PiS nie jest w stanie zmanipulować KOD-u!

PiS nie jest w stanie zmanipulować KOD-u!

Jak to z tą manipulacją było… Po prostu jej nie było, bo być nie mogło…

Łatwo jest zauważyć proste gierki polityczne. Trudniej te prowadzone przy pomocy… regulaminu Sejmu. A czwartkowe posiedzenie Sejmu było wręcz mistrzowskim popisem, jak można kiepsko orientującemu się na politycznej szachownicy, wmówić niemal wszystko.

PiS nie jest w stanie zmanipulować KOD-u!A więc po kolei – PiS nigdy nie popierał KOD-owskiego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Co najwyżej popiera tylko dalsze prace nad nim. Daje to PiS-owi czas na negocjacje z Komisją Europejską, której opinii tak się boi. Taki listek figowy albo – jak kto woli – zasłona dymna, za którą toczy się dalej wojna o Trybunał. Rząd liczy na zasłanianie się argumentem, że przecież nie ma w Polsce łamania demokracji, skoro rozpatrywany jest obywatelski projekt ustawy. I póki nie będzie ostatecznej decyzji Komisji Europejskiej, póty nasz projekt będzie im potrzebny. A europejskie procedury lubią trwać. Nam daje to czas na forsowanie naszego projektu.

PO i Nowoczesna nie głosowały nigdy przeciwko naszemu projektowi. Głosowały, by ten projekt nie był rozpatrywany teraz. Nie chcą, by Sejm teraz nad tym pracował, bo też widzą tę grę w ciuciubabkę z Komisją Europejską. Dlatego wycofały też swoje projekty. Tylko, że pod projektem poselskim wystarczy 15 podpisów. Można więc w kółko wycofywać i składać. Dla KOD-u i naszego obywatelskiego projektu oznaczałoby to konieczność zbierania stu tysięcy podpisów od nowa. Z tego powodu nie wycofaliśmy projektu. I nie straciliśmy wcale panowania nad sytuacją. Projekt możemy wycofać przed zakończeniem drugiego czytania, jeśli będzie zmieniany tak, że straci sens.

Nadal mamy wraz z opozycją parlamentarną i pozaparlamentarną podobne zdanie na temat łamania Konstytucji. Nadal razem bronimy Trybunału. Tyle że teraz na stole został tylko nasz projekt i musimy mądrze tę grę poprowadzić. Wspólnie z każdym, kto myśli jak my. A to na pewno nie jest PiS.


Beata KolisBeata Kolis

 

 

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

27
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
11 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
WoytasBasiaElżbietagniewko_syn_rybaKasia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Raud
Raud

Nie siada się do pokera z kimś kto gra znaczonymi kartami, chyba że ma się rewolwer.
Jarek ze stalinowskiej willi ma znaczone karty i rewolwer.

marek
marek

Barwne porównanie ale trzeba dokończyć co się zaczęło. Oczywiście, że gra jest nierówna, od początku to było jasne ale projekt ustawy jest okazją do zabrania głosu w dyskusji. Gdyby nie było projektu KOD zrobiliby zasłonę dymną z czegokolwiek innego. Repertuar manipulacji w polityce jest niestety szeroki. KODzie odważnie i do przodu.

Woytas
Woytas

…pistolecik

rabarbarus
rabarbarus

Z całym szacunkiem: ten przekaz nie przedostał się do opinii społecznej. PIS natomiast wykorzystał wasz projekt do ataku na opozycję oraz do pokazania siebie jako siły koncyliacyjnej, gotowej do pochylenia się nad propozycjami społecznymi.
Niestety, składanie projektu ustawy o TK było taktycznym błędem. Powinniśmy wszyscy stać na stanowisku, że jest dobra ustawa z 2015 r. i jej się trzymać. Ewentualną dyskusję nad poprawkami lub nową ustawą odłożyć na czas po rozwiązaniu kryzysu.
Wybaczcie, przewidując taki rozwój wypadków ja nie podpisałem projektu, choć byłem o to proszony. To nie czas na projekty. To czas na presję na PIS.

Robert
Robert

Nie zgodzę sie ze podpisy i projekt był niepotrzebny. To jest głos ludu, suwerena na który z taka łatwością powołuje sie PiS. Teraz należy głośno mowić o tym jak PiS słucha głosu suwerena!

Elżbieta
Elżbieta

Niestety, nie zgadzam się, że ustawa z 2015 była idealna, pozwoliła PISowi na upolitycznianie i paraliżowanie TK, nowa ustawa wprowadziła zmiany, które np. utrudniałyby upolitycznianie TK przez wybór sędziów „partyjnych” – wybór ilością 2/3 głosów a nie 1/2. A to wyłącznie jeden przykład. Nie mam nic wspólnego z prawem, zbierałam jedynie podpisy pod projektem i uważałam za stosowne trochę się do tego przygotować. Poza tym zaistnieliśmy jako KOD w Sejmie, wystąpienie Jarka Marciniaka było jasne, rzeczowe, wyrażało stanowisko KOD – wydarzenie NIE DO PRZECENIENIA.

Woytas
Woytas

…Jeśli ktoś jeszcze wierzy, że PiS ma zamiary konsyliacyjne…..szczególnie kiedy argumentują pezetpeerowscy działacze PiS

Bernadeta
Bernadeta

Zbierałam też podpisy pod projektem. To była dobra akcja, można było rozmawiać o sprawie, można było uświadamiać sobie i rozmówcom o co chodzi w wojnie prowadzonej przez PiS. Bez względu na dalsze losy projektu bilans jest dodatni i to bardzo. Cieszę się, że mogę brać udział w obywatelskiej wspólnocie. Pani Beato – jest pani w tym co robi wspaniała!

marta
marta

Zgadzam się z panią Bernadetą.
A tak a propos dobrze, że są panie o imieniu Beata sytuujące się po jasnej stronie mocy.
Bo ostatnimi czasy można było nabrać niechęci do tego imienia;)

Aldona
Aldona

…nie mówiąc już o paniach Bernadetach 🙂

Lukasz
Lukasz

Teraz jest cas na organizowanie spotkań i dyskusji wokół tego projektu. Może z klubami Krytyki Politycznej.

Walkiria
Walkiria

Nie podpisałam się pod projektem ustawy o TK gdyż uważałam, że jej wnoszenie to nóż w plecy Rzeplińskiego i pole do manipulacji dla Kaczyńskiego. Znajomi, którzy byli ze mną jak zbierano podpisy, podpisali i dziś żałują i
przyznają mi rację. Pan Mateusz Kijowski dopiero wchodzi w brutalny świat polityki i musi się jeszcze wiele
nauczyć 🙂

Zygmunt
Zygmunt

Spieszcie się z tą dyskusją, bo tracicie poparcie tłumu. Ludzie coraz częściej kierują się rozumem, a nie uczuciami. Może to po części dlatego, że fotografujecie się z byłymi prezydentami, którzy umoczyli się w wielu AFERACH i ludzie im to pamiętają

bisnetus
bisnetus

A dlaczego nie ma w artykule kilku słów o zawartości propozycji ustawowej KOD-u, lub choćby linku do takiej propozycji. Zresztą uważam samo przyłączanie się do tej histerii i PiS-owsko-Kukizowej mody, by zmieniać akurat teraz i na kolanie Konstytucję za taktyczną głupotę i mówiąc oględnie idiotyzm. W Polsce co drugi punkt konstytucji jest niezgodny z rzeczywistością, jak choćby bierne prawo wyborcze dla każdego obywatela w wyborach do Sejmu w Art. 99.1. W Polsce nie ma problemu złej konstytucji, nawet gdy nie jest ona idealna, jest natomiast problem, że jest to nieużywana i stargana szmata, której nikt nie przestrzega i nikt nie… Czytaj więcej »

Anna T
Anna T

Kod to jest manipulacja – jak organizacja domagająca się przestrzegania prawa i publikacji orzeczenia TK może potępiać łamanie prawa w umowach bezfrankowych przez banki, w imię…. stabilności „polskiego” systemu bankowego. Schizofrenia?, zakłamanie?, a może totalny brak wiarygodności? Albo jesteście za przestrzeganiem prawa … albo jesteście jak Jarek – prawo, prawem a „sprawiedliwość” musi być po naszej stronie.

