„Może Polska nie zginęła, Lecz całkiem zgłupiała”

„Może Polska nie zginęła, Lecz całkiem zgłupiała”

Po werdykcie sądowym skazującym Jasia Kapelę, który dopuścił się zmiany kilku słów w hymnie narodowym pojawiają się nowe jego wersje. W ramach protestu przeciwko wyrokowi za znieważenie hymnu, kolejne osoby wykonują przerobioną wersję „Mazurka Dąbrowskiego”. Ma to być przykład obywatelskiego nieposłuszeństwa.

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Nasza bieda już minęła, migrantów przyjmiemy” – śpiewał poeta, publicysta i performer. Został skazany na 500 zł grzywny za „zlekceważenie Narodu Polskiego”. Po odwołaniu sąd uznał, że do zlekceważenia nie doszło, ale naruszono przepisy o hymnie narodowym i ostatecznie poetę skazano na 1000 zł grzywny.

Macierzysta redakcja Kapeli namawia teraz do obywatelskiego nieposłuszeństwa.  „Jasia skazano za przerobienie słów hymnu. Można więc zrobić to, co zrobił Jaś. Celowo i z całą świadomością kosztów, jakie można ponieść, złamać prawo dlatego, że jest się przekonanym, że narusza ono ważne dla nas wartości. Jeśli ważna jest dla was solidarność społeczna, to przyjęcie do Polski uchodźców uznacie za istotniejsze niż dywagacje o słowach hymnu” – można przeczytać w „Krytyce Politycznej”.

Do akcji przyłączają się publicyści z innych mediów

„Może Polska nie zginęła, Lecz całkiem zgłupiała, Rozum chyba utraciła, Do cna zdziecinniała” – skomentował na Facebooku Kapela i dodał: „Halo, policja? Proszę przyjechać na fejsbuka, bo kolejne osoby nagrywają i piszą swoje wersje Mazurka Dąbrowskiego”.

W opinii prof. Małgorzaty Kowalskiej szefowej katedry Filozofii i Etyki wydziału historyczno-socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku symbole narodowe z natury rzeczy podlegają ochronie prawnej, co należy rozumieć jako ochronę przed znieważeniem a „nie przed jego parafrazowaniem dla zacnych albo tylko artystycznych celów”.

Prawdę mówiąc, bardziej niepokojące od zatrzymania i doprowadzenia Frasyniuka wydaje mi się ostateczne i prawomocne…

Opublikowany przez Małgorzata Kowalska na 14 lutego 2018

Podkreśla, że „Karać należałoby raczej tych, którzy po pijaku albo i na trzeźwo ryczą kawałki hymnu między kibolskimi i rasistowskimi hasłami. Sąd skazujący Jasia Kapelę albo kierował się bardzo formalistycznym i oderwanym od intuicji moralnych rozumieniem litery prawa, albo jest już sądem politycznie podległym” – uważa M. Kowalska.

/j/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ZgredzinkaGekonMarcinRafał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafał
Rafał

Dura lex, sed lex. .
Hasło „nieposłuszeństwo obywatelskie” stało się pretekstem do łamania prawa. Prawa, które obowiązywało także za kadencji PO, czy SLD. Sędziowie także są ci sami.
KOD jako ruch obywatelski występował w obronie sądów i prawa. Teraz jako tuba lewicowa nagle jest przeciw sądom i przeciw prawu,
Jestem ciekaw, czy KOD jest teraz także przeciwko wolności słowa i czy skasuje ten komentarz.

Marcin
Marcin

Minusującym proponuję hymn Izraela przerobić i w Tel Awiwie zaśpiewać.

Marcin
Marcin

Artyzmu w tym zero, poezji też, chyba że plagiat.

Gekon
Gekon

Warto wspomnieć, że „Jaś” Kapela też pisał durne donosy w równie błahych sprawach. Nosił wilk razy kilka…

Zgredzinka
Zgredzinka

Oooo, wraży temat … w akcji same trolle.
Dawno ich tu już nie było.