PO żada wyjaśnień w sprawie śmigłowców Black Hawk

PO żada wyjaśnień w sprawie śmigłowców Black Hawk

Poseł PO Cezary Tomczyk ujawnia dodatkowe fakty związane z zakupem śmigłowców przez MON i zapowiada, że w przypadku braku wyjaśnień ze strony rządu, Platforma złoży do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa. – „Mamy niewyjaśnioną sprawę byłego amerykańskiego senatora pana Alfonsa D’Amato. Pan senator, jak donosi prasa, jest w oczywistym konflikcie interesów. Według doniesień medialnych pracuje zarówno dla firmy Lockheed Martin, która jest dostawcą śmigłowców Black Hawk, jak i dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej” – powiedział Tomczyk. – „Ciężko jest zachować bezstronność, kiedy jednocześnie w jakimś sensie reprezentuje się interes skarbu państwa, a z drugiej strony reprezentuje się kogoś, kto ma dostarczyć jakiś konkretny produkt. Warto dodać, że resort obrony narodowej ukrywał związek Antoniego Macierewicza z panem senatorem D’Amato”.

Według Tomczyka, Antoni Macierewicz wiedział o zatrudnieniu D’Amato. – „Umowa z panem D’Amato z ramienia Polskiej Grupy Zbrojeniowej została podpisana przez dwóch ludzi, którzy panu Macierewiczowi są absolutnie znani – jest to pan Siwko i pan Obolewski. Jeden z nich był szefem gabinetu Macierewicza, drugi jest mężem współwłaścicielki apteki Aronia, którą wszyscy znamy, bo pracował w niej dobrze nam znany pan Misiewicz. Jeżeli w ciągu 24 godzin organy państwa takie prokuratura, ABW oraz przedstawiciele polskiego rządu nie zainteresują się sprawą, nie będzie w tej sprawie jednoznacznego stanowiska i odpowiedzi na pytania, PO w ciągu 24 godzin złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zarówno przez pana D’Amato, który niewątpliwie jest w konflikcie interesów oraz przez pana Antoniego Macierewicza w związku z tym, że nie dopełnił swoich obowiązków, nie dołożył wszelkiej staranności wtedy, kiedy został poinformowany, że taki człowiek będzie reprezentował interesy polskiego państwa i Polskiej Grupy Zbrojeniowej” – zapowiedział Tomczyk.

Portal Oko Press pierwszy informował o sprawie. Podał on, że Alfonse D’Amato prowadzi firmę doradczo-lobbingową Park Strategies. Świadczy ona usługi m.in. dla amerykańskich potentatów przemysłu lotniczego, także dla koncernu Lockheed Martin, którego spółka – Sikorsky Aircraft Corporation – produkuje śmigłowce Black Hawk. Z kolei „Gazeta Wyborcza” pisała, że Macierewicz i D’Amato wspólnie zasiadają we władzach organizacji Friends of Poland. „GW” pytała w tekście, czy „nie jest konfliktem interesów, że D’Amato lobbuje na rzecz firm przemysłu lotniczego, a szef MON decyduje o zakupach dla polskich sił powietrznych?”. W wysłanym wówczas oświadczeniu MON podkreślono m.in., że Macierewicz „nie jest przewodniczącym ani współprzewodniczącym żadnej organizacji na terenie Stanów Zjednoczonych” i zaznaczono, że minister obrony spotkał się dzień wcześniej z senatorem Johnem McCainem, a na spotkaniu „był obecny również senator D’Amato, zaproszony przez senatora McCaina. Było to pierwsze i jedyne spotkanie ministra z senatorem Amato” – napisano w komunikacie.
(Źródło: TNV24)

me
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
17 października 2016 18:02

Wystarczy, że to się potwierdzi i Airbus ma sprawę wygraną jak w banku.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
18 października 2016 12:07
Reply to  Jacek

Ciekawe na jakiej podstawie ?… Jaki akt prawa przewiduje jakiekolwiek konsekwencje za niezawarcie jakiejkolwiek umowy ?

Jacek
Jacek
18 października 2016 12:10

Aha… szach-mat. Proponuję zmienić nazwę partii na Prawo i Kruczki, powinni już to zrobić w zeszłym roku.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
18 października 2016 14:36
Reply to  Jacek

Tu żadne kruczki prawne nie wchodzą w rachubę… :))) Chciałeś zabłysnąć, a wyszedł ci fart…

Wiesław
Wiesław
17 października 2016 20:36

prywatne siły zbrojne pana Antosia
w sztabie pan woźny i stara gosposia
na morzu kajaki w powietrzu gołębie
kawaleria na ziemi zwarta i silna w kłębie
dowodca – minister ma roboty mrowie
żołnierze dwoją się i troją stawają na głowie
ostrzą na sztorc kosy rolują onuce
studiują w uczelniach poświeconych sztuce
czołgi po muzeach wiecej się nie psują
można było lepiej? można! – dziś wiecej kosztuja!

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
18 października 2016 12:05

Słyszałem, że młodzieżówka KOD zorganizowała protest przeciwko niezakupieniu karakali przez Polskę… To może zróbcie zrzutę i sami je kupcie skoro tak bardzo wam zależy na kondycji francuskiego przemysłu zbrojeniowego… ;)))