Owacja na stojąco dla prof. Rzeplińskiego w Krakowie

Owacja na stojąco dla prof. Rzeplińskiego w Krakowie

Wielką owacją na stojąco powitano prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, uczestniczącego w obradach XIII Krajowego Zjazdu Adwokatury w Krakowie. Oklaski dla prezydenta były zdecydowanie słabsze…

Jako pierwszy głos zabrał zaproszony do udziału w zjeździe prezydent Andrzej Duda. Zapelował do adwokatów, by nie stawali po żadnej stronie politycznego sporu, obiecując współpracę, gdyby władza chciała reformować adwokaturę wbrew jej woli.

Na Zjeździe wystąpił też m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński. Podziękował zebranym za podjętą rok temu przez adwokaturę „trudną dla niej” uchwałę w obronie Trybunału. „Była dla nas bardzo ważna” – zapewnił. Krytycznie ustosunkował do się trzeciego projektu PiS-u w sprawie TK czyli ustawy wprowadzającej ustawę o funkcjonowaniu Trybunału i o statusie sędziów TK, która pojawiła się w czwartek. „To projekt zasmucający” – powiedział profesor. Zwrócił uwagę na to, że zawiera on jawnie korupcyjny przepis wobec sędziów. Tu wskazał na przepis zachęcający ich do tego, by w ciągu miesiąca od wejścia w życie ustawy złożyli urząd w zamian za stan spoczynku, czyli uprzywilejowaną emeryturę. – „Ten projekt wygląda jak napisany na zamówienie parlamentu innego państwa” – ocenił prezes Trybunału.

Mówił też o kluczowej roli adwokatury w obronie Konstytucji i praw człowieka. Przypomniał, że adwokaci pro bono edukują konstytucyjnie w szkołach i samorządach. Wezwał adwokatów do inicjowania przed sądami spraw, które będą szlifować prawo tak, by było zgodne z Konstytucją oraz do udziału w stanowieniu prawa tak, by podnieść jego jakość. Profesor Andrzej Rzepliński po raz drugi dostał owację na stojąco.
(Źródło: Gazeta Prawna, wyborcza.pl, TVN24)

p
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Logik
Logik
25 listopada 2016 16:52

Nic dziwnego, iluż to klientów przysporzyła i przysporzy adwokatom opcja polityczna którą popiera sędzia Rzepliński .

maja
maja
25 listopada 2016 19:03
Reply to  Logik

Logiczne – należało się wykształcić na adwokata. A nie robić teraz za adwokata pis.

Żurad
Żurad
26 listopada 2016 01:15
Reply to  maja

Za notariusza…. do adwokata to mu lata świetlne brakują nawet na pisowskiego….

marcin
marcin
25 listopada 2016 20:33
Reply to  Logik

Jakiś konkret czy za dużo Radia Maryja?

adama
adama
25 listopada 2016 17:06

Tak właśnie w trudnej sytuacji rosna prawdziwe elity, przywódcy Polski. Tak było w stanie wojennym – ci którzy wtedy stanęli przeciw władzy do dziś są liderami opozycji. A liderzy PiS to Misiewicze i dawni aparatczycy z PRLu.

Mariola
Mariola
25 listopada 2016 17:43

Ktoś bryluje na gali z torcikiem i za przaśne zachowanie nagradzany klaką, KTOŚ otrzymuje dwukrotnie owacje na stojąco od elit prawniczych. Pierwszy potraktowany w/g zasady Marksa: KAŻDEMU WEDŁUG POTRZEB . Drugi zgodnie z zasadą: KAŻDEMU WEDŁUG ZASŁUG. Pozornie podobne, a jakże odmienne. am Pękam z dumy Panie Profesorze, Dziękuję Wam Szanowni Adwokaci!