Basia
Basia

Szanowna Pani każdy kto brał kredyt we frankach powinien go we frankach spłacić. Głupotą ze strony banków było przeliczanie franków na złote. Proszę sobie wyobrazić, że pożycza mi Pani 10 tys. dolarów, które są w tym momencie warte 40 tys. złotych a ja Pani za rok oddaję tylko 5 tys. dolarów bo tyle mi się za te 40 tys. złotych udało kupić. Zgadza się Pani?

dANUTA
dANUTA

Zawsze PiS uważa że posiadł całą mądrość i przebiegłość.Nie doceniając innych jeszcze się przejadą na swoim zadufaniu.kochany .Wierzę w mądropśc KOD I OPOZYCJI.Nie dajcie się .

Jolkaa
Jolkaa

Podpisałam projekt KOD-u ale uważam, ze najpierw rząd ma opublikować whrok TK i przestrzegać Konstytucji,a potem dopiero można pracować nad zmianami w prawie. Nie można im dawać jakichkolwiek argumentów do ręki,bo i tak wykorzystają w swoim interesie. Z nieuczciwymi nie gra się uczciwie,nie gra sie wcale.

Krzysiek
Krzysiek

To po kiego ch…. składaliście ten projekt a wcześniej zbieraliście podpisy? Skoro teraz twierdzicie, że to listek fogowy. Dajecie się rozgrwyać jak dzieci.

Momus
Momus

” Nam daje to czas na forsowanie naszego projektu.”
_._ To żart? To przecież wyraz bycia zmanipulowanym! To daje czas PiSowi wyłącznie, KOD niczego w tym sejmie nie „przeforsuje”.
> „musimy mądrze tę grę poprowadzić”
_._ To ich gra. KOD im w tym tylko pomaga swoim projektem. Błąd już popełniony. Ale nie zdawać sobie z tego sprawy prowadzi do następnych. Smutne to.

Teresa
Teresa

Takich bledow nikt nie popelnia. Propozycja KODu wbila Rzeplinskiemu noz w pleczy, wyeliminowala PO i Nowoczesna z negocjacji o TK, uwolnila PiS od KE i przeksztalcila KOD i organizacje polityczna. O co tu chodzi?

jingo
jingo

Myśląc logicznie-KOD lub opozycja będą wycofywać każdy projekt,który złożą, żeby zły PIS go przypadkiem nie uchwalił. Miszczowie w politykę

Raud
Raud

Myśląc logicznie, KOD lub opozycja będą wycofywać każdy projekt który złożą, jeśli PiS wprowadzając swoje poprawki całkowicie wypaczy sens takiego projektu żeby przypadkiem zły PiS nie uchwalił kolejnego bubla prawnego jak to mają w zwyczaju.

Zashort
Zashort

„Wspólnie z każdym, kto myśli jak my. A to na pewno nie jest PiS.” – to czego w końcu bronicie? Demokracji, pluralizmu, czy jednomyślności?

Kasia
Kasia

Ale zescie sie zalatwili)))
PIS-owi i Jarkowi to do piet nie siegacie))))
Ale KOD-derastujcie dalej.

Raud
Raud

Już tak się z tego wzrostu Jarka nie naśmiewaj.
Jak co miesiąc stoi na kartonie i dowcipkuje o wypadku swojego brata to pewnie niejednej swojej wyznawczyni przypomina młodego Lenina 🙂

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Hahaha, to tłumaczenie jest tak nieprzekonujące, że wy chyba sami nie wierzycie w to, co napisaliście… ;)))