Po Roku Miłosierdzia – Odnowa Moralna!

Po Roku Miłosierdzia - Odnowa Moralna!

Jezus królem Polski. Nareszcie! Koronacja odbyła się w ostatnią sobotę, o czym intensywnie i z przejęciem informowały reżimowe media, starając się nie dostrzegać protestów nauczycieli i rodziców przeciwko reformie oświaty. Przy intronizacji obecny był prezydent Duda, który od początku swojej prezydentury deklarując „narodowe wstawanie z kolan”, sam klęczy z wielkim zapamiętaniem.

Co nam da intronizacja? Wszystko. Przede wszystkim będziemy mieli pewność, że jesteśmy krajem chrześcijańskim, bo dla wielu osób odwiedzających Polskę ta sprawa nie jest oczywista, zwłaszcza jeśli widzieli narodowców podczas 11 listopada lub też jeśli ktoś im przetłumaczył kilka kazań naszych – w dużej części – ksenofobicznych księży. Dzięki Jezusowi – królowi Polski, mamy protekcję i komfort, że wszystko zostanie nam odpuszczone, no i co najważniejsze od dnia intronizacji i w związku z nią w Polsce zaczęła się… Odnowa Moralna. Trudno się było doczekać, ale oto jest. Poinformował o tym kardynał Dziwisz, więc nikt nie może mieć wątpliwości. „Odnowa” zastąpi Rok Miłosierdzia. Będzie się działo!

Rok Miłosierdzia też był owocny: wyprodukowaliśmy największą na świecie liczbę hejtów przeciwko uchodźcom i tym, którzy ich wspierają, współczują lub piszą o nich, hejtowaliśmy przeciwko gejom, przeciwko ludziom „gorszego sortu”, „komunistom i złodziejom”, jednym słowem przeciwko wszystkim „nie Polakom”, „nie katolikom” „nie zwolennikom PiS-u” „nie-kibolom”, „nie narodowcom”. Tak było w Roku Miłosierdzia, więc aż trudno przewidzieć, na jakie wyżyny miłości bliźniego wprowadzi nas Odnowa Moralna. Czy będzie to proces, którego przyrost będzie zależał od ilości i wielkości datków na Kościół, od ilości odmówionych różańców, odbytych pielgrzymek czy też od politycznych deklaracji posłuszeństwa hierarchom? Jaka jest miara Odnowy Moralnej? Jakie są jej cele, kryteria, jakie postawy moralne mają uleć melioracji, jakie wady naszego charakteru powinny zniknąć? Od głosicieli Odnowy Moralnej nie sposób się tego dowiedzieć.

Co z tych wszystkich pompatycznych aktów (Intronizacji, Odnowy) ma Jezus, wiara i wartości prawdziwie chrześcijańskie? Sądzę, że nic. Zachowując oczywiste proporcje, można powiedzieć, że sytuacja Jezusa przypomina nieco sytuację zmarłego Lecha Kaczyńskiego. Im więcej religijno-rytualnego zamieszania się wokół nich robi, im więcej dętych starań, które rzekomo mają wzmocnić ich pozycję w naszej wierze czy pamięci, tym większe zniechęcenie mogą wywoływać ci, którzy tak się starają. Ludzie prawdziwej wiary nie potrzebują intronizacji Jezusa. Ludzie, którzy ciepło wspominają skromnego, rozsądnego Lecha Kaczyńskiego traktują barokowe fetowanie jego pamięci jako coś obmierzłego. Właśnie uczczono rocznicę objęcia przez niego stanowiska prezydenta Warszawy, przed nami kolejne rocznice: ukończenia liceum, objęcia stanowiska ministra sprawiedliwości, szefa NIK-u, rocznice przystąpienia do komunii, ślubu, rocznice utraty wyżej wymienionych stanowisk… itd. Lech Kaczyński, za sprawą swojego brata, będzie miał roczny cykl świąt, rocznic, miesięcznic. By się w tym nie pogubić, warto przygotować jakiś kalendarz.

A odnowy moralnej i to w duchu szeroko pojętego chrześcijaństwa rzeczywiście nam potrzeba. Potrzeba nam życzliwości, wzajemnego zaufania, troski, tolerancji, miłości i zdrowego rozsądku. Rytuały, msze i rocznice niczego tu nie zmienią.

Magdalena Środa
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
gniewko_syn_rybaMariola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariola
Mariola

Pani Profesor trafnie recenzuje wydarzenie, jednak choć widok wiecznie na kolanach urzędującego prezydenta i premiera, co najmniej dziwaczny jest, to ja podskórnie wolę oglądać ich w ławach kościelnych, a nie sejmowych. Po pierwsze więcej obciachu ale mniej szkody Polsce wyrządzają, Po drugie przygniatający ciężar grzechów osłabiła kręgosłupy i muszą się często spowiadać. Po trzecie po ostrzeżeniach od Pana Boga muszą Go nieustannie prosić o dobre opony.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

A ja jestem niezmiernie ciekaw reakcji księdza Wierzbickiego…