Pancerny Marian komplementuje Banasia… Raport o KAS z lekka „przypudrowany”

Prezes NIK rozpoczyna kontrolę działań policji!

Tydzień temu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli Krajowej Administracji Skarbowej, ale „Puls Biznesu” dotarł do wcześniejszego wystąpienia pokontrolnego NIK w tej sprawie i odkrył, że znacząco odbiega ono w swej ocenie od tego co teraz ujrzało światło dzienne.

 

Na marginesie przypomnijmy, że w latach 2017-2019  szefem Krajowej Administracji Skarbowej był obecny prezes NIK Marian Banaś.

„Dzięki skonsolidowaniu służb celnych i skarbowych stworzono warunki do poprawy efektywności całego systemu poboru danin publicznych” – napisano w raporcie. Wskazano, że dochody podatkowe w I poł. 2018 r. wzrosły o 27,5 proc. w stosunku do I poł. 2016 r.

Tymczasem „PB” zauważa, że „ocena ogólna” z wcześniejszego wystąpienia nie napawa zachwytem dla KAS: „… na tym etapie NIK nie znajduje podstaw do stwierdzenia, że utworzenie KAS przyniosło wymierne efekty w postaci wzrostu dochodów” – czytamy w dokumencie do którego dotarła gazeta.

 

Mało tego, wynika z niego, że reforma administracji skarbowej została przeprowadzona bez należytego przygotowania, szybko i niedokładnie, o czym świadczy zresztą fakt, że ustawa o KAS była wielokrotnie nowelizowana.

Co ciekawe, w raporcie NIK zacytowano fragment ekspertyzy prof. Artura Nowaka-Fara o tym, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy w jednej z analiz opowiedział się „za stworzeniem – w odniesieniu do administracji podatkowej – struktury o dużym poziomie konsolidacji z silnym, scentralizowanym centrum zarządzania i z mocnym podporządkowaniem mu organów terenowych.”

Spuszczono jednak zasłonę milczenia – jak pisze „PB” – na dalszą część ekspertyzy mówiącej, że „autorzy raportu MFW musieli opierać swoje dość dyskusyjne wnioski głównie na doświadczeniach państw pozaeuropejskich, w szczególności państw Afryki subsaharyjskiej”.

/jp/

Źródło: Onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments