Patryk Jaki ostro zaatakował Jarosława Gowina. Czy to początek rozłamu w rządzącej koalicji?

Patryk Jaki ostro zaatakował Jarosława Gowina. Czy to początek rozłamu w rządzącej koalicji?

Jarosław Gowin odwiedził w piątek Radio Plus. Szczerze opowiedział tam o PiS-owskiej reformie sprawiedliwości i jej mankamentach. „Tu mam świadomość, że te zmiany, mimo że głębokie i obejmujące wiele obszarów, nie przełożyły się na podniesienie jakości funkcjonowania sądów” – zaczął lider Porozumienia.

 

Gowin zaznaczył przy tym, że dotychczas „nie udało się (…) osiągnąć głównego celu reform, czyli skrócenia czasu orzekania, dlatego przed nami szereg działań, które musimy podjąć w tej kadencji”.

O tę wypowiedź „Polska The Times” zapytała Patryka Jakiego (Solidarna Polska). Stronnik Ziobry nie zostawił na Gowinie suchej nitki i ostro go zaatakował.

Polityk, choć jego wypowiedź była wyjątkowo ofensywna, podkreślił na wstępie, że nie chce atakować Porozumienia i innych koalicjantów, bo kieruje się „dobrem”, jakim jest realizacja wspólnego programu Zjednoczonej Prawicy. Czy aby na pewno?

 

Jaki wypomniał Gowinowi, że był on ministrem w rządzie PO i zmarnował swoją szansę na zreformowanie sądów: „Po pierwsze, porównanie jak Gowin był w Ministerstwie Sprawiedliwości z sytuacją teraz. Przypominam, że wprowadzał m.in. system kontradyktoryjny, który spowodował zapaść i spowolnienie w sprawach karnych. Nam udało się to naprawić. Po drugie, też próbował malutkiej w porównaniu do naszej reformy małych sądów. I jak się skończyło? Roczną awanturą na cały kraj, protestami i ostatecznie proces zakończył się zupełną porażką”.

Członek Solidarnej Polski odniósł się następnie do reformy uniwersytetów, której autorem jest Gowin. Prawicowiec uważa, że doprowadziła ona do umocnienia na uczelniach… „lewactwa” i „gender”. Takie oskarżenia z pewnością zabolą Gowina.

Tylko jakie mamy teraz efekty na uczelniach wyższych tej reformy robionej z układem III RP? Wielu pracowników naukowych, z którymi współpracuję na uczelni, głośno mówi, że środowiska konserwatywne są tam niszczone, a lewactwo i gender są tam tak silne jak nigdy i stanowi główny punkt oporu przeciwko nawet nie rządom PiS, ale całemu państwu” – powiedział europoseł Solidarnej Polski.

Ataki Jakiego bardzo spodobały się zwolennikom Zjednoczonej Prawicy, którzy wyrazili poparcie dla polityka w komentarzach publikowanych w portalach dorzeczy.pl i wpolityce.pl. „Jaki ma 100% rację! Gowin nieudacznik prędzej czy później zdradzi PiS!”, „Gowin to najgorszy minister w tym rządzie i to zapewne on, tak jak kiedyś Giertych będzie jednym z powodów upadku tego rządu…”, „Gowin jest zdrajcą. W ostatnich wyborach ledwo dostał się do Sejmu. W następnych już do Sejmu nie wejdzie. Bez PiS-u nic nie znaczy” – pisali rozgoryczeni prawicowcy.

To nie pierwszy spór między Jakim i Gowinem. Ten pierwszy oskarżał już swojego rywala o to, że pozwala on na uczelniach na „lewicową dyktaturę”. Gowin z kolei zarzucał oponentowi „posługiwanie się językiem Konfederacji”.

/nt/

Źródło: gazeta.pl, dorzeczy.pl, wpolityce.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
15 lutego 2020 12:02

A palec im dookoła oka. Jednemu i drugiemu.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
15 lutego 2020 12:18

Gowin jest bliski zdobycia szczytu hipokryzji. Jeżeli mu się tak nie podoba zamach na sądy w wykonaniu Ziobry i jego przybocznych, to mógł razem ze swoimi posłami zagłosować w Sejmie przeciwko ustawie kagańcowej! Bez jego głosów ustawa by nie przeszła. A tak to wygląda, że przygotowuje sobie drogę ewakuacyjną na wypadek przegranej PiS-u

Waldemar
Waldemar
15 lutego 2020 16:06

Podzielam tę opinię. Od samego początku rządów PiS Gowin usadowił się okrakiem na barykadzie. Mocno niewygodna pozycja, można od niej dostać hemoroidów.

wojtek
wojtek
15 lutego 2020 12:39

p. Jaki o może porozmawiamy o więzieniach. To pańska działka, także jeśli idzie o doktorat. Może pan szybko załatwi sobie habilitację na temat seryjnego samobójcy?

Lesio
Lesio
15 lutego 2020 13:10

Jaki, jesteś byle jaki bardziej niż jaki.

Włodzimierz
Włodzimierz
15 lutego 2020 13:10

Bardzo dobrze, niech się watacha wzajemnie pozagryza!

Wolnościowiec
Wolnościowiec
15 lutego 2020 13:38

Ja nie wiem gdzie Jaki widzi lewactwo na uczelniach, ja niedawno też studiowałem i nie wydaje mi się aby profesorowie mieli skrajnie lewicowe poglądy, no chyba że dla niego wszystko oprócz pisu jest lewactwem, no to nie mam pytań …

Darka
Darka
15 lutego 2020 15:37

Jaki „bylejaki” nie ma pojęcia o tworzeniu i stosowaniu prawa. Z wykształcenia jest politologiem (kiepskiej jakości bo bzdur by nie wygadywał). Zachowuje się jak mały Patryczek, co to „wszystkie rozumy pozjadał”. I takie „coś” dzięki „kurwizji” reprezentuje nas w Europarlamencie. …..

Witold
Witold
15 lutego 2020 21:14

Skonczylem studia za Gomulki, doktoratu bronilem juz za Gierka. Srodowisko akademickie I naukowo badawcze nie bylo partyjne, a Ci, ktorzy byli w partii nie eksponowali swoich, czy nieswoich partyjnych pogladow. Dzis mam sygnaly of profesorow PW, , ze reformy Gowina SA tragiczne dla organizacji nauki, ale w ogole nie chodzi o jakiekolwiek lewactwo.