Panie Macierewicz, cóż takiego zrobiły Ci ofiary Poznańskiego Czerwca,

Panie Macierewicz, cóż takiego zrobiły Ci ofiary Poznańskiego Czerwca,

że chcesz pogwałcić święte prawo do godnego uczczenia ich pamięci? Cóż takiego zrobiły Ci ich dzieci i wnuki, że nie mogą z należytym spokojem stanąć 28 czerwca u stóp ich pomnika i usłyszeć wojskowej salwy… Czym zasłużyli jedni i drudzy na pogardę, nienawiść i manipulację?

Kiedy 60 lat temu, 28 czerwca 1956 r., poznańscy robotnicy Zakładów Cegielskiego podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, żądając wolności i chleba, władza ludowa wysłała przeciwko nim 8 tysięcy żołnierzy, 300 czołgów, kilkadziesiąt transporterów opancerzonych i samoloty. W efekcie tej największej masakry PRL-u, w ciągu dwóch dni zginęło co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. 700 osób aresztowano. Pozostały matki, ojcowie, żony, dzieci i wnuki.

Obecnie w Poznaniu trwają przygotowania do obchodów bolesnej rocznicy strajków, nad zakłóceniem której usilnie pracuje MON. Ku wielkiemu oburzeniu Poznaniaków i jeszcze większemu zakłopotaniu miejskich władz, resort stawia warunek, by w zaplanowanym apelu poległych wymieniono też ofiary katastrofy Tu-154 w Smoleńsku, uzależniając od tego udział wojska w uroczystościach. Major Wojciech Nawrocki, komendant poznańskiego garnizonu, powołuje się na polecenie ministra obrony narodowej.

Wszelkie sugestie i prośby prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, by zrezygnowano z tego pomysłu, zostały przez MON odrzucone, a Antoni Macierewicz nie widzi możliwości rezygnacji z takiej formy apelu, uważając że byłoby to „selekcjonowanie pamięci o tych, którzy zginęli za ojczyznę”.

Główne uroczystości upamiętniające Poznański Czerwiec odbędą się 28 czerwca. W obchodach planowana jest obecność prezydentów Polski i Węgier. Jacek Jaśkowiak tłumaczy, że odpowiada za bezpieczeństwo, ich powagę i spokojny przebieg. „Jeżeli dojdzie do incydentów, w obecności prezydentów państw, to ja za to będę ponosił odpowiedzialność” – mówi. Problem, wobec którego stoimy to dwie zupełnie różne sprawy – uważa prezydent Poznania: te 58 osób, które wtedy zostały zamordowane w walce o wolność i demokrację to jedno, a bezprecedensowa katastrofa lotnicza w Smoleńsku – to drugie.

Tamte chwile sprzed 60 lat pamięta dobrze każdy Polak, każdy Poznaniak. Równie dobrze pamięta wygłoszoną w kilka dni po masakrze przez ówczesnego premiera Józefa Cyrankiewicza straszną groźbę:

…każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewien, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie

Czym się różni tamten szantaż, tamto stanowisko, tamten klimat od dzisiejszego? Chyba tylko brakiem siekiery.

Jolanta Pędziwiatr

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

29
Dodaj komentarz

avatar
24 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
SylwiaMalgorzataBarbara OstrowskaHelenaaxal Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
EastOfEden
EastOfEden

„selekcjonowanie pamięci o tych, którzy zginęli za ojczyznę”
Więc trzeba będzie od Cedyni zacząć.

Natalia
Natalia

to co wygaduje minister w głowie się nie mieści

wiesław
wiesław

I tak pamięć staje się zakładnikiem teorii spiskowej. Zastanawiam się, tak naprawdę – co takiego ofiary katastrofy smoleńskiej – zrobiły ministrowi Macierewiczowi, że ich tak nienawidzi. Już im wyrządził niedźwiedzią przysługę a widać że ta nienawiść staje się jego obsesja. Szantaż emocjonalny jaki uprawia AM jest zwyczajnie- niestrawny. Chwała prezydentowi Poznania, za nieuleganie presji. Ofiary Poznańskiego Czerwca i ich rodziny przepraszam za ministra.

Izabela
Izabela

Jako mieszkanka Wielkopolski jestem oburzona. Mdli mnie juz tym Smoleńskiem i to Wasza wina Panie Macierewicz.

Katarzyna
Katarzyna

ofiary TU 154 nie poległy za ojczyzne tylko zginęły w katastrofie samolotowej. Moze wymienmy wszystkich co gina w wypadkach drogowych

Jolanta Pędziwiatr
Jolanta Pędziwiatr

Stanisław Marek Nowak Antku! Będziesz zwiewał z Poznania szybciej jeszcze, niż ze Smoleńska! I obiadu ci wcześniej nie podamy! /komentarz ze strony KOD WIELKOPOLSKIE, pod przedrukiem tego materiału 17.07 b.r./

Ewelina
Ewelina

Można by właściwie powiedzieć także co takiego zrobiły ci ofiary katastrofy i ich rodziny

Irena
Irena

” Madry głupiemu ustepuje a glupi się z tego raduje „….może Prezydent Poznania powinien odwolac w tym roku te uroczystości …..trudno …..może w przyszłym roku będzie LEPIEJ !!! Nie można ulegac szantażowi !!!

