MEN spycha odpowiedzialność na barki dyrektorów szkół

Masz 11 lat? Możesz już wziąć udział w konkursie „Ocalić życie bezbronnego”

Nowy rok szkolny rozpocznie się za kilkanaście dni, a wciąż nie wiadomo jak ma wyglądać nauka i powrót uczniów do szkół. Wprawdzie dyrektorzy otrzymali od Ministerstwa Edukacji stosowne wytyczne, a na rządowych stronach pojawiły się projekty nowych rozporządzeń związanych z funkcjonowaniem szkół w czasie pandemii, ale nadal więcej jest niewiadomych niż odpowiedzi.

Sami dyrektorzy są pełni obaw, a ich doświadczenie podpowiada, że wytyczne MEN zupełnie inaczej wyglądają na papierze niż możliwość realnego ich wprowadzenia w zycie szkoły. Dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie Radosław Borzęcki mówi, że stara się przygotować na różne scenariusze. Z góry zakłada, że w liczacej 700 uczniów placówce poczatkowo nauka będzie odbywać się stacjonarnie, a po kilku tygodniach, ze względu na zakażenia, bedą zmuszeni przejść na system zdalny. „Technicznie z perspektywy szkoły byłoby to nawet możliwe, ale niektórzy uczniowie mają problem z internetem. Są też uczniowie, którzy mają problem ze sprzętem – szkoła dostała co prawda 20 laptopów, ale to kropla w morzu potrzeb, bo uczniów jest 700. Najbardziej boję się tego, że gdy pojawi się w szkole ognisko koronawirusa, może dojść do paraliżu. A pamiętajmy, że to przecież liceum, musimy przygotować uczniów do matury, przerobić z nimi cały materiał” – tłumaczy Borzęcki.

Przed nie mniejszymi problemami stają dyrektorzy szkół podstawowych, do których odprowadzający najmłodsze dzieci opiekunowie nie będą mieli wstępu. Część placówek montuje wideofony, część przystosowuje plan zajęć tak, aby lekcje w poszczególnych klasach mogły rozpoczynać się w 15-minutowych odstępach. Szkoły muszą również zadbać o odpowiednią ilość maseczek, płynów dezynfekujących, rękawiczek. W wytycznych Ministerstwa są też wskazania do przeprowadzania regularnych dezynfekcji placówek. Wszystko to bedzie dodatkowym obciążeniem dla budżetów placówek oświatowych, a co za tym idzie dla samorządów.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Jedno jest pewne: MEN wydało wytyczne i rozporzadzenia, a dalej radźcie sobie jak umiecie i pamiętajcie o odpowiedzialności, jaka na was spoczywa.
/wb/
Źródło: tokfm.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments