PiS wcale nie wycofał się z likwidacji 30-krotności składek na ZUS – do Sejmu trafił projekt ustawy w tej sprawie

„Dobre, bo polskie”? Nasze testy na koronawirusa zalegają w magazynach

PiS złożył w Sejmie projekt dotyczący likwidacji 30-krotności składek na ZUS. Podczas kampanii – z powodu krytyki tego rozwiązania – partia rządząca „schowała” tę propozycję. Teraz po wyborach wraca do tej koncepcji.

 

I znowu projekt zgłosiła grupa posłów PiS, żeby nie trzeba było przeprowadzać długotrwałych konsultacji. Na posła sprawozdawcę wyznaczono Marcina Horałę. Partii rządzącej najwidoczniej brakuje pieniędzy na finansowanie kosztownych programów socjalnych. Likwidacja tzw. 30-krotności ZUS ma przynieść dodatkowe 7,1 mld zł.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że przeciwny temu rozwiązaniu był Jarosław Gowin i jego partia. – „Porozumienie zajmuje tu inne stanowisko niż PiS. W naszej ocenie likwidacja 30-krotności w oczywisty sposób doprowadzi do spadku wynagrodzeń tych grup zawodowych, które są kluczowe dla rozwoju nowoczesnego państwa: specjalistów, informatyków, kadry kierowniczej średniego szczebla czy wolnych zawodów” – tak we wrześniu w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” mówił Jarosław Gowin. A w październiku Gowin twierdził, że w jego ocenie „ustalenia polityczne są jednoznaczne: 30-krotność składek na ZUS zostanie utrzymana”. Cieszył się wtedy, że PiS akceptuje stanowisko Porozumienia w tej sprawie.

 

Tego wątku dotyczyły też komentarze internautów: – „I tyle z zapewnień Gowina”; – „No to Gowinowi pokazali już miejsce w szeregu”; – „To chyba test wytrzymałości kauczukowego kręgosłupa”.

Ekonomista FOR Marek Tatała przewiduje taki oto scenariusz prac nad tym projektem: – „Będzie tak: 1. Poseł X składa poprawkę, która wprowadza limit 50-krotności. 2. Gowin, Emilewicz i inni z Porozumienia mówią, że mówili o likwidacji, a nie o podniesieniu i wszystko jest spoko. 3. Gowin, Emilewicz i inni z P. głosują posłusznie i się nie cieszą”.

bt

Źródło: onet.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
HerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

gowin Miękka Faja i jego nieporozumienie ćwiczyli podskoki i potrząsanie plastikowymi szablami, kaczka warknął i skończyło się babci sranie.