Ewa
Ewa

Nie odwołać uroczystości , tylko zrezygnować z udziału wojska . Bez wojska uroczystość też się odbędzie .

Raud
Raud

Agent Macierewicz wraz z agentem Rajmundowiczem nie spoczną póki nie zniszczą i zszargają pamięci o każdym kto ośmielił się walczyć z PZPR i ZSRR.
Dla nich obrona komunizmu i interesów Kremla zawsze było sensem życia.

Yanek
Yanek

Tak, zgadza sie, zadnej segregacji. Nalezy dolaczyc do apelu zolnierzy spod Lenino, Monte Cassino, powstancow warszawskich, partyzantow Batalionow Chlopskich, kosynierow Kosciuszki, rycerzy spod Warny. Oni wszyscy zgineli za Ojczyzne. Zas 96 ofiar wypadku komunikacyjnego pod Smolenskiem zginelo podczas wykonywania obowiazkow sluzbowych.

Malgorzata
Malgorzata

A ofiary piwstania wielkopolskiego, powstan slaskich, rycrerzspid Cedyni, Grunwaldu itede, itepe lista bylaby dluzsza niz zwoje Adamczyka w Sejmie

Wujek Adi
Wujek Adi

poznańscy robotnicy Zakładów Cegielskiego? a są jeszcze tacy? nareszcie są szczęśliwi więc powinno to być święto radosnych poznaniaków

Wojciech
Wojciech

Sposób w jaki PiS próbuje i będzie w dalszym ciągu próbował przerobić nam świadomość pokazuje, że kompletnie odjechali. Nie wierzę, że to się uda. Z drugiej strony jednak nie możemy się na to godzić bo oni nas po prostu nieustannie obrażają tego typu zachowaniami. Musimy na każdym kroku i wszelkimi sposobami pokazywać nasz opór i naszą niezgodę. Musimy o tym mówić w gronie naszych znajomych, z młodymi i starszymi. Na pewno nie wszyscy wyborcy PiSu są odmóżdżeni.

Adam
Adam

Popierniczony Rząd i rządzący…..

marta
marta

Co jeden to przypadek kliniczny. I naprawdę nie ma żadnego rozwiązania, żeby doprowadzić do rozwiązania tego rządu? W głowie się nie mieści! Ja mam szczerze dosyć obrażania mojej inteligencji, wrażliwości i rozsądku przez ten „popierniczony” (nie)rząd.

Barbara
Barbara

Zawartością głowy. Cyrankiewicz miał rozum i potrafił go używać. A w przypadku „maciarka”, rozumu brak, że o uzywalności nie wspomnę!

ewa
ewa

w 1956 r. Poznaniacy pokazali swoja siłę teraz też ja pokażemy i nie pozwolimy żeby Macierewicz z Pisem zawłaszczyli nam to święto, co roku obchodzimy to święto z szacunkie i godnością i do tego nie potrzebna na asysta wojska a tym bardziej obecnośc Macierewicza, Dudy czy Orbana

wojtas
wojtas

Czyż wystarczy nazywać się Macierewicz, żeby być zaprzańcem?

wojtas
wojtas

Czy minister Ziobro policzy, ile istnień ludzkich ma na sumieniu Macierewicz?

Kazimierz
Kazimierz

Czerwiec 56-Czerwiec 16
Gotowiście na wszystko?
Ha, dobrze, jam też gotów.
Słuchajcie: Polską rządzi
Wielka zmowa idiotów.
Minister nie da wojska.
On go prędzej użyje.
Gdy do tego dojdzie
Wielu znów nie przeżyje.

Maksym
Maksym

To jest ewidentnie próba podporządkowania sobie opierającego się „dobrej zmianie’ Poznania przez Pisowską władzę, na to nie można pozwolić!

Marek
Marek

Nie mieszkam w Poznaniu, ale jest to dla mnie obelga dla „POZNANIAKÓW”

Boruta
Boruta

Ale w czym problem? Po co udział wojska w rocznicy tego jak wojsko mordowało robotników?

Helena
Helena

To co robi AM, to niewyobrażalne zawłaszczanie pamięci o czerwcu 1956. Prezydent Poznania nie może, nie powinien sie ugiąć. To jest Święto Robotników, których determinacja , męstwo i ofiara zasługują na największy szacunek i pamięć.

axal
axal

Jedyni polegli to ci spod Smoleńska – wg Antoniego M.

Barbara Ostrowska
Barbara Ostrowska

Czy asysta wojskowa ma przypomnieć poznaniakom, kto w 1956 strzelał do robotników? A może ostrzec, że historia się powtórzy, jeśli nie będą grzeczni?!

Sylwia
Sylwia

Pan Macierewicz powinien się głęboko zastanowić jak poważne błędy popełnia, jak bardzo nie rozumie co robi. To wstyd dla człowieka u władzy!!!!!!!

axal
axal

Antoni postaraj się, może uda się czerwcowe wydarzenia zredagować tak, aby choć jeden Kaczyński był ich bohaterem. Pomnik się w Poznaniu postawi. Gra warta nie tylko świeczki 😉