PiS wydaje nasze pieniądze na propagandę. Kolejne miliardy dla TVP Jacka Kurskiego.

W nowym budżecie władza znowu pokazuje społeczeństwu gest Lichockiej – miliardy na telewizję, zamiast na leczenie.

Rząd dosypuje pieniędzy telewizji Jacka Kurskiego: w przyszłym roku media publiczne dostaną prawie 2 mld zł, z czego większość pójdzie na TVP. Będzie to już trzecia dotacja dla rządowych mediów.

 

Dla projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, wrzuconego znienacka na strony sejmowe w środowy wieczór, PiS zaplanował ekspresową ścieżkę legislacyjną. Ma już numer druku i został skierowany do pierwszego czytania. Złożyli go posłowie PiS, m.in. Iwona Arent, Marek Suski, Jacek Świat i Ryszard Terlecki. Parlament obraduje w tym roku jeszcze dwa dni i projekt w każdej chwili może pojawić się w porządku obrad. Będzie ekspresowo. Według założeń ustawa wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

W jaki sposób uzasadniono w nim proponowane środki, „nie większe niż 1 950 000 tys. zł”? Miałaby by to być „rekompensata z tytułu utraconych w roku 2020 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień”. Jak przypomina portal „Wyborczej”, do ulg mają prawo m.in.: osoby po 75. roku życia, inwalidzi I grupy i emeryci 60+, jeśli ich emerytura nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowe przekazane zostaną papiery wartościowe na tę kwotę. Brak jest bowiem według ministrów resortów finansów i kultury „adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce”, a krąg osób zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu rzekomo stale się poszerza.

 

Według danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Polacy generalnie i w znaczącej części nie płacą abonamentu. Na koniec 2018 r. w ramach wszystkich gospodarstw domowych, które zarejestrowały odbiorniki (tj. 6,6 mln) – aż 55,7 proc. (3,7 mln) korzysta ze zwolnień. Co więcej, z pozostałej części – 2,9 mln gospodarstw domowych, zarejestrowanych i zobowiązanych do zapłaty, na koniec 2018 r. uregulowało ją jedynie ok. 31 proc., z tego terminowo niespełna 1 mln. Dodać warto, że ogólną liczbę gospodarstw domowych w Polsce szacuje się na 14,5 mln.

Co ciekawe, za rządów PiS kwota rekompensaty wciąż szybuje w górę! Dwa lata temu media publiczne dostały 980 mld zł, przed rokiem – 1,2 mld zł, a za 2020 r. będzie to aż 1,95 mld zł. Skąd tak drastyczna różnica? Autorzy projektu twierdzą, że to kwestia nowej metody wyliczeń w odniesieniu do osób uprawnionych do ulgi abonamentowej – zgodnie z która będą również rekompensowani abonenci, którzy nie zarejestrowali odbiornika telewizyjnego bądź radiowego, a którym przysługuje zwolnienie z opłaty abonamentowej – piszą posłowie w uzasadnieniu projektu. Dzięki tej ekwilibrystyce prawniczej dodano do wspomnianej grupy „zwolnionych z abonamentu” aż 4 581 070 nowych osób. Rekompensata za tę grupę na 2020 r. została wyliczona na 1 216 812 800 zł. Dodać oczywiście trzeba do tego 1 016 720 062 zł, za grupy dotąd uwzględniane. To nie wszystko – posłowie PiS doszukali się także „niewypłaconej część rekompensaty przysługująca za lata 2018 i 2019 wynosi 653 306 888 zł”, jeśli – zgodnie z nową metodą wyliczania, także za tamte lata uwzględnić tych, którzy nie zarejestrowali odbiorników, a byliby zwolnieni z opłat ustawowo.

Posłowie, doliczywszy się ostatecznie potężnej kwoty 2 886 839 750 zł, wykazali się daleko posuniętą tolerancją: w projekcie nowelizacji poprosili o mniej. „Proponuje się, aby z powyższej kwoty przyznać mediom publicznym w roku 2020 rekompensatę w formie skarbowych papierów wartościowych o wartości nominalnej nie większej niż 1 950 000 000 zł, tym samym skutki finansowe ustawy nie przekroczą powyższej wartości” – czytamy w uzasadnieniu, przytoczonym przez portal „Wyborczej”.

Dlaczego akurat tyle? Bo tak. Na pociechę w projekcie dopisano, że „wywołuje [on] pozytywne skutki społeczne i prawne” oraz „nie stanowi nowej pomocy państwa w rozumieniu prawa Unii Europejskiej”. I wszystko jasne.

mpm

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments