fałszywe papierki i kusić takimi zatrutymi cukierkami.

Takie zagrożenie widzieliśmy we Francji, ale do niego nie doszło, gdyż nie mogło dojść w tym otwartym społeczeństwie. Taka otwarta Francja jest jednak zagrożeniem dla PiS – w tym miejscu koniecznie należy dodać językowego gluta: Polski pisowskiej.

Z kim przed wyborami spotkał się Witold Waszczykowski? O kim wyraził się, że będzie świecić oczami, gdy przyjedzie do Polski? Tym, którzy niezbyt uważnie śledzili polską politykę, odpowiadam. Na pierwsze pytanie odpowiedź brzmi: Waszczykowski spotkał się z Le Pen, a na drugie – świecić oczami miałby jakoby Macron, tym samym Waszczykowski wyraził nadzieję, iż nie życzy sobie prezydenta Francji w Polsce.

Jeszcze bardziej znamienne jest zachowanie premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy. Kilka godzin potrzebne im było, aby pospieszyć z gratulacjami. Czyżby oczekiwali na inny wybór? Czyżby oczekiwali, że rękami Le Pen będą demolować Unię Europejską?

Jakich doradców politycznych ma Szydło, iż w gratulacjach dla Macrona zaprasza go do odwiedzin Polski? Premier zaprasza prezydenta? Komu się kićka, a może faktycznie Szydło nadaje się najwyżej na wójta Brzeszcz? To nie jest wpadka, pokazuje, że zaplecze Szydło tworzą jacyś trolle.

Unia Europejska jest skazana na turboładowanie, na wspólną prędkość. Nie będzie winą Macrona ani jego sojuszników z Beneluxu i Niemczech, iż do tej prędkości nie załapią się maruderzy, w tym glut – Polska pisowska.

PiS zresztą nie jest przygotowany na awans cywilizacyjny Polski, bo to są te elity, które w kolorowe papierki, w sreberka, zawinęły fałszywe wartości. PiS to świstaki naszej historii. Reformująca się Unia będzie coraz bardziej rozchodzić się z Polską pisowską, a my Polacy nieglutowscy zostaniemy wraz z nimi na peronie i będziemy tęsknie patrzeć za odjeżdżającym pendolino Unii Europejskiej.

Czy pogodzimy się z tym? Jeżeli tak, to szybko kupujmy chusteczki, będą potrzebne nam do płaczu za zaprzepaszczoną szansą. Prezydent Francji jest daleko położony na Zachód od PiS, poza ich zasięgiem.

Waldemar Mystkowski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
adamaWiśniasmętekbartHiszpan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sławomir
Sławomir

A glut jest dzięki koalicji sekty z kościołem, spisiałą solidarnością i przystawką IQ15.
Komuna padła jak dostała w mordę sankcjami ekonomicznymi, ten reżim też tak padnie, ale najpierw obiecaną ruinę kaczystowską zrobi.

Hiszpan
Hiszpan

Jaruzelski oddał władze za zachodnie kredyty ,częściowe anulowanie cześci długów i odroczenie ich spłaty.

Hiszpan
Hiszpan

A My wiążemy naszą przyszłość z : emerytem, starym kawalerem z kotem, bez konta i zębów…….To jest wizerunkowa moc. W ramach ocieplania wizerunku ostatnio pokazał się z wędką, w koszuli pod krawatem…..To jak ocieplać wizerunek srogiej rosyjskiej zimy wizerunkiem bałwana w futerku, ……….ale za to z goździkiem

bart
bart

Uff, Francja ma szczęście. Ruska opcja, w przeciwieństwie do nas, tam przegrała. Trudno się dziwić, że forpoczta Putina (np, w osobie p. pawłowicz) tak się dziś od rana piekli.

smętek
smętek

Wybory w Austrii, Holandii, Francji pokazały, że społeczeństwa ze starej demokracji potrafią dać odpór populizmowi. To dowodzi jak jesteśmy niedojrzali bo duża część Rodaków dała się uwieść populistom pod wodzą kurdupla.

Hiszpan
Hiszpan

„joł

Wiśnia
Wiśnia

Szkoda tylko że wszyscy za to zapłacimy.

adama
adama

Europa musi zrozumieć że PiS to nie Polska a Polacy że PiS to nie Europa. Marsz 6.05 pokazał, że Europa jednoczy Polaków ponad partiami. Nie ma już koalicji anty PiS – jest pro Europa. Opozycja ma nowe hasło wyraźnie odróżniające ją od PiS. Na marszu było wyrażane ze sceny poparcie dla Macrona i we Francji wiedzą, że jest tu z kim rozmawiać po Pisie. Kaczyńskiemu ktoś fatalnie doradził z tymi rybami – nie dość że wygląda komicznie i żałośnie to jeszcze tzw. zwykli Polacy czyli jego wyborcy wiedzą jak się łowi ryby i że nie tak to wygląda. Ale ponadto… Czytaj więcej »