Piotr
Piotr
25 listopada 2016 17:54

byliśmy też my- przypomnieć rezydentowi, że należy przestrzegać Konstytucji, a Profesorowi Rzaplińskiemu podziękować za jego niezłomną walkę o praworządność

Rebeliancik
Rebeliancik
25 listopada 2016 17:57

Czy Prof. Rzepliński mógłby kandydować w przyszłych wyborach Prezydenta jako przeciwieństwo
mądrego inaczej Dudy?

Elżbieta
Elżbieta
25 listopada 2016 18:50

Podziwiam, że prof. Rzepliński nie daje się wciągnąć w tanie rozgrywki polityczne, że jest do bólu merytoryczny w uzasadnianiu swoich decyzji. Żal, że kończy się jego kadencja. Czekam na wybory prezydenckie – będzie moim kandydatem.

susann
susann
25 listopada 2016 20:50

PAD, juz sie tyle razy zblaznil nieznajomoscia prawa, ze warto by bylo poddac jego doktorat weryfikacji.

zbig
zbig
25 listopada 2016 21:37
Reply to  susann

Prawo to on raczej zna, tylko ma je w dudzie.

maja
maja
26 listopada 2016 23:53
Reply to  zbig

teraz się mówi – w dodzie

Zwinka
Zwinka
25 listopada 2016 23:16

Pan Andrzej Rzepliński to nasz Bohater Narodowy.

jan
jan
26 listopada 2016 02:58

Owacja na stojąco ? tylko głupiec z KOD-u w to uwierz y,wystarczy zobaczyć relację z tego spotkania .

Mariola
Mariola
26 listopada 2016 10:26
Reply to  jan

Mądrusiu! musiałeś oglądać relację w pisowskiej TVP. Wyrażam głębokie wyrazy współczucia.

jurek
jurek
26 listopada 2016 09:50

Zabolało „prawdziwych”. Stanęli w szeregu. Proszę nie podejmujcie z nimi polemiki. Ich cel to robienie ZAMIESZANIA.

adama
adama
26 listopada 2016 12:05

Rzepiński najlepiej gdyby został po Pisie prokurtorem generalnym i nadzorował śledztwa przeciw Dudzie, Ziobro, Szydło, Kępie i innych za łamanie konstytucji.

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski
26 listopada 2016 14:29
Reply to  adama

Dokładnie tak. Jestem „za” a nawet „przeciw”. „ZA” kandydatem na prokuratora generalnego a „przeciw” przedawnieniu zbrodni na własnym narodzie przez wymienionych ( i nie tyko), działaczy PiS-u.
Podzielam też zdanie Zwinki : Pan Andrzej Rzepliński to nasz Bohater Narodowy.

adama
adama
26 listopada 2016 16:33

Pojawiło sie trochę zdjęć z kongresu w Krakowie. Widać że Rzepiński to guru dla tego środowiska. PiS myślał, że jak Rzepińskiemu skończy sie kadencja w TK to skończy się problem Repińskiego. Tymczasem on dopiero się dla Pisu zacznie, bo teraz Rzepiński nie prowadzi działalności politycznej, a po grudniu będzie miał swobodę działania. Zwłaszcza jak PiS zacznie go szarpać, to jego pozycja jeszcze wzrośnie.

Michał
Michał
28 listopada 2016 11:39

Szkoda że artykuł nie wspomina o proteście małopolskiego KODu, który miał miejsce przed centrum kongresowym w którym odbywał się zjazd.

Grzegorz
Grzegorz
30 listopada 2016 22:17

Zawód prawniczy szczególnie,sedziów i prokuratorów, stał się wylęgarnią wszelakich dziwnych działań ,kumoterstwa,kolesiostwa,pychy,socjotechiczne działania,mieszają w głowach ludziom, wmawiając jacy to oni są cacy a reszta to margines.Dobrze PIS robi aby sprowadził całe to towarzystwo,było tak jak być powinno.SWIĘTYCH KRÓW W TYM KRAJU NIE MA .