Nie będzie obchodów na Westerplatte. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej w Warszawie?

Prezydent do góry nogami

Andrzej Duda zamierza zorganizować uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej nie na Westerplatte, nie w Gdańsku, a w stolicy na Placu Piłsudskiego – podaje RMF FM.

Uczestnicy obchodów mają się zgromadzić w okolicy Grobu Nieznanego Żołnierza i pomników: smoleńskiego oraz Lecha Kaczyńskiego.

Wśród zaproszonych gości mają się znaleźć prezydenci krajów UE, przywódcy wszystkich krajów NATO, przywódcy krajów Partnerstwa Wschodniego, a także prezydent USA Donald Trump, który będzie wówczas w Polsce.

Większość z nich potwierdziła już swoją obecność – podaje stacja.

Już wcześniej informowano, że zaproszenia nie otrzyma Rosja. „Chcemy świętować tę datę w naszym, europejskim gronie” – mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz. „Także dlatego, że 1 września 1939 r. Rosja nie była stroną wojny, chyba, że w kontekście paktu Ribbentrop-Mołotow, który w pewnym sensie rozwiązał Hitlerowi ręce. Rosja przystąpiła do wojny 17 września jako sojusznik Hitlera, dokonując agresji na Polskę. W styczniu 2020 r. będziemy obchodzić 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, w tym wypadku wizyta delegacji rosyjskiej bałaby uzasadniona” – mówił szef resortu spraw zagranicznych.

Jak podaje Wirtualna Polska, oddzielny program uroczystości ma zostać przygotowany dla prezydentów Polski i Niemiec. Andrzej Duda oraz Frank Walter Steinmeier mają się udać do Wielunia, aby upamiętnić bombardowanie miasta przez Luftwaffe.

Przypomnijmy, że w ubiegłych latach rocznice wybuchu II wojny światowej odbywały się na Westerplatte w Gdańsku. W zeszłym roku uczestniczył w nich m.in. Mateusz Morawiecki, a prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. „Dziś widzimy, że kiedy to wszystko odchodzi w przeszłość, kwestionuje się rządy prawa, a nawet podważa się naszą obecność w Unii Europejskiej. Miarą odpowiedzialnego patriotyzmu jest szukanie tego, co łączy, a nie dzieli” – mówił wówczas z troską prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

/p/

Źródło: gazeta.pl/wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
Irena
16 lipca 2019 17:07

A może w Krakowie …..to tez stolica !!!

ewa
ewa
16 lipca 2019 17:12

jak Duda boi sie Gdańska , nie pojedzie bo wie, że spotka sie z nieprzyjemnym przywitaniem i chce tego uniknąć bo przekaz pójdzie na cały świat. Pamietam jak był w Poznaniu na obchodach Czerwca 1956, został wybuczany i wygwizdany teraz pojawia sie sporadycznie ale tylko na zamknietych spotkaniach. Tak jak ten człowiek podzielił społeczeństwo jako prezydent nie iało nigdy miejsca. Gdańsk nie dla Dudy, ja jadę i przekonana, że będzie ta mnóstwo ludzi

Daria
Daria
16 lipca 2019 19:05

jarosław Kaczyński jest debeściak i jego partia też

Zwinka
Zwinka
16 lipca 2019 22:47
Reply to  Daria

Kwa, kwa, kwa, zakwakakała radośnie i po rosyjsku Daria.

andrzej
andrzej
16 lipca 2019 21:11

Wszystko zrobią na przekór Władz m. Gdańska…..I ten przekupiony Elektorat to zaakceptuje?

marian
marian
17 lipca 2019 08:10

Faktycznie takie ,,uroczystości” wg nawiedzonych z pis powinny się odbyć pod pomnikiem ,,obrońcy” Westerplatte kaczyńskiego,oczywiście z odczytaniem ,,apelu smoleńskiego” a nie gdzieś tam gdzie bronili się prawdziwi obrońcy Polski.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
17 lipca 2019 23:37
Reply to  marian

No i rzecz jasna z udziałem Matołusza, który własną piersią osłaniał polską ziemię przed hitlerowską nawałą. Nie zapominajmy o jego niewątpliwych zasługach na tym polu.