Owsiak zapowiada pozew przeciw TVP i apeluje o nieużywanie mowy nienawiści

Owsiak zaprasza Kuchcińskiego na Pol'and'Rock i radzi: lotnisko jest w Zielonej Górze lub w Niemczech

– „Przez dwa lata emitowano programy, można powiedzieć, programy nienawiści. Tam po prostu były treści, których powinniśmy się wszyscy wstydzić. I ci, którzy to lepią z plasteliny, i ci, którzy to emitują. Powinniśmy wyłączać telewizor, mamy taką możliwość. Nie oglądajmy tego, to jest sączenie nieprawdopodobnego jadu, który gdzieś w nas wchodzi” – powiedział Jerzy Owsiak.  Poinformował, że złożył skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w związku z wyemitowaną  w TVP Info animacją (pisaliśmy o tym w artykule „Obrzydliwy atak w TVP Info na WOŚP). Szef Orkiestry zapowiedział, że w tej sprawie wystąpi również na drogę sadową.

Owsiak podziękował za okazane wsparcie po tym, jak po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zapowiedział rezygnację z funkcji prezesa Fundacji WOŚP. – „To wydarzyło się podczas finału Orkiestry i my od tego nie uciekamy. Kiedy rezygnowałem, byłem pewny, że nic nie zmieni mojej decyzji, to nie była próba ucieczki od odpowiedzialności. Ale to, co się wydarzyło, także i w moją stronę, było czymś tak niebywałym, tak pięknym, że chyba nie będę umiał podziękować. To wzruszające, niebywałe. Bardzo za to dziękuję, za wzruszające teksty, za listy. Nigdy więcej nie chciałbym powtórzyć akcji „Murem za Owsiakiem”. Słuchajcie, Polacy, dzięki temu, że jesteście, mówicie stanowcze „nie” temu, co najbardziej nam zagraża, czyli temu językowi nienawiści” – mówił Owsiak.

Szef Orkiestry zaapelował do polityków, aby nie szerzyli mowy nienawiści, lecz jej przeciwdziałali. – „To wy, politycy wszystkich opcji, teraz musicie zrobić coś, co będzie prawdziwe. A my Polacy na to patrzymy. Możecie mówić, opowiadać różne słodkie słowa, ale to teraz jest rzecz najprostsza, jaka może być. Trudno jest podejmować decyzje, ustawy, trudno jest nieraz głosować, trudno się o pewne rzeczy spierać, ale łatwo jest – i bardzo prostym będzie – nie używać mowy nienawiści. Na swoich Facebookach, panie i panowie, nie piszcie rzeczy, które są językiem pogardy. Nie obrażajcie ludzi. Nie napędzajcie tej spirali, która później na Facebooku zaczyna się rozkręcać” – powiedział lider WOŚP.

Zwrócił się też bezpośrednio do Mateusza Morawieckiego, który wczoraj mówił o przeciwdziałaniu mowie nienawiści. – „Panie premierze, trzymamy pana za słowo. To pan ma na to wpływ największy, jako premier tego kraju, żeby nie pozwalać nawet na słowo, które będzie słowem nienawiści. To wy, posłowie, macie prawo o tym mówić najwięcej i przerywać każde przemówienie, które jest przesiąknięte słowami nienawiści i pogardy” – powiedział Owsiak. Zapewnił, że Orkiestra nie chce się mieszać w politykę. – „Naprawdę robimy wszystko, żeby unikać tej polityki. Staram się mieć język „przycięty”, chociaż jest trudno nieraz, ale bądźmy wszyscy, bez względu na przynależność polityczną, przeciwko językowi pogardy, językowi nienawiści” – oznajmił.

bt

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o