Marian Banaś gra w szachy z Kaczyńskim

Banaś czuwa. Banaś nie odpuści

W najnowszym raporcie NIK z kontroli przeprowadzonej w Ministerstwie Zdrowia splata się kilka niepokojących wątków.

Po pierwsze niepokoi zmienność ocen NIK-u.

W swoim kwietniowym raporcie inspektorzy nie stwierdzili istotnych uchybień w kontrolowanym Ministerstwie Zdrowia. Natomiast obecny Raport jest bardzo krytyczny w kilku obszarach: zakupu respiratorów od firmy E&R należącej do handlarza bronią Andrzeja Izdebskiego, zakupu 100 laptopów bez procedury przetargowej oraz wydatkowania 99 tys. zł na przyłbice.

Prezes Banaś twierdzi, że nie znał treści pierwszego, marcowego raportu – nadzór nad nim sprawowała wiceprezes Małgorzata Motylow. Trudno oprzeć się wrażeniu, że ocena działalności pisowskich ministrów zależy od temperatury relacji Kaczyński-Banaś.

I to jest pierwszy bulwersujący wątek związany z ostatnim Raportem NIK.

Kolejny temat to zawarty w Raporcie obraz działania Ministerstwa Zdrowia, instytucji kluczowej dla skutecznej walki z pandemią. Poraża beztroska lub bezczelność, z jaką wiceminister Cieszyński wypłacił horrendalną zaliczkę na zakup respiratorów w wysokości 161 milionów złotych międzynarodowemu aferzyście ściganemu przez ONZ, Andrzejowi Izdebskiemu. Resort zgodził się za nie zapłacić kilka razy więcej niż wynoszą stawki rynkowe. Dziwi także brak zdecydowania przy egzekwowaniu od Izdebskiego zwrotu pobranej zaliczki po odstąpieniu od kontraktu.

Na chwilę obecną ze 1241 zamówionych respiratorów Ministerstwo otrzymało 200. Natomiast łączna kwota niezwróconych przez Izdebskiego zaliczek wynosiła na koniec zeszłego roku 55 mln zł. Cały dług handlarza bronią jest dużo większy, bo dochodzą jeszcze odsetki.

Dodajmy, że NIK uznał za nieuzasadnione odstąpienie Ministerstwa od procedur przetargowych przy zakupie laptopów do pracy zdalnej, dopatrzył się też nieprawidłowości przy zakupie przyłbic.

Ciekawie i wymownie potoczyły się losy głównego bohatera tej opowieści, wiceministra Janusza Cieszyńskiego. W sierpniu zeszłego roku odszedł on ze stanowiska wiceministra zdrowia. Po odejściu z resortu Cieszyński został wiceprezydentem Chełma, zarządzanego przez sympatyka PiS Jakuba Banaszka. 7 czerwca wrócił do rządu. Jest teraz ministrem-pełnomocnikiem premiera ds. cyfryzacji.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Krzysztof Hoffmann

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stanisław
Stanisław
23 czerwca 2021 08:35

W szachy? Raczej w dupniaka.

HerodAntypis
HerodAntypis
23 czerwca 2021 09:51
Reply to  Stanisław

Ponownie się z tobą troliku zgodzę, choć znowu wyjątkowo. Kaczka nie ma pojęcia o szachach, a w dupniaka po prostu lubi. Ze względu na głęboko skrywane preferencje.

Stanisław
Stanisław
23 czerwca 2021 13:31
Reply to  HerodAntypis

Miło, że się ze mną zgadzasz, ale dlaczego „troliku”? Przy moich ponad stu kilogramach zasługuję na poważnego „trolla”. Co do preferencji Kaczora- sądzisz, że należy do zboczków?

Zwinka
Zwinka
23 czerwca 2021 12:25

To nie szachy, tylko rozbierany poker.

Dron
Dron
23 czerwca 2021 13:41

Szachy? Ja tu widzę tylko i wyłącznie mafijne porachunki.